S&P 500 ^GSPC
5,034.79
-0.33%
Nvidia NVDA
$852.02
-2.53%
Amazon AMZN
$181.44
-1.02%
Alphabet GOOG
$157.37
+0.88%
Meta META
$495.79
-0.79%
Apple AAPL
$168.62
-0.45%
Microsoft MSFT
$412.79
-0.43%
Tesla TSLA
$157.10
+0.01%

W tym tygodniu uwaga inwestorów w Stanach Zjednoczonych będzie skierowana głównie na Beżową Księgę Fed, bilans handlowy za lipiec oraz ISM w usługach. Z kolei w Niemczech opublikowany zostanie wskaźnik CPI za sierpień oraz produkcja przemysłowa za lipiec.

Bilans handlowy w USA

W środę dostępny będzie bilans handlowy za lipiec w Stanach Zjednoczonych. Rynek prognozuje deficyt na poziomie 68 mld USD. Powodem wzrostu deficytu w ujęciu miesiąc do miesiąca jest głównie wzmocnienie popytu krajowego na dobra konsumpcyjne, samochody i dobra kapitałowe. Deficyt powinien zostać częściowo zniwelowany przez eksport netto usług.

ISM usług w Stanach Zjednoczonych

W środę poznamy również indeks ISM usług w Stanach Zjednoczonych. Przewiduje się, że indeks pozostanie na tym samym poziomie w sierpniu, co w poprzednim miesiącu. Firmy w USA powinny być nadal wspierane przez konsumpcję gospodarstw domowych na rozrywkę, zwłaszcza kina (Barbie, Oppenheimer) i koncerty (Taylor Swift, Beyoncé). Według Bloomberga, indeks powinien odnotować spadek w czwartym kwartale, głównie z powodu ochłodzenia popytu konsumpcyjnego.

Beżowa Księga Fed

Na dwa tygodnie przed posiedzeniem Fed zawsze publikowana jest tzw. Beżowa Księga, czyli raport amerykańskiego banku centralnego na temat stanu amerykańskiej gospodarki. W tym tygodniu zostanie ona opublikowana w środę. Bloomberg spodziewa się, że gospodarka USA będzie nadal silnie wspierana przez wydatki konsumentów na filmy Barbie i Oppenheimer, a także koncerty Taylor Swift i Beyoncé. Oczekuje się, że efekty tych wydarzeń kulturalnych osiągną szczyt w sierpniu, według Bloomberga. Tak więc, pomimo wzrostu wydatków konsumentów na rozrywkę, gospodarka USA powinna odnotować spowolnienie wzrostu. S&P Services PMI został zaraportowany 24 sierpnia. Indeks osiągnął najniższy od sześciu miesięcy poziom 51,0 pkt, a zamówienia również spadły po raz pierwszy od sześciu miesięcy.

Nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych

Zgodnie z prognozami analityków, liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych ma wynieść 235 000 na dzień 2 września. Przyczyną wzrostu z tygodnia na tydzień ma być huragan Idalia, który uderzył we Florydę 30 sierpnia.

CPI w Niemczech

W piątek o godzinie 8:00 poznamy finalny odczyt CPI za sierpień w Niemczech. Rynek prognozuje wzrost indeksu o 6,1% rok do roku. W lipcu indeks wzrósł o 6,2%. W ujęciu miesiąc do miesiąca inflacja ma wzrosnąć o 0,3%.

Produkcja przemysłowa w Niemczech

Produkcja przemysłowa w Niemczech zostanie podana w czwartek. Analitycy spodziewają się dalszego spadku miesiąc do miesiąca. W czerwcu produkcja spadła o 1,5%, teraz rynek przewiduje spadek o 0,5%. W ujęciu rok do roku spodziewany jest spadek o 2,1%. Według ankiety IFO rośnie niezadowolenie przedsiębiorstw przemysłowych z bieżących wyników ich działalności. Oczekiwania firm na nadchodzące miesiące również pozostają bardzo pesymistyczne.

Inne wskaźniki w tym tygodniu

Inne wskaźniki makroekonomiczne, które zostaną podane do wiadomości, obejmują stopę bezrobocia za sierpień w Czechach, PKB za II kwartał i PPI w strefie euro.


Ten tydzień jest dość nudny pod względem danych makroekonomicznych w USA, ale mimo wszystko coś tam jest. W głównej mierze będzie on dotyczył bieżących nastrojów inwestorów....

Jedyną ciekawą rzeczą są zasiłki dla bezrobotnych... na szczęście nie mamy tylko USA.

Tak, w Kanadzie i Australii wiele się dzieje w tym tygodniu.