Majitel společnosti Zara, Inditex, ve středu překonal očekávání a zvýšil pololetní čistý zisk o 40 %, přestože největší světová společnost v oblasti rychlé módy zpomalila tempo zvyšování cen.

Inditex letos zvýšil svůj náskok před švédským konkurentem H&M díky rychlejšímu dodávání módních trendů od blízkých dodavatelů za ceny, které mu umožňují vyrovnat se s inflačními tlaky.

Podle údajů LSEG vykázala společnost za šest měsíců do 31. července čistý zisk ve výši 2,5 miliardy eur (2,7 miliardy USD), čímž překonala tržní odhad ve výši 2,38 miliardy eur.

Její akcie však na začátku obchodování v Madridu klesly o 1,5 %, protože investoři si po 58% růstu za poslední rok zaúčtovali zisky.

„Vzhledem k nedávným výsledkům se mnoho investorů jen ptá, jak dlouho může tato síla pokračovat,“ uvedl analytik společnosti Bernstein William Woods.Většina analytiků očekává, že silná finanční pozice společnosti Inditex jí umožní udržet ceny na stabilní úrovni nebo je dokonce snížit tváří v tvář slábnoucí poptávce a nižší inflaci.

Vlajková značka maloobchodního řetězce Zara plánuje další expanzi prodejen ve Spojených státech, na trhu, který se před dvěma lety stal pro Inditex největším po Španělsku.

Tržby Inditexu vzrostly o 13,5 % na 16,9 miliardy eur a hrubá marže dosáhla 58,2 %.

Skupina, která vlastní také značky Bershka, Pull & Bear a další, uvedla, že tržby v konstantních měnách v období od 1. srpna do 11. září byly o 14 % vyšší než před rokem, což ukazuje, že tempo letních prodejů pokračuje i s příchodem podzimních kolekcí.

„Očekávám, že růst cen se nyní v průběhu příštího roku zmírní,“ uvedl analytik RBC Richard Chamberlain a dodal, že výsledky předčily jeho očekávání.

Vzhledem k velkému podílu nákladů v eurech Inditex uvedl, že očekává, že měny budou mít v letošním roce na tržby -3,5% dopad, což je horší výsledek než dříve očekávaných -2,5 %.

Růstové příležitosti
Společnost ponechala svůj výhled beze změny a uvedla, že „nadále vidí silné růstové příležitosti“, neboť v současné době má nízký podíl na trhu ve 213 zemích, kde je přítomna.

Inditex byl jedním z prvních maloobchodních prodejců módy, kteří počátkem loňského roku zvýšili ceny v reakci na prudký nárůst inflace. Jeho vyšší a rozmanitější cenová strategie mimo domácí trh ve Španělsku mu pomohla dosáhnout rekordních marží.

Analytici Bank of America a Royal Bank of Canada sázejí na to, že Inditex má s ohledem na zmírnění inflace lepší pozici než jeho kolegové, aby mohl konkurovat nabídkou stabilních cen a v příštím roce je dokonce snížit a pokračovat tak v celosvětovém růstu.

Celosvětově Inditex ve druhém čtvrtletí snížil počet svých prodejen z 5 801 na 5 745, což ukazuje, jak se maloobchodnímu řetězci daří zvyšovat tržby a zároveň zmenšovat prostor.

Zara se snažila přilákat ambicióznější zákazníky tím, že svou značku spojovala s luxusem, na rozdíl od rychlé módy. Minulý týden uvedla na trh kolekci se slavným módním fotografem Stevenem Meiselem a v kampani se objevily supermodelky včetně Lindy Evangelisty.

Od července obnovuje Inditex ve svých obchodech zařízení proti krádežím a v podzimních a zimních kolekcích nahrazuje visačky čipy všitými do oděvů, uvedla společnost pro agenturu Reuters.

Cílem přechodu na systém s měkkými poplašnými zařízeními je zkrátit dobu odbavení až o 50 %, ačkoli je má zatím jen malý počet položek.

Módní akcie jsou velmi zajímavé. V minulých letech bylo vidět, jak se luxusní zboží přeneslo i přes velmi obtížné ekonomické cykly.

Stojím si za tím, že o luxusní zboží bude vždy poptávka, proto mám takové společnosti rád.

Nemohu jinak než souhlasit👍