S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Obawa przed recesją stwarza niesamowitą okazję dla tych akcji biotechnologicznych

Spowalniająca gospodarka i inwestorzy zapowiadający rynek niedźwiedzia nie wróżą niczego dobrego. Jest jednak jeden sektor zaawansowanych technologii, który może obecnie stanowić przeszkodę, a mianowicie biotechnologia.

Biotechnologia

Dziś przyjrzymy się czterem spółkom biotechnologicznym, które mogą pomóc inwestorom przetrwać obecną niestabilność rynku. W czasach, gdy rynek jest ogarnięty obawami przed recesją i podwyżkami stóp procentowych, firmy te stanowią sposób na utrzymanie pewnego wzrostu portfela bez konieczności ryzykowania wszystkiego.

Firmy biotechnologiczne mają szczególną specyfikę. Podobnie jak spółki naftowe i spółki wydobywające złoto, firmy z sektora opieki zdrowotnej są zbudowane na solidnych fundamentach (aktywach). Te leki mają natychmiastową wartość transakcyjną. Kierownictwo może sprzedać te aktywa w dowolnym momencie, tworząc "podłogę" dla cen akcji podczas spadków na rynku.

Historia mówi sama za siebie

 • Podczas kryzysu finansowego w 2008 r. indeks iShares biotech spadł o mniej niż połowę mniej niż indeks S&P 500.
 • Biotechnologia ostatecznie wyszła z kryzysu finansowego z 29-procentowym zyskiem w porównaniu z zaledwie 1,5-procentowym wzrostem indeksu S&P 500.
 • To samo stało się podczas pandemii Covid-19 w 2020 r.
 • Teraz znów pojawia się podobny schemat. Indeks iShares Biotech Index osiągnął w zeszłym tygodniu wynik lepszy o 3,5% od Nasdaq Composite Index (Fed nadal grozi podwyżką stóp)
Pogorszenie koniunktury w latach 2019/2020

Inwestowanie w spółki biotechnologiczne

Inwestowanie w biotechnologię wymaga dobrej znajomości zarówno medycyny, jak i finansów. A jeśli chodzi o osiąganie zysków, wyróżniają się dwie zwycięskie taktyki.

1. WYBÓR OBIECUJĄCYCH TERAPII

Zawsze istnieje wiele sposobów leczenia poszczególnych chorób. W leczeniu nowotworów stosuje się terapię hormonalną, apoptozę, a nawet angiogenezę, czyli metodę ukierunkowaną na naczynia krwionośne zaopatrujące guz. Jednak wiele ścieżek okazuje się ślepymi zaułkami, a leki zawodzą nawet w badaniach klinicznych.

Ogólną zasadą inwestowania w biotechnologię jest unikanie terapii o wątpliwej skuteczności. Jeśli dwudziestu innym firmom nie udało się już wprowadzić leku na rynek, nie liczyłbym na to, że dwudziestej pierwszej uda się go ostatecznie wprowadzić na rynek.

2. WYBÓR "WŁAŚCIWYCH" CHORÓB

Każdy człowiek zasługuje na opiekę medyczną, niezależnie od tego, jak rzadka jest jego choroba. Rządy i prywatne fundacje wydają miliardy na leczenie chorób, na które cierpi zaledwie garstka ludzi.

Jednak z perspektywy inwestycyjnej może to być dla inwestorów nieopłacalne.

 • Wydanie 1 mld USD na opracowanie leku opłaci się tylko wtedy, gdy lek ten przyniesie 1 mld USD zysku przed wygaśnięciem patentu.
 • Biorąc pod uwagę, że ponad 90% kandydatów na leki nigdy nie trafia do produkcji, rzeczywiste zyski muszą być jeszcze wyższe.

Oznacza to, że inwestorzy muszą być wybredni, jeśli chodzi o schorzenia, które leczą firmy biotechnologiczne. Rak, cukrzyca, demencja, choroby serca i inne choroby przewlekłe są niestety nie tylko powszechne, ale i znacznie droższe w leczeniu, co czyni je lepszymi celami niż firmy zajmujące się rzadszymi schorzeniami.

https://www.youtube.com/watch?v=T2E7pkID6Bg

1) Longeveron $LGVN-1.8%

Firma odnotowała silną falę zakupów przez osoby mające dostęp do informacji poufnych, co sugerowało, że coś się dzieje z jej głównym kandydatem na lek - Lomecelem-B. W rzeczywistości kierownictwo LGVN zachowywało się tak, jakby wiedziało coś, czego nie wiedzieli inni inwestorzy.

W ciągu miesiąca kierownictwo firmyLongeveron ujawniło, że FDA przyznała preparatowi Lomecel-B status leku sierocego (Orphan Drug Designation, ODD) w leczeniu rzadkich wad serca u niemowląt.

