S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Morgan Stanley'e göre bu yıl yarı iletken piyasasında bir "iyileşme hikayesi" var.

Bu sektör, veri işleme için gerekli olan bir tür yarı iletken bellek olan DRAM ya da dinamik rastgele erişimli bellek ve güç kaynağı olmadan yaşayabilen bir başka bellek türü olan NAND'ı içeren bellek sektörüdür.

Morgan Stanley analistleri 7 Eylül tarihli bir raporda "Bellek sektörü bu yıl bir toparlanma döngüsünden geçiyor - ve bu ilk aşamanın tipik özelliği, çoklu bir genişleme ve gelecek birçok iyi şeyin beklentisi olması" dedi.

"Kazanç cephesinde bu durum yapay zeka/[yüksek bant genişlikli bellek] odaklı hisse senetlerinde açıkça görülüyor ve şimdi NAND büyümesinin revizyonların bir sonraki aşamasını yönlendirmesini bekliyoruz."

Yüksek bant genişlikli bellek (HBM), DRAM sektörü içinde bir segmenttir ve geleneksel DRAM'in çalıştıramadığı gelişmiş işlemcileri çalıştırmak için gereken önemli bir bileşendir. Analistler bu yıl yapay zeka etrafındaki heyecan yapay zeka uygulamaları için gereken gelişmiş işlemcilere ışık tuttuğu için bu segmentte yükselişe geçti.

"Tercih edilen oyunlar" ve "en az tercih edilen oyunlar"
Bankaya göre, değerleme büyüme ve kazançların süresi ile doğrulanıyor.

Güney Koreli çip üreticisi SK Hynix, ABD merkezli Western Digital Corporation (WDC) ve Tayvanlı Winbond ve Phison firmalarının "tercih edilen oyunlar" olduğunu söyledi. Banka, bunların NAND'ın nakit akışındaki canlanmadan ve yüksek bant genişliğine sahip belleklerdeki "güçlü rekabetçi konumundan" faydalandığını belirtti.

Bu arada Morgan Stanley, ABD'deki NAND iyileşme potansiyelinin Western Digital için "en olumlu" göründüğünü ve NAND kazançlarında önemli bir iyileşmeyi iskonto etmediğini söyledi.

Bununla birlikte, "pozitif brüt marjlara geri dönüşün atıl kapasitenin yeniden başlatılmasına yol açması gerektiğinden, piyasalar önemli ölçüde aşırı arzda kaldığından, önümüzdeki 2-3 yıl içinde en yüksek kazanç potansiyeli konusunda muhafazakar olacağız" diye ekledi.

Bankaya göre, SK Hynix ve Samsung'un yapay zeka trendi nedeniyle yüksek bant genişliğine sahip belleklere olan talebin ana yararlanıcıları olması bekleniyor.

"Hynix'in perspektifinden bakıldığında, hisse senedi yükseliyor olsa da, şirketin yapay zekada sağlam bir pozisyon oluşturmasının görünürlüğü bizi [overweight] tutuyor. Şirket, şu anda devam etmekte olan yapay zeka harcamalarındaki artışın en önemli yararlanıcısı ve Asya teknoloji kapsamımızdaki en iyi kendine özgü büyüme oranlarından birine sahip," diye yazdı Morgan Stanley analistleri.

"HBM'ye gelince, Hynix'in yapay zeka büyüme döngüsü eğrisindeki kutup pozisyonunu koruyacağına inanıyoruz" diye eklediler.

Banka, "en az favori" hisselerinin Micron, Macronix ve GigaDevice olduğunu söyledi.

İyileşen koşullar
Morgan Stanley, fiyatlandırma ve envanter koşulları iyileşmeye devam ettikçe bellek sektörü hakkında daha iyimser hale geldiğini söyledi.

Banka, NAND belleklerin Samsung'un tedarik kesintilerinden faydalandığını ve "Eylül sevkiyatları için çift haneli fiyat artışları olduğunu" ekledi.

"Fiyatlandırma gücü piyasadaki stok fazlası nedeniyle geçici olabilirken, fiyat değişikliği, döngü koşulları dibe vurduğunda müşteri envanter davranışında bir değişikliğe yol açabilir" dedi.

Banka, DRAM çip stoklarının da bu yılın üçüncü çeyreğine göre "önemli ölçüde azaldığını" söyledi.

Banka, "Piyasadaki zayıf dönemlerden yararlanarak stok biriktirmeyi ve piyasadaki zamanı avantaja çevirmeyi öneriyoruz," diye ekledi. Genel olarak Morgan Stanley, kıtlıkların dördüncü çeyrekte birikmesini ve 2025'te zirveye ulaşmadan önce 2024'te artmasını bekliyor.

"Sektör gerçek talebin çok altında üretim yapmaya devam ediyor ve toparlanmanın 2025'e kadar sürmesi gerektiği konusunda rahatlayabiliriz."


No comments yet