NASDAQ
-344.98 (-2.11%)
S&P 500
-106.84 (-2.27%)
DOW
-904.92 (-2.53%)
FTSE
24.10 (0.33%)
DAX
39.59 (0.25%)
HANG SENG
-909.16 (-3.67%)
NIKKEI
-1,247.78 (-4.23%)
NVDA NVIDIA Corp
315.03 -11.71 (-3.58%)
TSLA Tesla Inc
1,081.92 -34.08 (-3.05%)
NIO NIO Inc
39.99 -1.43 (-3.45%)
VTNR VERTEX ENERGY INC
4.76 -0.28 (-5.56%)

Lze na důchod začít odkládat až po čtyřicítce? Ano, ale musíte k tomu využít tuto investiční strategii

Všichni známe rady týkající se předčasného odchodu do důchodu. Čím mladší začnete, tím to bude snazší, a navíc budete muset odkládat méně peněz. Ne každý je však schopen začít brzy. Víte, na co jste možná nemysleli, když jste oslavovali své 40. narozeniny? Máte zhruba tak blízko (nebo daleko) k odchodu do důchodu, jako je to dlouho od chvíle, kdy jste složili maturitu.

 

 

Pokud ve vás tato myšlenka vyvolává strach, nejste v tom sami. Většina lidí se ve svých důchodových plánech spoléhá na stát, a přitom nikdo netuší, jakým způsobem budou bez penzijní reformy důchody za pár desítek let financovány.

 

Stále se však nemusíte vzdávat naděje. Dokonce i ve věku 40 let s nulovými úsporami je možné pustit se do práce a dosáhnout důchodového cíle ve výši 5 000 000 Kč a nemusí to být tak složité, jak si možná myslíte.

 

Pár čísel, která by mohla změnit vaši budoucnost

 

Abyste mohli odejít do důchodu s 5 000 000 Kč za 25 let, čtyřicetiletý člověk, který právě začíná, by musel investovat 4000 Kč měsíčně – přibližně 16 % čisté průměrné měsíční mzdy. Odložte svůj důchod na 70 let a bude vám stačit odkládat 2 500 Kč – 10 % průměrné měsíční mzdy.

 

Ať už si vyberete kteroukoliv možnost, musíte nechat své peníze pracovat. Kde za své peníze dostanete maximum? Nejjednodušším a často nejúčinnějším způsobem, jak budovat zůstatek na důchod, je pravidelná investice do amerického indexu S&P 500, prostřednictvím některého ETF sledujícího výkonnost tohoto fondu.

 

S&P 500, což je benchmark amerického akciového trhu, historicky nabízí roční návratnost 10 %. Díky této návratnosti a vlivu skládaného úročení můžete dosáhnout svého cíle, byť se v současné chvíli zdá velmi vzdálený.

 

Dokážete zajistit, aby složené úročení pracovalo ve váš prospěch?

 

Takže teď už víte, že je možné dosáhnout cíle odchodu do důchodu s 5 000 000 Kč na účtu. Možná vás zajímá, jestli si můžete dovolit každý měsíc investovat až 16 % svého příjmu, abyste tohoto cíle dosáhli. Chcete rychlou odpověď? Možná ano, možná ne.

 

Pokud nemáte dluh, kromě hypotéky za bydlení, máte plně financovaný pohotovostní fond (3 až 6 měsíců výdajů), tak si můžete dovolit investovat až 4 000 Kč měsíčně na odchod do důchodu. Nemáte-li však sestavený rozpočet, pravděpodobně tomu nebudete věřit.

 

Pokud si svoje výdaje každý měsíc neplánujete, je snadné podlehnout pocitu, že jste neustále na mizině. Není právě tohle důvod, proč jste stále nezačali odkládat volné finanční prostředky na důchod? Vytvoření rozpočtu vám umožňuje stanovit si výdajové priority před začátkem měsíce, abyste vždy věděli, kam vaše peníze plynou a jak pracují.

 

Začněte od základů: jídlo, platba za bydlení, služby, oblečení a doprava. Odchod do důchodu by měl být ve vašem rozpočtu hned další prioritou. Co vám zbyde rozdělte mezi ostatní kategorie výdajů. Pravděpodobně zjistíte, že musíte omezit některé výdajové položky, například obědy v restauraci nebo časté cestování. Podstoupení této oběti však znamená, že se budete moci těšit na pohodlný odchod do důchodu.

 

Jediný důvod, proč dnes odložit investování

 

Pokud jste na druhé straně stále zadlužení, pravděpodobně na investování na důchod mnoho peněz nemáte. Půjčky na auto, spotřebitelské úvěry nebo kontokorenty mohou způsobit, že přesunete důchodové úspory na vedlejší kolej.

 

Řešením je, co nejrychlejší splacení dluhů a následné odstartování odkládání na důchod, stejně jako u lidí, kteří jsou bez dluhů. Sestavte si rozpočet, přičemž vaší prioritou by mělo být dostat se z dluhů co nejrychleji. Prozatím odložte penzijní spoření stranou.

 

Máte-li nevýhodné dluhy, efekt skládaného úročení pracuje naopak proti vám. Jakmile se zbavíte dluhů, postačí upravit své zaměření na investování na důchod a pokračovat v této strategii dlouhodobě.

 

I v 50 letech máte stále dost času na vybudování zajímavé finanční rezervy. Vyměňte své starosti s odchodem do důchodu za milionový výhled.

 

Možná jste si předchozích 20 let své kariéry nechali protéct mezi prsty, aniž byste si na důchodové úspory vzpomněli, ale to neznamená, že musíte stejným způsobem pokračovat i následujících 20 let. Změňte nyní své návyky, připravte si plán a přetvořte svou budoucnost k lepšímu!

 

Pokud si nejste jistí investicí do ETF fondů na vlastní pěst, promluvte si s profesionálem v oblasti investic, který vám pomůže s výběrem dlouhodobých investic, abyste byli schopní odejít do důchodu podle plánu. Celé je to o tom vybudovat si návyk odkládání stranou a nikdy není pozdě začít. 16 % z čisté mzdy nemusí být příliš mnoho, zvlášť pokud máte splaceny všechny dluhy. I pár tisíc měsíčně stranou může v důchodu přinést miliónové zisky.

 

*Toto není investiční doporučení, investujte pouze na základě vlastní důkladné analýzy. Akcie patří k rizikovým aktivům.

Máš svůj účet? Tak se přihlas. A nebo vytvoř nový
Next post
Kolik peněz potřebujete na důchod? Tenhle vzorec vám to řekne teď hned!
Autoload is on
Discussion
2M

Autor @kaizy má karmu 3434 a je členem této skupiny od 23/05/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

2M

Super text, nikdy není pozdě a je potřeba to neustále opakovat i starším lidem, kteří neustále všude čtou, jak mají začít ve 20, což může být lehce demotivující. 👍

2M

@realitycheck Přesně, dnešní generace 40-50 let měla bohužel smůlu, že v těch investičně ideálních letech pro začátek zažívali ještě socialismus a slovo "finanční gramotnost" bohužel prakticky neexistovalo. To ale neznamená, že už jim definitivně ujel vlak a nejde s tím nic dělat.

2M

Tomu říkám strategie jak se patří 👍

2M

@kryptomaniak Je to podle mě jedna z těch lepších. 😉