S&P 500 ^GSPC 5,071.63 +0.02%
Tesla TSLA $162.13 +12.06%
Nvidia NVDA $796.77 -3.33%
Amazon AMZN $176.59 -1.64%
Apple AAPL $169.02 +1.27%
Alphabet GOOG $161.10 +0.74%
Meta META $493.50 -0.52%
Microsoft MSFT $409.06 +0.37%

Duże firmy technologiczne są "zagrożone" przez Unię Europejską + Apple ma teraz kłopoty w Chinach.

Amazon $AMZN-1.6%, Alphabet $GOOG+0.7%, Apple $AAPL+1.3%, Microsoft $MSFT+0.4%, Meta $META-0.5% i ByteDance (to chińska firma zajmująca się technologiami internetowymi) mają teraz sześć miesięcy na dostosowanie się do bardziej rygorystycznych zasad rynkowych.

Europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton

Komisja Europejska, organ wykonawczy UE, wyznaczyła w środę sześć firm, których roczna sprzedaż przekracza 7,5 miliarda euro (8 miliardów dolarów) lub 45 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie w bloku, do przestrzegania bardziej rygorystycznych zasad rynkowych - na przykład nie mogą uniemożliwiać użytkownikom odinstalowywania wstępnie zainstalowanego oprogramowania lub aplikacji ani traktować własnych usług w bardziej uprzywilejowany sposób. Mają na to 6 miesięcy.

Oprócz ustawy o rynkach cyfrowych, UE wprowadziła również ustawę o usługach cyfrowych, która ma na celu uczynienie platform prawnie odpowiedzialnymi za przesyłane przez nie treści. Nieprzestrzeganie tych wymogów może prowadzić do wysokich grzywien i tymczasowych zakazów na rynku europejskim.

"Jeśli te firmy nie zastosują się do przepisów, a mam nadzieję, że wszystkie się do nich zastosują, będziemy mogli nałożyć na nie grzywnę w wysokości do 10% ich globalnych przychodów" - powiedział w środę w rozmowie z CNBC Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego. Grzywna może wzrosnąć do 20%, jeśli dana firma nadal nie będzie przestrzegać zasad. Następnym krokiem, jeśli to nie zadziała, będzie tymczasowy zakaz.

"A jeśli będą kontynuować, tak, mamy narzędzia, w tym rozbijanie tych firm, ale nigdy nie chcę ich używać. Mogę powiedzieć, że dyskusje, które prowadzimy ze wszystkimi tymi firmami, są profesjonalne i wierzę, że zmierzają we właściwym kierunku" - powiedział Breton. Jednak, jak widać z bezpośredniego zdania, moim zdaniem jest to bububu, ale wszystkie strony chcą dojść do porozumienia i nie wierzę, że którakolwiek z firm będzie miała problemy tutaj w Europie.

Dla przypomnienia, do tej listy można dodać inne firmy, w tym Netflix, PornHub i Airbnb.

Do tego wpisu dodam jeszcze wiadomość na temat Apple $AAPL+1.3%, które obecnie nadrabia zaległości w lokalnej polityce i wiecznym "targowaniu się" z zachodem. Jego spadek nastąpił po doniesieniach, że Pekin w ostatnich tygodniach nakazał pracownikom niektórych centralnych agencji rządowych zaprzestanie korzystania z telefonów komórkowych Apple w pracy.

Szerszy zakaz nie jest zaskakujący i pokazuje, w jaki sposób Chiny próbują ograniczyć dostęp zachodnich firm do rynku w tym kraju, powiedział przedstawiciel USA Mike Gallagher, przewodniczący panelu Izby Reprezentantów w sprawie Chin. "To podręcznikowe zachowanie Komunistycznej Partii Chin - promowanie narodowych mistrzów ChRL (Chińskiej Republiki Ludowej) w telekomunikacji i powolne ograniczanie dostępu do rynku dla zachodnich firm" - powiedział Reuterowi Mike Gallagher.

