S&P 500 ^GSPC 5,071.63 +0.02%
Tesla TSLA $162.13 +12.06%
Nvidia NVDA $796.77 -3.33%
Amazon AMZN $176.59 -1.64%
Apple AAPL $169.02 +1.27%
Alphabet GOOG $161.10 +0.74%
Meta META $493.50 -0.52%
Microsoft MSFT $409.06 +0.37%

Büyük teknoloji şirketleri Avrupa Birliği tarafından "tehdit ediliyor" + Apple'ın başı şimdi Çin'de dertte.

Amazon $AMZN-1.6%, Alphabet $GOOG+0.7%, Apple $AAPL+1.3%, Microsoft $MSFT+0.4%, Meta $META-0.5% ve ByteDance (Çinli bir internet teknolojisi şirketi) artık daha katı piyasa kurallarına uymak için altı aya sahip.

Avrupa İç Pazar Komiseri Thierry Breton

AB'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu Çarşamba günü, yıllık satışları 7.5 milyar Euro'yu (8 milyar $) aşan ya da blok içinde aylık 45 milyon aktif kullanıcıya sahip altı şirketi daha sıkı pazar kurallarına uymakla görevlendirdi - örneğin, kullanıcıların önceden yüklenmiş herhangi bir yazılımı veya uygulamayı kaldırmasını engelleyemezler veya kendi hizmetlerine daha elverişli davranamazlar. Bunu yapmak için 6 ay süreleri var.

Dijital Piyasalar Yasası'na ek olarak AB, platformları ilettikleri içerikten yasal olarak sorumlu kılmayı amaçlayan Dijital Hizmetler Yasası'nı da yürürlüğe koydu. Bu gerekliliklere uyulmaması, ağır para cezalarına ve Avrupa pazarında geçici yasaklara yol açabilir.

AB'nin iç pazardan sorumlu komisyon üyesi Thierry Breton Çarşamba günü CNBC'ye verdiği demeçte, "Eğer bu şirketler uymazlarsa, ki umarım hepsi uyacaktır, küresel gelirlerinin %10'una kadar ceza kesme imkanımız olacak" dedi. Söz konusu şirketin kurallara uymamaya devam etmesi halinde bu ceza %20'ye kadar yükseltilebilecek. Bu da işe yaramazsa bir sonraki adım geçici bir yasaklama olacaktır.

"Ve eğer devam ederlerse, evet, bu şirketleri parçalamak da dahil olmak üzere araçlarımız var, ancak bunları asla kullanmak istemiyorum. Tüm bu şirketlerle yaptığımız görüşmelerin profesyonelce olduğunu ve doğru yönde ilerlediklerine inandığımı söyleyebilirim," dedi Breton. Ancak, doğrudan cümleden de görebileceğiniz gibi, bence bu bububu, ancak tüm taraflar bir anlaşmaya varmak istiyor ve hiçbir şirketin burada Avrupa'da sorun yaşayacağına inanmıyorum.

Bu arada bu listeye Netflix, PornHub ve Airbnb gibi başka şirketler de eklenebilir.

Bu yazıya, şu anda yerel siyaseti ve batı ile ebedi "pazarlığı" yakalayan Apple $AAPL+1.3% ile ilgili bir mesaj ekleyeceğim. Geçtiğimiz haftalarda Pekin'in bazı merkezi devlet kurumlarının çalışanlarına Apple cep telefonlarını iş yerinde kullanmayı bırakmalarını söylediği haberlerinin ardından düşüşe geçti.

Temsilciler Meclisi'nin Çin konulu panelinin başkanı ABD Temsilcisi Mike Gallagher, daha geniş kapsamlı yasağın şaşırtıcı olmadığını ve Çin'in Batılı şirketlerin ülkeye pazar erişimini nasıl sınırlamaya çalıştığını gösterdiğini söyledi. Reuters'a konuşan Temsilci Gallagher, "Bu, Çin Komünist Partisi'nin ders kitabı niteliğindeki bir davranışıdır - ÇHC'nin (Çin Halk Cumhuriyeti) telekomünikasyon alanındaki ulusal şampiyonlarını teşvik etmek ve Batılı şirketlerin pazara erişimini yavaş yavaş azaltmak" dedi.

Ne diyebilirim ki, burası sadece Çin ve bu tür çeşitli yasaklarla oldukça düzenli bir şekilde karşılaşıyoruz. Apple'ın gücü konusunda kesinlikle endişelenmiyorum, zaten Hindistan pazarına göz diken ve oraya daha fazla taşınan yeterince şirket var. 😊

Peki siz bu haberler hakkında ne söyleyeceksiniz? 😊🍀
No comments yet