S&P 500 ^GSPC 5,070.55 +1.20%
Nvidia NVDA $824.18 +3.65%
Meta META $495.78 +2.92%
Tesla TSLA $144.61 +1.80%
Microsoft MSFT $407.06 +1.52%
Amazon AMZN $179.52 +1.29%
Alphabet GOOG $159.92 +1.25%
Apple AAPL $166.82 +0.59%

Właściciel Zary, Inditex, pokonał w środę oczekiwania, zwiększając półroczny zysk netto o 40%, nawet jeśli największa na świecie firma z branży fast-fashion spowolniła tempo wzrostu cen.

Inditex zwiększył swoją przewagę nad szwedzkim rywalem H&M w tym roku dzięki szybszym dostawom mody od pobliskich dostawców po cenach, które pozwalają mu radzić sobie z presją inflacyjną.

Firma odnotowała zysk netto w wysokości 2,5 mld euro (2,7 mld USD) za sześć miesięcy do 31 lipca, przewyższając szacunki rynkowe na poziomie 2,38 mld euro, zgodnie z danymi LSEG.

Akcje spółki spadły jednak o 1,5% na początku notowań w Madrycie, ponieważ inwestorzy zaksięgowali zyski po 58% wzroście w ciągu ostatniego roku.

"Biorąc pod uwagę ostatnie wyniki, wielu inwestorów zastanawia się, jak długo ta siła może trwać" - powiedział analityk Bernstein William Woods.Większość analityków spodziewa się, że silna pozycja finansowa Inditexu pozwoli mu utrzymać ceny na stałym poziomie lub nawet je obniżyć w obliczu słabnącego popytu i niższej inflacji.

Flagowa marka sieci detalicznej Zara planuje dalszą ekspansję sklepów w Stanach Zjednoczonych, rynku, który dwa lata temu stał się największym rynkiem Inditexu po Hiszpanii.

Sprzedaż Inditexu wzrosła o 13,5% do 16,9 mld euro, a marża brutto osiągnęła 58,2%.

Grupa, która jest również właścicielem Bershka, Pull & Bear i innych marek, podała, że sprzedaż w stałych walutach w okresie od 1 sierpnia do 11 września była o 14% wyższa niż rok temu, co pokazuje, że dynamika letniej sprzedaży utrzymuje się wraz z nadejściem jesiennych kolekcji.

"Spodziewam się umiarkowanego wzrostu cen w przyszłym roku" - powiedział analityk RBC Richard Chamberlain, dodając, że wyniki przekroczyły jego oczekiwania.

Z dużą częścią kosztów w euro, Inditex powiedział, że spodziewa się, że waluty będą miały -3,5% wpływ na sprzedaż w tym roku, gorzej niż -2,5% wcześniej oczekiwane.

Możliwości wzrostu
Firma utrzymała swoje prognozy na niezmienionym poziomie, twierdząc, że "nadal widzi duże możliwości wzrostu", ponieważ obecnie ma niski udział w rynku w 213 krajach, w których jest obecna.

Inditex był jednym z pierwszych detalistów odzieżowych, który podniósł ceny na początku ubiegłego roku w odpowiedzi na gwałtowny wzrost inflacji. Jego wyższa i bardziej zróżnicowana strategia cenowa poza rodzimym rynkiem hiszpańskim pomogła mu osiągnąć rekordowe marże.

Analitycy Bank of America i Royal Bank of Canada obstawiają, że Inditex jest lepiej przygotowany do konkurowania niż jego konkurenci, oferując stabilne ceny, a nawet obniżając je w przyszłym roku, aby kontynuować globalny wzrost wraz ze spadkiem inflacji.

Na całym świecie Inditex zmniejszył liczbę sklepów z 5 801 do 5 745 w drugim kwartale, co pokazuje, jak detalista radzi sobie ze zwiększaniem sprzedaży przy jednoczesnym zmniejszaniu powierzchni.

Zara próbowała przyciągnąć bardziej ambitnych kupujących, kojarząc swoją markę z luksusem, a nie z szybką modą. W zeszłym tygodniu wprowadziła na rynek kolekcję ze słynnym fotografem mody Stevenem Meiselem, a supermodelki, w tym Linda Evangelista, pojawiły się w kampanii.

Od lipca Inditex ponownie wprowadza urządzenia antykradzieżowe w swoich sklepach i zastępuje metki chipami wszytymi w odzież w jesiennych i zimowych kolekcjach, poinformowała agencja Reuters.

Przejście na system z miękkimi alarmami ma na celu skrócenie czasu odprawy celnej nawet o 50%, choć jak dotąd tylko niewielka liczba produktów jest w nie wyposażona.


Akcje spółek modowych są bardzo interesujące. W ostatnich latach widzieliśmy, jak dobra luksusowe utrzymywały się pomimo bardzo trudnych cykli gospodarczych.

Wierzę, że na dobra luksusowe zawsze będzie popyt, dlatego lubię takie firmy.

Nie mogę się nie zgodzić👍