S&P 500 ^GSPC 5,010.6 +0.87%
Nvidia NVDA $795.18 +4.35%
Tesla TSLA $142.05 -3.40%
Amazon AMZN $177.23 +1.49%
Alphabet GOOG $157.95 +1.43%
Apple AAPL $165.84 +0.51%
Microsoft MSFT $400.96 +0.46%
Meta META $481.73 +0.14%

Bu hafta ABD'de yatırımcıların dikkati ağırlıklı olarak Fed'in Bej Kitabı, Temmuz ayı ticaret dengesi ve hizmet sektöründe ISM verilerine yönelecek. Almanya'da ise Ağustos ayı TÜFE ve Temmuz ayı sanayi üretimi açıklanacak.

ABD'de ticaret dengesi

Çarşamba günü Amerika Birleşik Devletleri'nde Temmuz ayı ticaret dengesi açıklanacak. Piyasa 68 milyar ABD doları açık vereceğini tahmin ediyor. Denge açığındaki bir önceki aya göre artışın nedeni temel olarak tüketim malları, otomobiller ve sermaye mallarına yönelik iç talebin güçlenmesinden kaynaklanıyor. Açığın net hizmet ihracatı ile kısmen dengelenmesi bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde ISM hizmetleri

Çarşamba günü ayrıca ABD'de ISM hizmetler endeksi açıklanacak. Endeksin Ağustos ayında bir önceki ayla aynı seviyede kalacağı tahmin ediliyor. ABD'deki şirketler, özellikle sinemalar (Barbie, Oppenheimer) ve konserler (Taylor Swift, Beyoncé) olmak üzere eğlenceye yönelik hane halkı tüketimi tarafından desteklenmeye devam etmelidir. Bloomberg'e göre, endeks dördüncü çeyrekte tüketici talebinin soğuması nedeniyle düşüş gösterecek.

Fed'in Bej Kitabı

Fed toplantısından iki hafta önce, ABD merkez bankasının ABD ekonomisinin durumuna ilişkin raporu olan Bej Kitap her zaman yayınlanır. Bu hafta Çarşamba günü yayınlanacak. Bloomberg, ABD ekonomisinin Barbie ve Oppenheimer filmlerinin yanı sıra Taylor Swift ve Beyoncé konserlerine yapılan tüketici harcamalarıyla güçlü bir şekilde desteklenmeye devam etmesini bekliyor. Bloomberg'e göre bu kültürel etkinliklerin etkilerinin Ağustos ayında zirve yapması bekleniyor. Dolayısıyla, eğlenceye yönelik tüketici harcamalarındaki artışa rağmen, ABD ekonomisinin büyümesinde bir yavaşlama görülmesi bekleniyor. S&P Hizmetler PMI endeksi 24 Ağustos'ta 51,0 puan ile son altı ayın en düşük seviyesine geriledi ve siparişler de son altı ayda ilk kez düşüş gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde yeni işsizlik maaşı başvuruları

Analistlerin tahminlerine göre, yeni tazminat taleplerinin 2 Eylül itibariyle 235,000'e ulaşması bekleniyor. Bir önceki haftaya göre yaşanan artışın nedeninin 30 Ağustos'ta Florida'yı vuran Idalia Kasırgası olması bekleniyor.

Almanya'da TÜFE

Cuma günü saat 8:00'de Almanya'da Ağustos ayı nihai TÜFE rakamları açıklanacak. Piyasa, endekste yıldan yıla %6,1'lik bir artış öngörüyor. Temmuz ayında endeks %6,2 oranında yükselmişti. Aylık bazda ise enflasyonun %0,3 oranında artması bekleniyor.

Almanya'da sanayi üretimi

Almanya'da Perşembe günü sanayi üretimi açıklanacak. Analistler aylık bazda bir düşüş daha bekliyor. Haziran ayında üretim %1,5 düşmüştü, şimdi ise piyasa %0,5'lik bir düşüş öngörüyor. Yıllık bazda ise %2,1'lik bir düşüş bekleniyor. IFO anketine göre, sanayi işletmelerinin mevcut performanslarından duydukları memnuniyetsizlik artıyor. İşletmelerin önümüzdeki aylara ilişkin beklentileri de oldukça kötümser olmaya devam ediyor.

Bu haftaki diğer göstergeler

Açıklanacak diğer makroekonomik göstergeler arasında Çek Cumhuriyeti'nde Ağustos ayı işsizlik oranı, 2. Çeyrek GSYH ve Avro Bölgesi ÜFE yer alıyor.


No comments yet