Akcje natychmiast poszybowały do 10 dolarów i dalej rosły. Tydzień później ich wartość osiągnęła 45 dolarów, po tym jak inwestorzy z Reddit zareagowali na tę wiadomość.

https://twitter.com/LGVNSocial/status/1514661891536261127

Teraz, gdy kurs akcji powrócił do rozsądnego poziomu 11 USD, nadszedł czas, aby inwestorzy ponownie zaczęli kupować. Chociaż przyszłość leku Longeveron nie jest w 100% pewna, to jednak napływające dobre wiadomości z badań nad chorobą Alzheimera dają nadzieję na dalsze znaczące korzyści.

2. Tracon $TCON-2.0%

FirmaTCON rozpoczęła działalność w 2000 r. jako obiecująca firma produkująca leki przeciwnowotworowe o małej cząsteczce.

 • W 2016 roku akcje osiągnęły szczytowy poziom 175 USD, a w kolejnych latach straciły 99% swojej wartości.
 • Jednak obecnie notowania spółki oscylują wokół 2,50 USD, a w przygotowaniu znajduje się obiecujący nowy lek, więc Tracon może spodziewać się kolejnej hossy.
 • Krótkoterminowa przyszłość firmy opiera się na jednym leku - Envafolimabie, preparacie do immunoterapii, który został zatwierdzony przez chińską wersję FDA w listopadzie ubiegłego roku.
 • A szanse na sukces są zaskakująco wysokie. Inni producenci leków wykorzystali już podobne inhibitory PD-L1 do stworzenia skutecznych leków przeciwnowotworowych: FDA zatwierdziła durvalumab firmy AstraZeneca $AZN+0.5% i atezolizumab firmy Roche.

https://www.youtube.com/watch?v=C4ejjXJWRV0

Akcje firmy TCON są wyceniane na 50 mln USD, co oznacza, że jest to inwestycja, która może się opłacić.

3. Entera Bio $ENTX+0.4%

Entera Bio to obiecująca firma biotechnologiczna pracująca nad lekiem na osteoporozę.

 • Żywności i Leków (FDA) właśnie przyznała firmie przyspieszoną ścieżkę do zatwierdzenia
 • Firma musi teraz wykonać jedynie 12-miesięczne badanie gęstości kości, zamiast poddawać się długoterminowemu badaniu złamań.

To wspaniała wiadomość dla głównego kandydata na produkt firmy Entera, EB613. Zmniejszenie przeszkód regulacyjnych zwiększa szanse na wprowadzenie leku na rynek. Od tego czasu akcje ENTX wzrosły o 20% w związku z kolejnymi pozytywnymi informacjami.

https://twitter.com/MarketCurrents/status/1478369450390736897

Ale jest jeszcze czas na zakup. Rynki wyceniają ENTX na mniej niż 100 mln USD, co daje jej duże możliwości rozwoju.

4. Greenwich LifeSciences $GLSI+2.4%

Firma Greenwich LifeSciences zajmuje się produkcją leków onkologicznych i dopiero niedawno przeszła badania fazy IIb. Jednak mimo stosunkowo obiecujących wyników akcje firmy spadły o ponad 70%.

 • Daje to inwestorom szansę na zakup praktycznie pozbawionej ryzyka spółki biotechnologicznej.
 • Leczenie immunoterapią GP2 firmy GLSI w najnowszym badaniu nie doprowadziło do nawrotu przerzutowego raka piersi, a osoby mające dostęp do informacji poufnych wykupują akcje tej niewydolnej firmy.
Greenwich LifeSciences

Chociaż GLSI może przynieść jedynie 2 do 5-krotny zwrot z obecnych poziomów, ryzyko całkowitej straty jest znacznie niższe niż w przypadku przeciętnej inwestycji biotechnologicznej.

Inwestowanie w biotechnologię

Wielu inwestorów odstrasza złożoność biotechnologii. Każdy wie, jak wygląda działalność np. firmy Apple ( $AAPL+1.7%), ale o wiele trudniej jest sobie wyobrazić, jak działa lek o nazwie Blinatumomab, nie mówiąc już o tym, jak się go wymawia.

To sprawia, że biotechnologia jest studnią nieefektywnie wycenianych spółek o ogromnym potencjale. Nawet niewielki trop może przynieść dobre zyski, a duży trop może przynieść oszałamiające zyski.

Innymi słowy, zdywersyfikowany portfel inwestycji biotechnologicznych to historycznie niezawodny sposób na wyjście bez szwanku nawet z najgorszej recesji. Ważne jest jednak, aby dokonywać właściwych i ostrożnych wyborów.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet