S&P 500 ^GSPC
5,022.21
-0.58%
Nvidia NVDA
$840.35
-3.87%
Meta META
$494.17
-1.12%
Amazon AMZN
$181.28
-1.11%
Tesla TSLA
$155.45
-1.06%
Apple AAPL
$168.00
-0.81%
Microsoft MSFT
$411.84
-0.66%
Alphabet GOOG
$156.88
+0.56%

W tym tygodniu uwaga inwestorów skierowana będzie na amerykański Fed, który zadecyduje o dalszym rozwoju polityki monetarnej USA. Na starym kontynencie poznamy m.in. indeks CPI w strefie euro czy indeks PMI w Niemczech. Wśród krajowych wskaźników w poniedziałek rano podano indeks PPI.

Posiedzenie Fed

W środę amerykańska Rezerwa Federalna spotka się, aby zdecydować o przyszłym kursie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Obecnie rynek prognozuje, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie, tj. 5,5%. Analitycy domów finansowych prognozują jednak co najmniej jedną podwyżkę stóp o 25 punktów bazowych do końca 2023 roku.

CPI w strefie euro

We wtorek poznamy finalne odczyty sierpniowej inflacji CPI w strefie euro. Rynek prognozuje obecnie zharmonizowany wskaźnik CPI na poziomie 5,3%. Oczekuje się, że indeks będzie napędzany głównie przez rosnące ceny paliw. Inflacja bazowa, która jest ważniejszym wskaźnikiem dla bankierów centralnych przy podejmowaniu decyzji dotyczących polityki pieniężnej, ma spaść z 5,5% w lipcu do 5,3%. Według Bloomberga, EBC znajduje się na potencjalnym końcu zacieśniania polityki pieniężnej.

PMI dla strefy euro

W piątek poznamy wstępne wrześniowe odczyty PMI dla strefy euro. Według Bloomberga złożony indeks PMI da wskazówkę, czy region przejdzie przez "twarde lądowanie". Złożony indeks osiągnął 48,6 b w lipcu. W sierpniu indeks został zgłoszony na poziomie 46,7 b. Obecnie prognozuje się, że osiągnie 46,6 b.

Nowe i kontynuowane wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

Rynek prognozuje 225 tys. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w tym tygodniu. Według Bloomberga rynek pracy zaczyna się ochładzać, a firmy zaczynają ogłaszać zwolnienia, szczególnie w sektorze usług finansowych i informacyjnych.

PPI w Czechach

Wskaźnik PPI za sierpień został opublikowany w poniedziałek rano. Indeks wzrósł o 1,8% rok do roku, podczas gdy oczekiwano wzrostu o 1,5%. Vladimír Klimeš, szef Departamentu Statystyki Cen Przemysłowych i Handlu Zagranicznego Czeskiego Urzędu Statystycznego, skomentował sierpniowe odczyty indeksu w następujący sposób. Ceny w rolnictwie spadły czwarty miesiąc z rzędu, tym razem o ponad 16% r/r. Ceny prac budowlanych wzrosły o szacunkowo prawie 4% r/r, a ceny usług rynkowych dla przedsiębiorstw wzrosły o ponad 5%".Możemy zobaczyć krótkie osłabienie dolara, ostatnio udało mi się handlować koronami po dobrym kursie.

Zawsze należy obrać dobry kurs👍 Zobaczymy, dokąd zaprowadzi to rynki. Przyznam, że jeśli pójdziemy trochę w dół, nie miałbym nic przeciwko :)

Zgoda, kto nie lubi zniżek? :)

Zgadzam się.

Skupię się na tym, ponieważ lubię bawić się walutami :D