S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

ABD işgücü piyasası raporu Cuma günü saat 14:30'da açıklanacak. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından her ayın ilk Cuma günü açıklanan rapor, döviz kurunu etkileyen çeşitli makroekonomik verileri içeriyor.

En yakından izlenen veri tarım hariç istihdamdaki değişimdir. Takip edilen diğer makroekonomik veriler işsizlik oranı, eksik istihdam oranı, ortalama saatlik kazançlar ve saat cinsinden ortalama çalışma haftasıdır.

İş yaratma

Bloomberg Economics, rapor edilen bilet harcamalarındaki geçici artışa dayanarak, bir çift "Barbenheimer" filminin gösterime girmesinin ve şarkıcılar Taylor Swift ve Beyoncé'nin turnesinin kısa vadeli etkisinin Ağustos istihdamını artırdığını tahmin ediyor.

Bloomberg'e göre bir diğer olumlu etki de öğretmenler arasındaki istihdam artışı olacak. Bu iki olumlu etki azaldıktan sonra muhtemelen istihdam artışında yavaşlamaya neden olacak ve zayıflayan bir işgücü piyasası gösterecektir.

Öte yandan olumsuz bir etki de taşımacılık şirketi Yellow Inc'in çöküşü olacak. Bloomberg yaklaşık 20.000, Bank of America ise 30.000 kişilik bir olumsuz etki tahmin etmektedir. Bank of America (BofA) tarafından beklenen bir diğer olumsuz etki ise sağlık sektöründeki mevsimsel etkilerdir. Bu sektör, örneğin Temmuz ayındaki artışın üçte birini oluşturarak istihdam artışında önemli bir itici güç olmuştur.

Buna ek olarak Bloomberg, yüksek vasıflı hizmet çalışanlarının işe alımının yavaşladığını belirtiyor.

Bank of America, istihdam artışının beklentilerin altında kalmasının Fed'in faiz artırma ihtimalini azaltabileceğini belirtiyor. Ekonomistleri ABD'nin 175 bin istihdam yaratmasını bekliyor.

Ortalama saatlik kazançlar

BofA, ortalama saatlik kazançlardaki aylık büyümenin, %0,4 oranında büyüdüğü son iki aydan daha yavaş bir hızda artmasını bekliyor. Özellikle, %0,3'lük bir büyüme oranı bekliyor. Banka beklentisini, Indeed Hiring Lab tarafından bildirilen ve yıllık bazda %4,2 olan ücret enflasyonundaki düşüşe atıfta bulunarak savunuyor.

Bununla birlikte BofA, beklenenden daha yüksek büyüme riskinin, beklentilerin altında kalmasından daha yüksek olduğunu belirtiyor. BofA, büyümenin %0,4 veya üzerinde kalması halinde, üç aylık yıllıklandırılmış enflasyonun %5'e ulaşacağı için faizlerin yeniden artırılması durumunun güçlenebileceğini düşünüyor.

Haftalık çalışılan saat

BofA, ortalama çalışma haftasının uzunluğunun değişmeyerek 34,3 saat olarak kalmasını bekliyor. Bununla birlikte, bazı sektörlerde bu rakamın iptal öncesi rakamların altına düştüğünü belirtiyor. Bank of America'ya göre bu durum, şirketlerin çalışanlarını elde tutmaya daha istekli olduğunu gösteriyor olabilir.

Diğer makroekonomik göstergeler bağlamında

İşgücü piyasası raporu, bu haftanın makroekonomik verilerinin ardından gelecek ve ne bekleneceğine dair bir ipucu verebilir.

JOLTS

Salı günkü JOLTS - teklif edilen pozisyon sayısı beklenmedik bir şekilde 9,165 milyondan (9,58 milyondan revize edildi) 8,83 milyona düştü. Bu rakam en kötümser analist tahmini olan 9,1 milyondan daha düşüktür. Konsensüs 9,47 milyondu.

