S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Všeobecně se očekává, že společnost Apple $AAPL+0.9%  v úterý na své akci „Wonderlust“ představí nový iPhone, a pokud je historie nějakým vodítkem, možná není vhodnější doba na to, abyste zvážili nákup akcií.

Podle analytika Erika Woodringa z Morgan Stanley mají akcie společnosti Apple šest měsíců po uvedení iPhonu na trh tendenci dosahovat lepších výsledků, ale během jednoho až tří měsíců po této události se pohybují v souladu s trhem.

Představovací akce společnosti Apple, během níž se očekává představení iPhonu 15 a hodinek Apple Watch Series 9, přichází na pozadí obtížného vývoje akcií v posledních seancích. Minulý týden Apple stáhl 6 % po zprávách, že Čína zakázala používání iPhonů ve vládních agenturách a ve státních podnicích, kde je každopádně ekonomika slabší a spotřebitelské výdaje zpomalují. Tento měsíc akcie klesly o 4,4 %, ale od začátku roku vzrostly o 38 %.

„Domníváme se, že klíčové pro sledování v tomto roce bude jakýkoli dopad zvýšení cen modelů Pro na poptávku,“ uvedl v pondělní poznámce analytik Barclays Tim Long s odkazem na průměrné prodejní ceny. Dokonce i ve Spojených státech „si myslíme, že dojde k nárůstu jednotek, protože ceny modelů Pro se budou zvyšovat na pozadí slabšího makroekonomického prostředí.“


Wall Street očekává, že letošní iPhone bude obsahovat menší aktualizace, včetně osvěženého vnitřního procesoru, rámečku a portů USB-C, zatímco modely Pro by mohly obsahovat vylepšený fotoaparát, baterii a procesor. Někteří analytici očekávají, že aktualizované hodinky Apple Watch nabídnou vylepšenou baterii a nové barvy řemínků.

Mnoho analytiků se kvůli novým funkcím Pro připravuje na zvýšení cen modelů Pro. Long očekává zvýšení ceny iPhonu 15 Pro o 50 až 100 dolarů a modelu Pro Max o 100 až 200 dolarů. Zvýšení cen by mohlo zvýšit odhady tržeb za iPhone o 6 až 8 %, uvedl v nedávné poznámce Angelo Zino ze společnosti CFRA.

„Stejně jako v nedávné historii a na rozdíl od WWDC s představením Apple Vision Pro očekáváme klidné uvedení nových produktů a nedostatek ‚wow‘ faktoru,“ uvedl analytik Jefferies Andrew Uerkwitz s odkazem na Worldwide Developers Conference společnosti Apple. „A to je dobře. Společnost Apple je velmi konzistentní v kvalitě provedení, aktualizacích softwaru a následně i v získávání tržního podílu.“


Co to znamená pro akcie společnosti Apple
Při pohledu do budoucna vidí Wall Street pro akcie společnosti Apple z dlouhodobého hlediska pozitivní nastavení, ale může trvat nějakou dobu, než se tento vítr v zádech projeví. Historická výkonnost akcií také naznačuje, že vstupují do mírně slabšího období.

Spolu s nedávnými zprávami z Číny čelí společnost Apple náročnému modernizačnímu cyklu při známkách zmírnění spotřebitelských výdajů. Tyto slabiny by měly v nejbližší době převážit nad pozitivními katalyzátory, jako jsou inovace produktů, uvedl analytik Bank of America Wamsi Mohan, který nedávno ponechal pro akcie Apple pouze neutrální hodnocení.

To, kam se akcie budou ubírat, může kopírovat historii, ačkoli nízké odhady na straně kupujících a očekávání rovnoměrných dodávek by mohly změnit letošní nastavení, uvedl Woodring z Morgan Stanley.

Uvedení akcií Apple na trh se podle něj často odehrává jako příležitost „prodat novinky“, přičemž v den uvedení na trh akcie v průměru zaostávají asi o 15 bazických bodů a v následujícím jednom až třech měsících jsou v souladu s trhem.

Údaje analyzované společností Bernstein ukazují podobný vzorec pro akcie společnosti Apple před a po uvedení na trh. V patnácti z posledních sedmnácti let překonaly akcie společnosti Apple v průměru o téměř 14 % výkonnost trhu v období tří měsíců před uvedením na trh a o téměř 19 % výkonnost šest měsíců předtím, poznamenal analytik Toni Sacconaghi.

„V čistém vyjádření vidíme rizikovou odměnu společnosti Apple jako neutrální až mírně negativní, vzhledem k tomu, že ocenění společnosti Apple zůstává oproti historii zvýšené, konsensuální odhady 7% růstu tržeb se zdají být optimistické (zejména vzhledem k 53týdennímu srovnání) a akcie vstupují do sezónně slabšího obchodního období,“ napsal.

Investoři, kteří jsou ochotni přečkat období slabší výkonnosti, by však mohli v šesti měsících po této události zaznamenat růst akcií v průměru o 8 %, poznamenal Woodring.

Dodal, že zadní vítr, jako je odložená poptávka a snadné meziroční srovnání, rovněž předurčuje společnost Apple k překonání výkonnosti v novém roce a podporuje očekávání společnosti Morgan Stanley, že tržby z prodeje iPhonů budou o 8 % vyšší než konsenzuální odhad.

„Domníváme se, že s tím, jak se očekávání ohledně iPhonů v roce 24 posunou výše, může Apple i nadále dosahovat lepších výsledků, protože pozitivní revize odhadů kompenzují velmi mírnou kompresi násobků,“ napsal Woodring.

AAPL

Apple

AAPL
$176.55 $1.51 +0.86%
1 Day
+0.01%
5 Days
-5.81%
1 Month
-10.71%
6 Months
-4.75%
YTD
-8.9%
1 Year
+11.56%
5 Years
+292.12%
Max.
+131,664.71%

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Díky za přehled.

Rádo se stalo!

Díky za přehled. Já se jako každý rok na představení nových modelů těším a budu konferenci sledovat. Myslím, že by to mohlo trochu povzbudit akcie Applu po tom minulém týdnu. Momentálně neví kam se mají pohnou a už mě to docela irituje...😅

No, tak co na to říkáš? :) Já jsem z toho takovej trochu hořkej... a myslim si, že to co Apple ukázal, tak ty akcie zrovna dvakrát nepovzbudí..

Já osobně jsem zklamaný, čekal jsem od 15 mnohem více a upřímně nelituji pozdější pořízení 14 pro, kde jako běžný uživatel neuvidím téměř žádný rozdíl.

No, není to nic velkého, ale podle mě je nejlepší základní model 15. Letos budu po letech upgradovat. Mám iPhone 12, takže na 15 je to upgrade. Mohl by být větší, ale co už. Dokud za to dostanu solidní bonus v buybacku, tak toho využiji. Další model bude zase na 3-4 roky. Možná i na víc.

No, tak co na to říkáš? :) Já jsem z toho takovej trochu hořkej... a myslim si, že to co Apple ukázal, tak ty akcie zrovna dvakrát nepovzbudí..

Ty konference mají geniální a povzbuzení by to určitě chtělo, každopádně já osobně i jako velký fanoušek Applu jsem z představených produktů zklamaný, primárně z Iphonů, kde vidím minimální rozdíly.

Já byl nejvíc zklamaný asi z toho, že to celé postavili na té ekologii... bylo toho na mě az zbytečně moc