S&P 500 ^GSPC
5,114.13
-1.63%
Tesla TSLA
$170.39
-2.41%
Nvidia NVDA
$885.34
-2.30%
Meta META
$511.25
-2.28%
Amazon AMZN
$185.34
-1.96%
Microsoft MSFT
$420.06
-1.84%
Alphabet GOOG
$158.62
-1.35%
Apple AAPL
$175.24
+0.11%

ABD hisse senetleri Cuma günü keskin bir düşüş yaşadı ve büyük endeksler haftalık yön konusunda anlaşamadı

ABD hisse senetleri Cuma günü, çip üreticileri ve büyük teknoloji şirketleri ile birlikte önemli ölçüde zayıfladı.

Dow endeksi %0,83 değer kaybederek 34.618,24 puandan işlem görürken, S&P 500 %1,22 düşüşle 4.450,32 puana ve Nasdaq Bileşik teknoloji piyasası endeksi %1,56 düşüşle 13.708,33 puana geriledi. VIX volatilite endeksi %7,57 artışla 13,79 puana yükseldi ve 10 yıllık ABD devlet tahvillerinin getirisi yaklaşık beş baz puan artışla %4,336'ya çıktı.

Çip üreticilerinin hisseleri talep endişeleriyle zayıfladı. Otomobil üreticileri General Motors, Ford Motor ve Stellantis'in ABD fabrikalarındaki grevler bu endişeleri körükledi. Online perakendeci Amazon (-2,99%), yazılım devi Microsoft (-2,50%) ve diğer büyük teknoloji şirketlerinin hisseleri, ABD devlet tahvili getirilerinin yükselmesiyle baskı altına girdi.

Michigan Üniversitesi tarafından yapılan bir anketin ön sonuçları, tüketici güven endeksinin Ağustos ayındaki 69,5 puandan Eylül ayında 67,7 puana düştüğünü gösterdi. Bu, art arda ikinci düşüş ayı oldu.

Yatırımcıların dikkati şimdi gelecek hafta faiz oranlarına karar verecek olan ABD Merkez Bankası'na çevrildi. Reuters'a göre, finansal piyasalar Fed'in gelecek hafta faiz oranlarını değiştirmemesini beklemeye devam ediyor.

Avrupa Merkez Bankası bu hafta temel faiz oranını çeyrek puan artırarak %4,50'ye çıkarırken, bazı analistler ECB'nin faiz oranlarını değiştirmemesini bekliyordu.

Geçtiğimiz hafta Dow %0,12 değer kazanırken, S&P 500 %0,16 ve Nasdaq Composite %0,39 değer kaybetti.

Dolar Cuma günü hafifçe zayıfladı

Döviz piyasasında dolar, ABD'de tüketici güveninin düştüğünü gösteren bir raporun ardından Cuma günü hafifçe zayıfladı. Euro, dolar karşısında yaklaşık %0,2 değer kazanarak TSİ 22.00 sularında 1,066 dolara yükseldi.

ABD piyasalarında Cuma gününün öne çıkan gelişmeleri

ABD'de otomobil üreticisi General Motors (GM), Ford ve Stellantis'in Detroit'teki üç fabrikasında çalışan yaklaşık 13,000 işçi Cuma sabahı erken saatlerde daha iyi ücret talebiyle eş zamanlı greve gitti. Basında yer alan haberlere göre, UAW otomobil işçileri sendikasının 88 yıllık tarihinde ilk kez üç otomobil üreticisinde çalışan işçiler aynı anda greve gitti. ABD Başkanı Joe Biden, işverenlerin kârlarını işçilerle paylaşması gerektiğini söyledi ve bir uzlaşma bulunmasına yardımcı olmak üzere ekibini Detroit'e gönderdiğini açıkladı.

ABD'li internet şirketi Google, Gemini adlı yeni yapay zeka (AI) modelini küçük bir grup şirkete sağladı. The Information'ın bilgi sahibi kaynaklara dayandırdığı haberine göre Google, bu aracı Microsoft tarafından desteklenen OpenAI'nin ChatGPT-4 modeliyle rekabet etmek için kullanmak istiyor.

