S&P 500 ^GSPC 5,071.63 +0.02%
Tesla TSLA $162.13 +12.06%
Nvidia NVDA $796.77 -3.33%
Amazon AMZN $176.59 -1.64%
Apple AAPL $169.02 +1.27%
Alphabet GOOG $161.10 +0.74%
Meta META $493.50 -0.52%
Microsoft MSFT $409.06 +0.37%

V tomto týdnu bude pozornost investorů směřovat ve Spojených státech především k Béžové knize Fedu, obchodní bilanci za červenec a ISM ve službách. V Německu bude zveřejněn například index CPI za srpen a průmyslová výroba za červenec.

Obchodní bilance v USA

Ve středu bude ve Spojených státech k dispozici obchodní bilance za červenec. Trh predikuje schodek ve výši 68 mld. USD. Důvodem meziměsíčního nárůstu schodku bilance je především posilující se domácí poptávka po spotřebitelském zboží, automobilech a kapitálových statcích. Schodek by částečně měl vyvažovat čistý export služeb.

ISM ve službách ve Spojených státech

Středa nabídne v USA rovněž index ISM ve službách. Index by měl v srpnu dle predikcí zůstat na stejných hodnotách jako v měsíci předchozím. Společnosti v USA by měly být nadále podporovány ze spotřeby domácností na zábavu, především kina (Barbie, Oppenheimer) a koncerty (Taylor Swift, Beyoncé). Ve čtvrtém kvartálu by dle agentury Bloomberg měl index zaznamenat pokles, a to především z důvodu ochlazující se spotřebitelské poptávky.

Béžová kniha Fedu

Dva týdny před zasedáním Fedu je vždy zveřejněna tzv. Béžová kniha, což je zpráva americké centrální banky o situaci americké ekonomiky. V tomto týdnu bude zveřejněna během středy. Agentura Bloomberg očekává, že americkou ekonomiku budou nadále silně podporovat výdaje spotřebitelů na filmy Barbie a Oppenheimer a rovněž koncerty Taylor Swift a Beyoncé. Efekty z těchto kulturních událostí by dle Bloomberg měly zaznamenat svého vrcholu v srpnu. I přes růst spotřebitelských výdajů na zábavu, tak by americká ekonomika měla zaznamenat zpomalení růstu. Dne 24.8. byl reportován index PMI ve službách dle S&P. Index dosáhl šestiměsíčního minima na 51,0 b. a rovněž objednávky poprvé za šest měsíců poklesly.

Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech

Dle predikcí analytiků by k 2. září měly nové žádosti dosáhnout 235 tis. Důvodem mezitýdenního růstu by měl být hurikán Idalia, který zasáhl Floridu dne 30. srpna.

Index CPI v Německu

V pátek v 8:00 se dozvíme konečné srpnové hodnoty indexu CPI v Německu. Trh predikuje meziroční růst indexu o 6,1 %. V červenci index vzrostl o 6,2 %. V meziměsíčním porovnání by dle odhadů měla inflace vzrůst o 0,3 %.

Průmyslová výroba v Německu

Ve čtvrtek bude v Německu reportována průmyslová výroba. Analytici očekávají další meziměsíční pokles. V červnu výroba poklesla o 1,5 %, nyní trh predikuje pokles o 0,5 %. V meziročním srovnání se očekává pokles o 2,1 %. Dle průzkumu IFO roste u průmyslových podniků nespokojenost se současnou výkonností jejích podniků. Rovněž očekávání na následující měsíce zůstává u podniků velice pesimistické.

Další ukazatelé v tomto týdnu

V rámci ostatních makroekonomických ukazatelů bude například reportována míra nezaměstnanosti za srpen v České republice, HDP za 2Q a index PPI v eurozóně.


Tenhle týden je z pohledu makroekonomických dat v USA docela nudný, ale něco se tam přeci jen najde. Bude to hlavně na stávajícím sentimentu investorů...

Jediná zajímavější ta podpora nezaměstnanosti.. Naštěstí nemáme jen USA.

Jojo, Kanada a Austrálie mají tenhle týden dost událostí.