S&P 500 ^GSPC 5,063.49 -0.14%
Tesla TSLA $161.41 +11.56%
Nvidia NVDA $797.80 -3.21%
Amazon AMZN $176.58 -1.65%
Meta META $491.22 -0.98%
Apple AAPL $168.54 +0.98%
Alphabet GOOG $160.07 +0.09%
Microsoft MSFT $407.77 +0.05%

ARM HOLDINGS, piyasanın büyük bir teknoloji şirketine olan ilgisini test etmek için görkemli bir ilk halka arza hazırlanıyor. Ancak hedeflediği değerleme bir sonraki Nvidia olamayacağını gösteriyor.

The Wall Street Journal'ın konuyla ilgili bilgi sahibi kişilere dayandırdığı haberine göre, İngiliz çip üreticisi Arm, Nasdaq borsasındaki ilk hisse arzı için 50 milyar ila 55 milyar dolar aralığında bir değerleme arıyor.

Arm, Barron's dergisi ile temasa geçtiğinde yorum yapmayı reddetti.

Hedeflenen değer, Arm'ın şu anki sahibi SoftBank'ın (ticker: 9984.Japan) dahil olduğu son hisse satışından sonra Arm'ın değeri olarak hesaplanan 64 milyar dolardan daha düşük. The Journal'ın haberine göre SoftBank, arzda mevcut tüm hisselerin yaklaşık %10'unu satmayı umuyor.

Öyle olsa bile, bu yılın en büyük halka arzı olacak ve yüksek faiz oranlarının olduğu bir dönemde halka açılan büyük bir teknoloji şirketine yatırımcı ilgisinin önemli bir göstergesi olacak. Değerleme hala Arm'ın oldukça iyimser olduğunu gösteriyor.


Arm en son mali yılında 2,68 milyar dolar gelir ve 524 milyon dolar net gelir elde etti. Bu da 95 ila 105 kat arasında bir fiyat-kazanç çarpanı beklendiğini gösteriyor.

Bu, Nvidia'nın $NVDA-3.2% 'sının işlem gördüğü 117 kat takip eden fiyat-kazanç katsayısından daha az. Bununla birlikte Arm, durgun akıllı telefon pazarına büyük ölçüde bağımlı olan diğer yonga üreticilerine göre hala yüksek bir prim hedefliyor. Örneğin Qualcomm $QCOM, 15 kat F/K oranıyla işlem görüyor.

Gerileme tüm hikayeyi anlatmıyor. Arm'ın teknolojisi neredeyse her akıllı telefonun içindeki çiplere güç veriyor ve ortaklarından bazılarının stratejik yatırımcı olarak halka arzına yatırım yapacağını umuyor. Reuters'e göre, Nvidia, Apple $AAPL+1.0% ve Google'ın ana şirketi Alphabet $GOOGL+0.1% yatırım yapmak için kaydolan şirketler arasında. Bu, değerlemeyi artırabilir.

Ancak Arm'ın müşterileri için stratejik bir yatırım olarak mantıklı olan şey, bireysel yatırımcılar için mantıklı olmayabilir. Arm'ın akıllı telefonlara ve Çin pazarına olan ilgisi, analistler arasında büyüme yörüngesi hakkında soru işaretleri yarattı.

"Uzmanlarımız ARM'ın gelir artışının ve yüksek marjlarının uzun vadede sürdürülebilirliği konusunda şüpheci. Third Bridge analistlerinden Albie Amankona Pazartesi günü yayınladığı araştırma notunda, önümüzdeki beş yıl içinde yıllık gelir artışının %5 ila %10 arasında olmasını, ardından bir zirve yapmasını ve yıllık bazda düşüş yaşamasını beklediklerini ifade etti.No comments yet