S&P 500 ^GSPC 5,073.68 +0.06%
Tesla TSLA $161.89 +11.90%
Nvidia NVDA $797.14 -3.29%
Amazon AMZN $177.06 -1.38%
Apple AAPL $169.02 +1.27%
Alphabet GOOG $161.10 +0.74%
Microsoft MSFT $409.24 +0.41%
Meta META $494.62 -0.30%

Ray Dalio Singapur'da düzenlenen Milken Enstitüsü Asya Zirvesi'nde konuştu.

Çetin Tilki
15. 9. 2023
3 min read

Bridgewater Associates'in kurucusu olan bu çok tanınmış milyarder yatırımcı, Fed'in yıl sonundan önce faiz artırımına ilişkin eylemlerinin hala belirsiz olduğu ve enflasyonun kesinlikle henüz tetiklenmediği bir dönemde biraz konuştu.

Ray Dalio şimdilik tahvil değil nakit tutmayı tercih ettiğini söylüyor. Bridgewater Associates'in kurucusu, bugünün yatırım ortamında sermayeyi nasıl dağıtacağı sorulduğunda "Borç, tahvil ve benzeri şeylere sahip olmak istemiyorum" dedi. Ve ekledi,"geçici olarak, şu anda nakit bence iyi ... ve faiz oranları iyi. Bu şekilde devam edeceğini sanmıyorum."

Dalio, çoğu yatırımcının yaptığı en büyük hatanın "iyi giden piyasaların iyi yatırımlar olduğuna inanmak " olduğunu da sözlerine ekledi.

Yeni bir yatırımcının sermayesini nasıl kullanması gerektiği sorulduğunda Dalio'nun tavsiyesi şu oldu. "Doğru coğrafyalarda bulunun, çeşitlendirin, aksaklıkların etkilerine dikkat edin ve yeni teknolojiler yaratan ve bunlardan mümkün olan en iyi şekilde yararlanan varlık sınıflarını seçin.

Şimdi de yorum yaptığı borçlar ve tahvillere gelelim.

Borç bir ülkenin ekonomisinin önemli bir bölümünü oluşturduğunda, "durumun kötüleşme ve hızlanma eğiliminde" olduğuna dikkat çekti. Çünkü alacaklı için yeterince yüksek, ancak borçluya zarar verecek kadar yüksek olmayan faiz oranlarına sahip olmanız gerekir. "Şu anda hızlanma noktasındayız. Ancak asıl sorun bireyler ya da yatırımcılar tahvil tutmadığında ortaya çıkıyor çünkü arz-talep, bir kişinin borcu ya da başka bir kişinin varlıkları şeklinde ortaya çıkıyor" dedi.

Yeterince yüksek reel faiz oranları alamazlarsa yatırımcıların tahvillerini satacakları konusunda uyardı. Tahviller satıldığında da fiyatlar düşer ve getiriler yükselir çünkü aralarında ters bir ilişki vardır. Sonuç olarak, borçlanma maliyeti artacak ve enflasyonist baskılar artacak, bu da merkez bankaları için zor bir görev olacaktır.

'Faiz oranları yükseldiğinde, merkez bankası bir karar vermek zorundadır: Faizlerin yükselmesine izin verip sonuçlarına katlanacaklar mı yoksa para basıp tahvilleri mi satın alacaklar? Bunun da enflasyonist sonuçları olacaktır." Dalio ekledi.

"Şu anda bu dinamiği görüyoruz. Ben şahsen uzun vadeli tahvillerin iyi bir yatırım olmadığına inanıyorum," diye vurguladı.

Açıkça görülüyor ki, başka bir yatırımcı daha muhafazakâr bir seçenek olan yıl sonuna doğru nakit tutmayı tercih ediyor, çünkü $SPY+0.0% $^GSPC+0.1% $^NDX+0.4% piyasalarının 2023'ün ilk yarısında gösterdiği şey artık aşağı yönlü olmasa da en iyi ihtimalle yatay bir hareket gibi görünüyor. Yine de kesinlikle tahminlerde bulunmak istemiyorum, kimsenin kristal küresi yok. 😊

Burada tartışmayı geliştirmek istiyorum, tahviller hakkında ne düşünüyorsunuz? Ve dahası, örneğin herhangi bir ekonomist var mı, çünkü ben değilim ve yeterince olduğumuza inanıyorum, bir tüccarın, acemi bir yatırımcının diline nispeten "tercüme etmek", tahvillerin ekonomide gerçekte nasıl çalıştığını, bankalar için ne anlama geldiğini, hükümet = yatırımcı. 😊

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.