Bu rapora göre, çıkış yapanların sayısı 253.000 azalarak 3,5 milyona geriledi. Konaklama ve gıda hizmetlerinde işten ayrılanların sayısı 166,000, toptan ticarette 27,000 (Sarı çöküşün etkisi) ve sanat, eğlence ve rekreasyon hizmetlerinde 17,000 azalmıştır. Buna karşın, hükümet ve kamu eğitiminde işten ayrılanların sayısı 18,000 artmıştır.Tüketici Güveni

Konferans Kurulu, katılımcıların %40,3'ünün iş tekliflerinin bol olduğunu söylediğini, bu oranın Temmuz ayında %43,7 olduğunu bildirdi. Aynı zamanda, katılımcıların %14,1'i iş bulmanın zor olduğunu söyledi. Bu rakam Temmuz ayındaki %11,3'lük orandan daha yüksektir.

ADP Araştırma Enstitüsü'ne göre istihdam yaratma

ADP'nin Çarşamba günkü işgücü piyasası raporu da aşağı yönlü sürpriz yaptı. ADP'nin metodolojisine göre, analistlerin 195.000'lik konsensüsüne ve bir önceki 324.000'lik okumaya karşın, istihdam yaratımı yalnızca 177.000 olarak gerçekleşti.

İstihdam yaratımındaki düşüşün ana nedeni eğlence ve konaklama sektörü oldu. Oteller, restoranlar ve bu sektördeki diğer işverenler tarafından yaratılan istihdam, birkaç aylık güçlü büyümenin ardından 30 bin azaldı.

ADP'nin baş ekonomisti Nela Richardson, "Bu ayki rakamlar pandemi öncesi istihdam yaratma oranlarıyla tutarlı" dedi ve ekledi: "İki yıl süren olağanüstü toparlanmaya bağlı kazanımların ardından, pandeminin etkileri azaldıkça ücretlerde ve istihdamda daha sürdürülebilir bir büyümeye doğru ilerliyoruz."

İşsizlik başvuruları

İlk işsizlik başvuruları bugün açıklandı ve beklenen 235 bin başvurudan, özellikle 228 bin başvurudan daha iyi geldi.

Challenger raporu

Challenger raporuna göre, ABD'li işverenler Ağustos ayında bir yıl öncesine göre %217 artışla 75.151 işçiyi işten çıkardı. Bu rapora göre Temmuz ayında 23,697 işçi işten çıkarılmıştı.

"İş teklifleri azaldı ve Amerikalılar artık işlerinden ayrılma konusunda daha isteksiz. İşgücü piyasası pandemi ve pandemi sonrası işe alım çılgınlığının ardından sakinleşiyor," diyen Challenger, Gray & Christmas, Inc. şirketinin kıdemli başkan yardımcısı ve işgücü uzmanı Andrew Challenger sözlerini şöyle sürdürdü: "İşten çıkarmaların artması, teknolojik bozulma ve şirketlerin tasarruf etmenin yollarını aradığı gerçeği göz önüne alındığında şaşırtıcı değil."

Phillips Eğrisi

J. Powell geçen hafta Jackson Hole'da düzenlediği basın toplantısında Phillips eğrisinin daha dik olabileceğinden bahsetti: "Enflasyonun işgücü piyasasındaki streslere karşı on yıllardır olmadığı kadar duyarlı hale geldiğine dair kanıtlar var."

Bununla birlikte, işgücü piyasasındaki küçük bir zayıflama bile enflasyonu düşürmede büyük bir etkiye sahip olabilir. Bloomberg Economics ekonomistleri de bu görüşe katılıyor, ancak ölçüm hatasının büyük bir rol oynadığını da ekliyor ve geçen hafta İşgücü İstatistikleri Bürosu'nun Mart 2022 ile Mart 2023 verilerini 300.000'den fazla istihdam azaltarak revize ettiğini belirtiyor.


No comments yet