ABD şirketi Apple, Fransa'daki iPhone 12 cihazlarının kullanıcıları için bir yazılım güncellemesi yayınlayacak. Şirket, elektromanyetik dalga sınırlarını ihlal ettiği gerekçesiyle telefonun satışlarının askıya alınmasını emreden düzenleyicilerle arasındaki anlaşmazlığı çözmek istiyor. Fransız hükümeti bu hamleyi memnuniyetle karşıladı ve güncellemeyi hızlı bir şekilde test edeceğini söyledi. Reuters'in Cuma günü bildirdiğine göre, bu 2020'de piyasaya sürülen modelin satışlarının devam etmesine izin verebilir.

ABD ihracat fiyat endeksi Ağustos ayında yıllık bazda %5,5 düştü (Temmuz: -%8, -%7,9'dan revize edildi) ve aylık bazda %1,3 arttı (Temmuz: +%0,5, +%0,7'den revize edildi). ABD ithalat fiyat endeksi yıllık bazda %3 düştü (Temmuz: -%4,6, -%4,4'ten revize edildi) ve aylık bazda %0,5 arttı (Temmuz: +%0,1, +%0,4'ten revize edildi).

ABD sanayi üretimi Ağustos ayında aylık %0,4 (tahmin: +%0,1, Temmuz: +%0,7), yıllık %0,2 (Temmuz: yatay, -%0,2'den revize) arttı.

Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi Eylül ayında öncü verilere göre 67,7 puana geriledi (tahmin: 69,1 puan, Ağustos: 69,5 puan).

New York Fed'in sanayi faaliyet endeksi (Empire State endeksi) Eylül ayında 1,9 puana yükseldi (tahmin: -10 puan, Ağustos: -19 puan).

ABD piyasalarında geçtiğimiz haftanın başlıca olayları

Meta Platforms, OpenAI tarafından sunulan en gelişmiş model kadar güçlü olması beklenen yeni bir yapay zeka (AI) sistemi üzerinde çalışıyor. Bu haber The Wall Street Journal tarafından, bilgi sahibi kaynaklara dayandırılarak verildi. Facebook'un ana şirketi, Llama 2 adlı ticari versiyonundan birkaç kat daha güçlü olması beklenen yeni AI modelini önümüzdeki yıl hazır hale getirmek istiyor.

QUALCOMM, Apple'a 2026 yılına kadar iPhone'lar için 5G modem tedarik edeceğini açıkladı.

Chevron Avustralya, ücretler ve çalışma koşulları konusundaki mevcut anlaşmazlıkta sendikalarla bir anlaşmaya varmayı beklemiyor. Bunun yerine, Gorgon ve Wheatstone sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tesislerindeki grevleri durdurmak için yeni ve denenmemiş bir yasal seçeneği kullanmaya çalışacak. Reuters'in Pazartesi günü bildirdiğine göre. Küresel LNG arzının yüzde beşinden fazlasını karşılayan her iki tesisteki sendikalar şimdi tam ölçekli bir greve hazırlanıyor.

ABD'li teknoloji şirketi Apple Salı günü yeni bir akıllı telefon serisi olan iPhone 15'i tanıttı. Şirket, bu seri için kendi şarj konektöründen, Avrupa Birliği'nin tek tip kullanımını zorunlu kılmaya karar verdiği daha yaygın USB-C sistemine geçti. Şirket ayrıca Salı günü yeni bir akıllı saat serisi olan Apple Watch'u tanıttı. Bu saatlerde, bir alarmı durdurmak ya da bir çağrı almak gibi belirli bir eylem, kullanıcının saatin kendisine dokunmadan işaret parmağını başparmağına iki kez dokundurmasıyla etkinleştirilecek.

Alman sandalet üreticisi Birkenstock bu hafta halka açılma planını açıklayacak. Handelsblatt gazetesinin finans çevrelerindeki kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Birkenstock'un ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) kayıt yaptırarak bunu gerçekleştirmesi bekleniyor. Şirket hisselerinin 9 Ekim'de New York Borsası'nda işlem görmeye başlaması bekleniyor.

ABD'li otomobil üreticisi Tesla ve tedarikçileri, Meksika'nın Nuevo León eyaletindeki Monterrey kentinde planlanan bir tesise yapacakları yatırımı üç katına çıkararak 15 milyar dolara yükseltecek. Reuters'in Salı günü eyalet valisine dayandırdığı habere göre.

