S&P 500 ^GSPC 5,010.6 +0.87%
Nvidia NVDA $795.18 +4.35%
Tesla TSLA $142.05 -3.40%
Amazon AMZN $177.23 +1.49%
Alphabet GOOG $157.95 +1.43%
Apple AAPL $165.84 +0.51%
Microsoft MSFT $400.96 +0.46%
Meta META $481.73 +0.14%

Zara'nın sahibi Inditex Çarşamba günü beklentileri aşarak, dünyanın en büyük hızlı moda şirketinin fiyat artış hızını yavaşlatmasına rağmen yarı yıl net kârını %40 artırdı.

Inditex, enflasyonist baskılarla başa çıkmasına olanak tanıyan fiyatlarla yakın tedarikçilerden daha hızlı moda teslimatı sayesinde bu yıl İsveçli rakibi H&M'e karşı liderliğini artırdı.

LSEG verilerine göre şirket 31 Temmuz'a kadar olan altı aylık dönemde 2,38 milyar avroluk piyasa tahminini aşarak 2,5 milyar avro (2,7 milyar dolar) net kâr açıkladı.

Bununla birlikte, geçtiğimiz yıl %58'lik bir yükselişin ardından yatırımcıların kar rezervasyonu yapmasıyla hisseleri Madrid'deki erken işlemlerde %1,5 düştü.

Bernstein analisti William Woods, "Son sonuçlar göz önüne alındığında, birçok yatırımcı bu gücün daha ne kadar devam edebileceğini merak ediyor" dedi.Çoğu analist, Inditex'in güçlü mali pozisyonunun, zayıflayan talep ve düşen enflasyon karşısında fiyatları sabit tutmasına ve hatta düşürmesine izin vermesini bekliyor.

Zara perakende zincirinin amiral markası, iki yıl önce Inditex'in İspanya'dan sonra en büyük pazarı haline gelen Amerika Birleşik Devletleri'ndeki mağazalarını daha da genişletmeyi planlıyor.

Inditex'in satışları %13.5 artışla 16.9 milyar Euro'ya yükselirken brüt kar marjı %58.2'ye ulaştı.

Bershka, Pull & Bear ve diğer markaların da sahibi olan grup, 1 Ağustos - 11 Eylül döneminde sabit para birimi cinsinden satışların bir yıl öncesine göre %14 daha yüksek olduğunu ve sonbahar koleksiyonlarının gelmesiyle yaz satışlarındaki ivmenin devam ettiğini gösterdiğini söyledi.

RBC analisti Richard Chamberlain, sonuçların beklentilerini aştığını belirterek, "Fiyat artışının önümüzdeki yıl ılımlı olmasını bekliyorum" dedi.

Maliyetlerinin büyük bir kısmı Euro cinsinden olan Inditex, para birimlerinin bu yıl satışlar üzerinde daha önce beklenen %-2,5'lik etkiden daha kötü olan %-3,5'lik bir etkiye sahip olmasını beklediğini söyledi.

Büyüme fırsatları
Şirket, mevcut 213 ülkede düşük pazar payına sahip olduğu için "güçlü büyüme fırsatları görmeye devam ettiğini" söyleyerek görünümünü değiştirmedi.

Inditex, geçen yılın başlarında enflasyondaki keskin yükselişe yanıt olarak fiyatları artıran ilk moda perakendecilerinden biriydi. Ana pazarı olan İspanya dışında daha yüksek ve daha çeşitli fiyatlandırma stratejisi rekor marjlar elde etmesine yardımcı oldu.

Bank of America ve Royal Bank of Canada analistleri, Inditex'in enflasyon düştükçe küresel büyümesini sürdürmek için istikrarlı fiyatlar sunarak ve hatta gelecek yıl fiyatları düşürerek rekabet etmek için benzerlerinden daha iyi bir konumda olduğunu iddia ediyor.

Inditex'in ikinci çeyrekte küresel mağaza sayısını 5.801'den 5.745'e düşürmesi, perakendecinin alan daraltırken satışları nasıl artırdığını gösteriyor.

Zara, markasını hızlı moda yerine lüks ile ilişkilendirerek daha iddialı müşterileri çekmeye çalıştı. Geçtiğimiz hafta ünlü moda fotoğrafçısı Steven Meisel ile bir koleksiyon lanse etti ve Linda Evangelista'nın da aralarında bulunduğu süper modeller kampanyada yer aldı.

Reuters'in haberine göre Inditex, Temmuz ayından bu yana mağazalarında hırsızlık önleme cihazlarını yeniden kullanmaya başladı ve sonbahar ve kış koleksiyonlarında etiketleri giysilere dikilen çiplerle değiştirdi.

Yumuşak alarmlı bir sisteme geçişle birlikte, şu ana kadar sadece az sayıda üründe bu cihazlar kullanılmış olsa da, temizleme sürelerinin %50'ye kadar kısaltılması hedefleniyor.


No comments yet