S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Dolar, Çin ve küresel büyümeye ilişkin tedirginliğin risk iştahını etkilemesiyle altı ayın en yüksek seviyesine yakın seyrederken, yen, Japonya'nın üst düzey diplomatının daha önce 10 ayın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından para birimi hakkında uyarıda bulunmasıyla güçlendi.

Japonya'nın baş döviz diplomatı Masato Kanda'nın spekülatif hareketlerin devam etmesi halinde olasılığı göz ardı etmeyeceğini söylemesinin ardından yen yüzde 0,4 kadar güçlenerek ABD doları başına 147,02'ye yükseldi ve Ağustos ortasından bu yana en güçlü uyarısını yaptı.

Asya para birimi son birkaç haftadır dolar başına 145 seviyesinin etrafında seyrederek yatırımcıları Tokyo'dan gelecek müdahale ipuçlarına karşı temkinli olmaya sevk etti.

Japonya'nın uluslararası işlerden sorumlu maliye bakan yardımcısı Kanda, ülkenin geçen yıldan bu yana yendeki sert düşüşü durdurma çabalarında merkezi bir figür oldu.

ING'nin küresel piyasalar başkanı ve İngiltere ile orta ve doğu Avrupa bölgesel araştırma başkanı Chris Turner, "Açıklamalar, yenin geçen yıl gördüğümüz müdahale bölgesinde olmasıyla birlikte müdahalenin yakın olabileceğini gösteriyor," dedi.

Japonya 12 ay önce dolar 145 yenin üzerine çıktığında döviz piyasalarına müdahale etmiş ve Hazine'nin yen satın alarak pariteyi 140 yen civarına çekmesini sağlamıştı.

Dolar, para birimlerinden oluşan bir sepet karşısında 104,77 seviyesindeydi ve Salı günü gördüğü altı ayın en yüksek seviyesi olan 104,90'dan çok uzakta değildi. Salı günü Çin ve Avrupa'dan gelen ekonomik veriler, küresel büyümenin yavaşladığına dair bazı korkuları körükleyerek yatırımcıların ABD para birimi hakkında bazı endişeler duymasına yol açtı.

Salı günü Avro Bölgesi ve İngiltere'den gelen veriler geçen ay ticari faaliyetlerde düşüş olduğunu gösterirken, özel sektör anketi Çin'de hizmet faaliyetlerinin Ağustos ayında sekiz ayın en yavaş hızında büyüdüğünü gösterdi.

Euro, Salı günü üç ayın en düşük seviyesi olan 1,0705 dolara geriledikten sonra %0,1 değer kazanarak 1,0733 dolara yükseldi. Sterlin en son 1,2559 dolar seviyesindeydi. Salı günü de üç ayın en düşük seviyesi olan 1,25285$'ı gördü.

Suudi Arabistan ve Rusya'nın arz kısıtlamalarını genişletmesiyle petrol fiyatları Salı günü 10 ayın en yüksek seviyesine ulaştı, ancak Avrupa'da gaz fiyatları geçen Ağustos ayında ulaşılan en yüksek seviyelerin oldukça altında seyrediyor.

Federal Rezerv Başkanı Christopher Waller Salı günü yaptığı açıklamada, son ekonomik veri grubunun ABD merkez bankasına faiz oranlarını tekrar yükseltmesi gerekip gerekmediğine karar vermesi için alan sağladığını ve kısa vadeli borçlanma maliyetlerini tekrar yükseltmeye zorlayacak hiçbir şey görmediğini söyledi.

CME FedWatch aracına göre, piyasalar Fed'in bu ay içinde faiz oranlarını değiştirmeme ihtimalini %93, bu yıl içinde başka artırım yapılmama ihtimalini ise %55 olarak fiyatlıyor.


Çin yuanı ise Çarşamba günü dolar karşısında son 10 ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra devlet bankalarının desteğiyle bazı kayıplarını telafi etti.

Avustralya doları, Çin'den gelen zayıf veriler ve Avustralya Merkez Bankası'nın faiz oranlarını değiştirmemesinin ardından Salı günü %1,3 düştükten sonra %0,1 artarak 0,6385 dolara yükseldi.

Güvenli liman para birimi dolar, küresel ekonomik büyüme endişeleriyle güçleniyor

ABD Doları, özellikle Çin'deki gelişmeler ışığında küresel ekonomik büyümeye ilişkin endişeler nedeniyle bugün güvenli liman para birimi olarak güçleniyor. Avustralya Merkez Bankası'nın faiz oranlarını değiştirmemesinin ardından Avustralya Doları zayıflıyor.

Doların altı büyük dünya para biriminden oluşan bir sepet karşısındaki değerini ölçen dolar endeksi, TSİ 18:35 sularında yüzde 0,4 artışla 104,69 puana yükseldi. Euro aynı saatlerde dolar karşısında yüzde 0,7 değer kaybederek 1,0725 dolar ve Avustralya doları yüzde 1,2 değer kaybederek 0,6382 dolar oldu.

Bugün açıklanan özel sektör istatistiklerine göre Çin'de hizmet faaliyetleri Ağustos ayında son sekiz ayın en yavaş hızında büyüdü. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi zayıf taleple boğuşmaya devam ediyor ve teşvik önlemleri tüketimi önemli ölçüde artıramadı.

Euro bölgesindeki ticari faaliyetler göründüğünden daha hızlı daralıyor. S&P Global tarafından bugün yayınlanan Ağustos ayına ilişkin revize edilmiş veriler bunu göstermektedir. Ağırlıklı hizmet sektörü halihazırda düşüşte ve analistler bunun Avro bölgesinin resesyona girebileceği anlamına geldiğini söylüyor.

"Başta Çin ve Avrupa olmak üzere küresel büyümenin yavaşlayacağına dair endişeler artıyor. Bu da güvenli liman olarak dolara yarıyor," diyor Convera'da analist olan Joe Manimboze.

Avustralya Merkez Bankası bugün faiz oranlarını üçüncü ay üst üste değiştirmedi. Bu durum faiz sıkılaştırma döngüsünün sona erdiği yönündeki spekülasyonları körükledi. Merkez bankası yetkilileri daha önce faiz oranlarını daha sıkı kontrol altında tuttuklarını belirtmişlerdi.


No comments yet