İrlandalı Smurfit Kappa, ABD'li rakibi WestRock ile birleşmeyi kabul etti. Şirketlerin birleşmesi, yaklaşık 20 milyar dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en büyük kağıt ve ambalaj üreticilerinden birini yaratacak. Şirketler bunu Salı günü yaptıkları bir basın açıklamasıyla duyurdu.

Çinli kısa video paylaşım uygulaması TikTok, aylar süren deneme çalışmalarının ardından Amerika Birleşik Devletleri'nde çevrimiçi satışlara başladı. ByteDance Internet girişiminin bir parçası olan şirket, haberi Salı günü blogunda duyurdu. TikTok, rakip platformlar Shein ve Çin merkezli Temu'nun ABD'de elde ettiği başarıyı taklit etmeye çalışıyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde, Google'a karşı pazar konumunu kötüye kullanma iddiasıyla açılan dava Salı günü başladı. Haber ajanslarının bildirdiğine göre, çok sayıda tanığın katıldığı dava on hafta sürecek. Dava, kendisini rekabet şampiyonu olarak konumlandıran ancak mahkemeleri kendi görüşüne ikna etmekte zorlanan ABD Başkanı Joe Biden yönetimi için önem taşıyor.

Küçük işletmeler iyimserlik endeksi (NFIB) Ağustos ayında 91.3 puana geriledi (tahmin: 91.6 puan, Temmuz: 91.9 puan).

ABD Çalışma Bakanlığı Perşembe günü yayınladığı bir raporda, ABD'de tüketici fiyatlarındaki yıllık enflasyon oranının Temmuz ayındaki %3,2'den Ağustos ayında %3,7'ye yükseldiğini açıkladı. Enflasyondaki artış analistlerin beklediğinden daha güçlü oldu. Bu aynı zamanda bir yıldan uzun bir sürenin en büyük artışıdır. Enerji ve birçok ürün fiyatları daha yüksek. Ancak çekirdek enflasyon beklenenden daha düşük geldi. Analistler, bunun ABD merkez bankasını önümüzdeki Çarşamba günü faiz oranlarını değiştirmeden bırakmaya sevk edebileceğini söylüyor.

Reuters'a göre, ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Demokrat Chuck Schumer, ABD'nin en büyük teknoloji şirketlerinin başkanlarıyla görüştükten sonra, yapay zeka (AI) ile ilgili yasal düzenlemelere kesinlikle ihtiyaç olduğunu, ancak aceleyle oluşturulmaması gerektiğini söyledi. Mark Zuckerberg, Elon Musk, Bill Gates ve diğer 19 iş dünyası lideri Çarşamba günü ABD'li senatörlerle birkaç saat geçirdi. Musk toplantıyı tarihi ve insanlığa hizmet olarak nitelendirirken, bazı politikacılar toplantının kapalı kapılar ardında yapılmasını eleştirdi.

Arm'ın halka arzdaki hisse fiyatı 51 dolara ulaştı. Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kaynak CNBC'ye konuştu.

Alman ayakkabı üreticisi Birkenstock, ABD'de ilk halka arz (IPO) için başvuruda bulundu ve bu ay ABD borsasına kote olmak isteyen ikinci büyük Avrupa şirketi oldu. Şirket başvurusunda teklifin mali detaylarını açıklamadı. Bloomberg, kaynaklarına dayanarak, teklifin şirkete sekiz milyar avroya kadar değer biçebileceğini söyledi.

ABD'li teknoloji şirketi Apple (Çarşamba günü % -1,19) Çin, Japonya ve Hindistan gibi bazı önemli pazarlarda en yeni iPhone'larının fiyatlarını artırdı. Ancak Amerika Birleşik Devletleri'nde fiyatlar sabit kaldı.

Küresel borcun dünya ekonomik çıktısına oranı geçen yıl üst üste ikinci kez düştü. Ancak Uluslararası Para Fonu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bu oranın COVID-19 salgınının ortaya çıkmasından önce görülen seviyelerin üzerinde kaldığını belirtti. IMF'ye göre, küresel borcun küresel gayri safi yurtiçi hasılaya oranı 2021'deki yüzde 248'den geçen yıl yüzde 238'e düştü. Nominal olarak borç, 2021'e göre 200 milyar dolar azalarak 235 trilyon dolar oldu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Çin'in yabancı telefon markalarının satın alınması ve kullanılmasına ilişkin bir yasak getirmediğini söyledi. Bakanlık, bazı devlet kurumları ve şirketlerin çalışanlarına iş yerinde Apple'ın iPhone'larını kullanmayı bırakmalarını emrettiğine dair basında çıkan haberlere yanıt veriyordu.

