S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Spółka energetyczna umacnia swoją pozycję.

Dziś rano zaintrygowała mnie wiadomość, a tym samym spadek kursu Enbridge $ENB-1.1%. Firma ta jest gigantem energetycznym działającym głównie w Kadunie, ale także zajmującym się w około 20% dystrybucją gazu do USA.

Kanadyjski gigant rurociągowy Enbridge Inc. zgodził się kupić trzy spółki energetyczne od Dominion Energy Inc. w ramach transakcji o wartości 9,4 mld USD, która stworzy największego dostawcę gazu ziemnego w Ameryce Północnej. Transakcja jest warta łącznie 14 miliardów dolarów, w tym zadłużenie, i będzie największą transakcją Enbridge od czasu przejęcia Spectra Energy Corp. za około 28 miliardów dolarów w 2017 roku.

Posunięcie to ma miejsce w czasie, gdy Enbridge, największa firma rurociągowa w Ameryce Północnej, dąży do przejścia na niskoemisyjne źródła energii. Trzy kupowane spółki obsługują klientów w Ohio, Utah, Wyoming i Karolinie Północnej, gdzie stawki bazowe mają rosnąć o 8% rocznie.

ENB

Enbridge

ENB
$34.18 -$0.37 -1.07%
1 Day
-0.01%
5 Days
+1.83%
1 Month
+1.83%
6 Months
+5.51%
YTD
-3.44%
1 Year
-8.56%
5 Years
-3.87%
Max.
+1,515.21%

"Przejęcia, których dokonujemy, mają długą żywotność, a firmy gazowe są" niezbędną "infrastrukturą zapewniającą bezpieczną, niezawodną i niedrogą energię" - powiedział w oświadczeniu Greg Ebel, dyrektor generalny Enbridge.

Oczywiście transakcja zakupu firm, które obejmują siedem milionów domów i firm w różnych stanach, będzie wymagała zgody organów regulacyjnych, w tym Federalnej Komisji Handlu, aby upewnić się, że nie narusza przepisów antymonopolowych. Enbridge zapowiedział, że natychmiast rozpocznie starania o uzyskanie zgody. Firma podała, że spodziewa się zamknięcia transakcji w 2024 r. Umowa Enbridge z East Ohio Gas Co, Questar Gas Co i Public Service Co of North Carolina podwoi działalność ENB-1.1%.

Osobiście, jak dotąd ruch ten wydaje mi się super inwestycją i krokiem w przyszłość, mimo że cała transakcja obejmuje zakup z długiem w wysokości około 4,6 miliarda dolarów. Ze względu na przejście na bardziej ekologiczną energię, moim zdaniem i zdaniem analityków, gaz nadal odgrywa znaczącą rolę. Spółka znajduje się również na liście spółek dywidendowych, ale to, co może nie być tak atrakcyjne, to opodatkowanie. Osobiście mam tę spółkę w swoim portfelu i obecnie dokonuję nadmiernych zakupów, jednak zgodnie z kanadyjskim prawem podatek jest potrącany w wysokości 25%.

A co z Tobą, czy ktoś ma tę spółkę w swoim portfelu i jak ją oceniasz? 😊


Wiem bardzo niewiele o tym sektorze. Jednak jestem zainteresowany tym sektorem i będę musiał przyjrzeć mu się bardziej szczegółowo i znaleźć wiele informacji. W przeciwnym razie dzięki za wskazówkę :D.

Również dzięki i słuchaj, nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale przyglądam się trochę branży energetycznej, zacząłem od firm, które na pewno znasz, takich jak $OXY-0.4% $CVX-1.8% $XOM-1.2%... więc w końcu jest to branża, która zawsze będzie istnieć.

Tak, rozumiem. Tak jak piszesz, ta branża zawsze będzie z nami. Poza tym jak na razie chyba najbardziej podoba mi się $CVX-1.8%, a cena tych akcji wcale nie jest zła😁.

Cóż, zeszłej nocy spadła dość mocno. Do najniższego poziomu od dwóch lat. Następnym przystankiem jest prawdopodobnie dołek COVID. Nie widzę teraz nic innego.

Tak, obserwowałem. Cóż, tak naprawdę nie wierzę, że jeszcze tam dotarli, myślę, że nie mają jeszcze powodu, nie spodziewam się żadnych negatywnych wiadomości wokół nich, ani nie znalazłem żadnych, ale jeśli to zrobią, zobaczę dlaczego i być może kupię, ale wtedy będzie to zależało od sytuacji, nie.

Świetny artykuł! Wielkie dzięki!

Również dziękuję. 🙏😊