Cóż mogę powiedzieć, to tylko Chiny i dość regularnie spotykamy się z różnymi zakazami i tym podobnymi. Z pewnością nie martwię się o siłę Apple, i tak jest już wystarczająco dużo firm, które obserwują rynek indyjski i przenoszą tam więcej. 😊

A co Ty masz do powiedzenia na temat takich wiadomości? 😊🍀
Naprawdę tego nie rozumiem i strasznie mnie to irytuje (delikatnie mówiąc). Gdy tylko kraj, lub w tym przypadku UE, potrzebuje pieniędzy, zabiera się za firmy, które dobrze sobie radzą. Wkurza mnie to, że kiedy kraj lub UE potrzebuje pieniędzy i ma ogromny dług, idzie po te firmy. Poza tym nie martwię się o Apple. Apple będzie i prawdopodobnie już buduje fabryki w Indiach i będzie celować w Indie, więc nie widzę w tym problemu.

Zgadzam się również i widzę to w ten sam sposób, z Apple na pewno, ale także z innymi wymienionymi, nie martwię się, że mogą je zhakować w jakikolwiek znaczący sposób.

Nie rozumiem KE z tymi firmami, jest to niepotrzebnie irytujące i nieprzyjemne dla zachodnich firm. Zamiast walczyć z inwazją chińskiej technologii i wspierać europejski przemysł.

Zgoda. 👍

Jestem naprawdę ciekawy, jak to wszystko się potoczy. Ogólnie rzecz biorąc, denerwuje mnie to, że UE wkracza w interesy kogoś, kto "po prostu" chce zarabiać pieniądze i robi to całkowicie legalnie. Gdybym miał firmę, a UE chciałaby mnie "okiełznać" tylko dlatego, że odniosłem sukces, też by mi się to nie podobało.

Czy nie ma pewnych ograniczeń dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Chinach? W Ameryce nie ma żadnych przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej?

Nie będę wchodził w zbyt wiele szczegółów, ale zgadzam się, przeszkadza mi to jak Christopherowi, ale tak samo, wszędzie coś jest, było i będzie. Każdy może chcieć całkowitej wolności, ale to nadejdzie, bez regulacji itp, więc jest to po prostu oczywiste i nie wiem, jak wyglądałby ten świat, ale to większe pole do popisu niż tylko giełda.

Nie twierdzę, że tak nie jest. Po prostu nie wydaje mi się to właściwe, chyba że firma celowo krzywdzi innych.

Zgoda, i cóż, odpowiem Michałowi osobno, ale w zasadzie chcę powiedzieć to samo. Osobiście też mnie to wkurza. Chodzi mi o to, że dopóki prowadzę biznes i to legalnie, to nikogo nie interesuje jaki wolumen, za ile itd...Chodzi mi o to, że w ogóle nie podoba mi się to jaka jest UE, bo demokracja, no cóż...tak czy siak, po prostu tkwimy słuchając czyichś rozkazów. Z drugiej strony tak jest wszędzie, totalnej wolności nigdy nie było odkąd historia sięga pamięcią i nigdy nie będzie.

A dokładnie, które z nich ci przeszkadzają? Czy masz coś przeciwko przepisom, zgodnie z którymi firmy muszą usuwać Twoje metadane? Ponieważ wiele z tych przepisów dotyczy przetwarzania danych, uważam, że to świetnie, że to robią, ponieważ daje to ludziom większą swobodę, aby nie mieli tak wielu reklam przychodzących do nich. Oczywiście można powiedzieć, że co mnie obchodzą inni ludzie, każdy jest twórcą własnego szczęścia, ale każdy ma inną inteligencję i krytyczne myślenie i myślę, że wspaniale jest mieć władzę, która nie pozwala na odsprzedaż naszych danych.

Ciekawe kto wygra tę potyczkę... wschód czy zachód... moim zdaniem nikt i tylko pociągniemy wszystkich na dno....

Jasne, myślę, że to nie ma końca i nigdy nie było, zawsze było tak, że Zachód i Wschód nie były zbyt przyjazne, z drugiej strony zabawne jest widzieć, jakie są media, ale jednocześnie żadne z nich nie działałoby bez drugiego, handel opiera się na ekspansji, eksporcie i jak gospodarka mogłaby się rozwijać, gdyby istniał tylko jeden duży kraj ...

To fakt, że nie mogą istnieć bez siebie, ale nie zachowują się tak :)