ABD'li kahve zinciri Starbucks'ın kurucusu Howard Schultz, şirketin yönetim kurulundan ayrılıyor. Schultz aynı zamanda geçtiğimiz ilkbahardan bu yana şirketi geçici olarak yönetiyor ve bu yılın Mart ayında bu görevi bırakmıştı. Schultz'un ayrılışı hemen geçerli olacak. Çinli internet şirketi Alibaba'nın danışmanı olan Wei Zhang ise Ekim ayında yeni yönetim kurulu üyesi olacak. Şirket değişiklikleri bir basın açıklamasıyla duyurdu.

İngiliz çip tasarımcısı Arm, New York'taki ilk halka arzının fiyatını, önerdiği aralığın en üst sınırı olan 51 dolar olarak belirledi. Bu da şirketin tamamına 54,5 milyar ABD doları değer biçiyor. İlk halka arz bu yılın en büyük halka arzı ve şirketin şu anki sahibi SoftBank Group tarafından 32 milyar ABD doları karşılığında satın alınmasından yaklaşık yedi yıl sonra gerçekleşiyor. Şirketin hisseleri Perşembe günü New York Borsası'nda işlem görmeye başlayacak.

ABD'li eğlence şirketi Walt Disney, ABC televizyon ağını yerel TV istasyonu işletmecisi Nexstar Media Group'a satmak için görüşmeler yürütüyor. Bloomberg Perşembe günü, görüşmelere aşina kaynaklara dayandırdığı haberinde.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Google'a karşı açılan ve internetin geleceğini değiştirebilecek bir antitröst davası devam ediyor. ABD Adalet Bakanlığı, şirketin zenginleştiğini çünkü insanların birçok cihazda varsayılan olarak ayarlanan arama motorunu kullanmaya devam ettiğini iddia ediyor. Hükümet, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nde davranışsal biyoloji dersleri veren Antonio Rangel'in sorgulamasını Perşembe günü tamamlayacak. Davanın diğer tanıkları arasında Google'dan James Kolotouros ve Verizon Communications'dan Brian Higgins de bulunuyor.

Avrupa Komisyonu, ABD'li yazılım şirketi Microsoft'un Teams video konferans uygulamasıyla ilgili uygulamalarına karşı resmi bir şikayette bulunmayı planlıyor. Komisyon, Microsoft'un rekabet endişelerini gidermek için kullanmayı umduğu uygulamayı Office yazılım paketinden ayırma planından memnun değil. Bloomberg Perşembe günü konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklara dayandırdığı haberinde

Amerika Birleşik Devletleri'nde 9 Eylül'de sona eren haftada yeni işsizlik maaşı başvurularının sayısı, 225.000'e yükselmesi beklenirken bir önceki haftaki 217.000'den (216.000'den revize edildi) 220.000'e yükseldi. Devam eden başvurular 2 Eylül'de sona eren haftada, 1,695 milyona yükselmesi beklenirken, bir önceki haftaki 1,684 milyondan 1,688 milyona yükseldi (1,679 milyondan revize edildi).

ABD perakende satışları Ağustos ayında aylık %0,6 (tahmin: +%0,2, Temmuz: +%0,5), yıllık %1,6 (tahmin: +%1,2, Temmuz: +%0,8) arttı.

ABD Üretici Fiyat Endeksi Ağustos ayında aylık bazda %0,7 (tahmin: %+0,4, Temmuz: %+0,3), yıllık bazda %1,6 (tahmin: %+1,2, Temmuz: %+0,8) arttı.

Geçen haftanın kazanç sezonu

Oracle Sonuçları: Düzeltilmiş hisse başına kazanç 1,19 dolar (tahmin: 1,15 dolar), gelir 12,45 milyar dolar (tahmin: 12,57 milyar dolar).

Adobe 3ÇY2023 sonuçları: 4,09 dolar hisse başına kazanç (tahmin: 3,98 dolar), 4,89 milyar dolar gelir (tahmin: 4,87 milyar dolar).

Lennar 3ÇY2023 sonuçları: Hisse başına kazanç 3,91 dolar (tahmin: 3,51 dolar), gelir 8,73 milyar dolar (tahmin: 8,45 milyar dolar).


No comments yet