S&P 500 ^GSPC
5,022.21
-0.58%
Nvidia NVDA
$840.35
-3.87%
Meta META
$494.17
-1.12%
Amazon AMZN
$181.28
-1.11%
Tesla TSLA
$155.45
-1.06%
Apple AAPL
$168.00
-0.81%
Microsoft MSFT
$411.84
-0.66%
Alphabet GOOG
$156.88
+0.56%

Według Morgan Stanley, w tym roku na rynku półprzewodników mamy do czynienia z "historią ożywienia".

Jest to sektor pamięci, który obejmuje DRAM, czyli dynamiczną pamięć o dostępie swobodnym - rodzaj pamięci półprzewodnikowej potrzebnej do przetwarzania danych - oraz NAND, inny rodzaj pamięci, który pozostaje żywotny bez źródła zasilania.

"Sektor pamięci przechodzi w tym roku cykl ożywienia - a typowe dla tej pierwszej fazy jest to, że jest to wielokrotna ekspansja i oczekiwanie na wiele dobrych rzeczy, które nadejdą" - stwierdzili analitycy Morgan Stanley w raporcie z 7 września.

"Jeśli chodzi o zyski, jest to wyraźnie widoczne w przypadku akcji opartych na sztucznej inteligencji / [pamięci o dużej przepustowości], a teraz spodziewamy się, że wzrost NAND będzie napędzał kolejny etap korekt".

Pamięć o wysokiej przepustowości (HBM) jest segmentem w sektorze DRAM i jest kluczowym komponentem potrzebnym do obsługi zaawansowanych procesorów, których konwencjonalna pamięć DRAM nie może obsługiwać. Analitycy byli w tym roku optymistycznie nastawieni do tego segmentu, ponieważ szum wokół sztucznej inteligencji rzucił światło na zaawansowane procesory potrzebne do zastosowań AI.

"Preferowane gry" i "najmniej preferowane gry"
Według banku wycena jest uzasadniona wzrostem i czasem trwania zysków.

Powiedział, że południowokoreański producent chipów SK Hynix, amerykańska firma Western Digital Corporation (WDC) oraz tajwańskie firmy Winbond i Phison są jego "preferowanymi grami". Korzystają one z odrodzenia przepływów pieniężnych NAND i "silnej pozycji konkurencyjnej" w zakresie pamięci o wysokiej przepustowości, powiedział bank.

Tymczasem potencjał poprawy NAND w USA wydaje się być "najbardziej pozytywny" dla Western Digital, który nie dyskontuje znacznego ożywienia zysków NAND, powiedział Morgan Stanley.

Dodał jednak, że "bylibyśmy konserwatywni co do szczytowego potencjału zysków w ciągu najbliższych 2-3 lat, ponieważ rynki pozostają znacznie nadpodażowe, a powrót do dodatnich marż brutto powinien doprowadzić do ponownego uruchomienia niewykorzystanych mocy produkcyjnych".

Według banku, SK Hynix i Samsung będą głównymi beneficjentami popytu na pamięci o wysokiej przepustowości ze względu na trend sztucznej inteligencji.

"Z perspektywy Hynix, chociaż akcje rosną, widoczność firmy budującej solidną pozycję w sztucznej inteligencji utrzymuje nas [nadwagę]. Firma jest największym beneficjentem trwającego obecnie wzrostu wydatków na sztuczną inteligencję i ma jedną z najlepszych idiosynkratycznych stóp wzrostu wśród naszych azjatyckich technologii" - napisali analitycy Morgan Stanley.

"Jeśli chodzi o HBM, uważamy, że Hynix utrzyma swoją wiodącą pozycję na krzywej cyklu wzrostu AI" - dodali.

Bank powiedział, że jego "najmniej ulubionymi" akcjami są Micron, Macronix i GigaDevice.

Poprawa warunków
Morgan Stanley powiedział, że stał się bardziej optymistycznie nastawiony do sektora pamięci, ponieważ ceny i warunki magazynowe nadal się poprawiają.

Bank dodał, że pamięć NAND skorzystała na cięciach dostaw Samsunga, "z przypadkami dwucyfrowych wzrostów cen we wrześniowych dostawach".

"Podczas gdy siła cenowa może być tymczasowa ze względu na nadwyżkę zapasów na rynku, zmiana cen może prowadzić do zmiany zachowań klientów w zakresie zapasów, gdy warunki cyklu osiągną dno", powiedział.

Zapasy chipów DRAM są również "znacznie niższe" niż w trzecim kwartale tego roku, powiedział bank.

"Zalecamy wykorzystanie słabych okresów na rynku do budowania i wykorzystania czasu na rynku, aby to wykorzystać" - dodał. Ogólnie rzecz biorąc, Morgan Stanley spodziewa się, że niedobory skumulują się w czwartym kwartale i wzrosną w 2024 r., zanim osiągną szczyt w 2025 r.

"Branża nadal produkuje znacznie poniżej rzeczywistego popytu i możemy pocieszyć się, że ożywienie powinno trwać do 2025 roku".


Tutaj naprawdę widać ożywienie. Po latach pandemii, kiedy nikt niczego nie kupował, ponieważ wszyscy mieli już wszystko, weszliśmy w nowy cykl. Widać to na przykładzie akcji.

Zgadza się!