S&P 500 ^GSPC
4,995.66
-0.31%
Nvidia NVDA
$804.24
-5.02%
Meta META
$487.32
-2.89%
Amazon AMZN
$175.71
-1.96%
Apple AAPL
$165.30
-1.04%
Alphabet GOOG
$156.21
-0.79%
Tesla TSLA
$148.93
-0.67%
Microsoft MSFT
$401.63
-0.65%

ARM HOLDINGS se chystá na velkolepou primární nabídku akcií, která prověří zájem trhu o významnou technologickou společnost. Její cílové ocenění však naznačuje, že se smiřuje s tím, že nebude další Nvidií.

Podle listu The Wall Street Journal, který se odvolává na osoby obeznámené s touto záležitostí, britský výrobce čipů Arm usiluje o ocenění své primární nabídky akcií na burze Nasdaq v rozmezí 50 až 55 miliard dolarů.

Společnost Arm se odmítla vyjádřit, když ji kontaktoval časopis Barron’s.

Cílová hodnota je nižší než 64 miliard dolarů, které byly vypočteny jako hodnota společnosti Arm po nedávném prodeji podílu, na němž se podílel její současný vlastník SoftBank (ticker: 9984.Japan). SoftBank doufá, že v rámci nabídky prodá přibližně 10 % všech akcií v oběhu, uvedl The Journal.

I tak by se však jednalo o největší IPO letošního roku a důležitý ukazatel zájmu investorů o vstup velké technologické společnosti na burzu v době vysokých úrokových sazeb. Ocenění stále naznačuje, že Arm je poměrně optimistický.


Společnost Arm dosáhla ve svém posledním fiskálním roce příjmů ve výši 2,68 miliardy dolarů a čistého zisku 524 milionů dolarů. To naznačuje, že se očekává klouzavý násobek ceny k zisku v rozmezí 95 až 105násobku.

To je méně než 117násobek klouzavého poměru ceny k zisku, s nímž se obchoduje společnost Nvidia $NVDA-5.0% . Společnost Arm však stále usiluje o vysokou prémii oproti ostatním výrobcům čipů, kteří jsou ve velké míře závislí na pomalém trhu s chytrými telefony. Například Qualcomm $QCOM se obchoduje s 15násobným poměrem P/E.

Zpětné ocenění nevypovídá o celé situaci. Technologie společnosti Arm pohání čipy uvnitř téměř každého chytrého telefonu a doufá, že několik jejích partnerů bude do jejího IPO investovat jako strategičtí investoři. Podle agentury Reuters jsou mezi společnostmi, které se přihlásily k investici, Nvidia, Apple $AAPL-1.0%  a mateřská společnost Googlu Alphabet $GOOGL-0.9% . To by mohlo zvýšit ocenění.

Co však dává smysl jako strategická investice pro zákazníky společnosti Arm, nemusí dávat smysl pro jednotlivé investory. Expozice společnosti Arm vůči chytrým telefonům a čínskému trhu vyvolala mezi analytiky otázky ohledně její růstové trajektorie.

„Naši odborníci jsou skeptičtí ohledně dlouhodobé udržitelnosti růstu tržeb a vysokých marží společnosti ARM. V příštích pěti letech očekávají roční růst tržeb o 5 až 10 %, po kterém bude následovat vrchol a následný pokles na roční bázi,“ napsal v pondělí ve své výzkumné zprávě Albie Amankona, analytik společnosti Third Bridge.


Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

tato společnost mě velice zaujala, ale nějak jsem na ní zapomněl a tím pádem děkuji za připomenutí. Na společnost se budu muset rychle podívat a to IPO budu určitě aspoň trochu sledovat :)

Není za co, IPO by mělo být 13.9

Super, díky za info :D

Těším se na toto IPO, též budu sledovat a né hned vstupovat, ale uvidíme, tím že je v tom dost velkých společností tak by to mohlo být zajímavé.

Budem mít stejný průběh :)

Hlavně si sedět na rukách, protože bude to lákavé do toho vstoupit, myslím si, že dost lidí tady bude v očekávání, je opravdu kolem toho hodně zpráv, zájmů atd a co si budeme, jakmile se hodně něco propaguje, tak to roste i přesto, že reálná cena třeba neodpovídá.😊

Já se naposledy spálil na IPO $COIN-0.3% , takže tohle budu sledovat trochu z dálky... ale jsem zvědavý :)

Tomu rozumím, člověk je pak ostražitý.

Hlavně poučený... :-D

To ocenění se mi zdá přestřelené, ale IPO budu určitě sledovat, je to docela veliká věc.

Může i nemusí, jsem moc zvědavý na první den.

Díky zapojení všech těchto velkých firem by to mohlo být opravdu zajímavé. Vývoj prvního dne bude určitě proč sledovat.

Primárně kvůli všem těmto firmám budu IPO určitě sledovat.

Já taky. Kdy že to je?