S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Společnost Instacart, která se zabývá online rozvozem potravin, se brzy dostane na účet maloobchodních makléřů. Jde o test chuti investorů po gigových společnostech.

Sanfranciská společnost Instacart, zaregistrovaná jako Maplebear, se začne obchodovat v úterý pod názvem „CART“ a stejně jako většina IPO bude cenu stanovovat večer před vstupem na burzu a oslavovat vstup na burzu se svými zaměstnanci, uvedla pro Barron’s osoba blízká společnosti.

Instacart v pátečním podání naznačil ocenění ve výši 9,6 miliardy dolarů v polovině období tím, že své jednotky ocenil mezi 28 a 30 dolary. Její nové ocenění odráží posun v dynamice trhu od doby, kdy se v březnu loňského roku ocenila na 24 miliard dolarů po ocenění ve výši 39 miliard dolarů stanoveném v pozdní fázi kola rizikového kapitálu o rok dříve.

To, kolik investoři na veřejném trhu za Instacart zaplatí, částečně závisí na jejich víře v budoucí expanzi a ziskovost takzvané gig ekonomiky. Společnost, která využívá smluvní dodavatele k doručování potravin do domácností, požaduje na základě ceny akcií a příjmů v roce 2022 3,64 až 3,9 dolaru za jeden dolar tržeb.

Její nejblíže spřízněná společnost DoorDash (DASH), má poměr ceny k tržbám 4,2násobek budoucích tržeb. Ostatní gigové společnosti mají nižší poměry: Uber 2,8násobek tržeb a Lyft 1násobek tržeb. Poměr ceny k tržbám je užitečný způsob ocenění začínajících podniků, protože jejich hospodářské výsledky se teprve vyvíjejí.

„Řekl bych, že toto ocenění je spravedlivé,“ napsal Matthew Tuttle ze společnosti Tuttle Capital Management v e-mailu pro Barron’s. Generální ředitel poradenské firmy používá aplikaci Instacart každý týden a vidí, že těží z nárůstu krádeží v kamenných obchodech a potenciálního oživení Covid-19. „Tohle by mohl být domácí trhák.“

Společnost Instacart, která byla založena v roce 2012, měla v loňském roce tržby ve výši 2,55 miliardy dolarů, což je o 39 % více než před rokem. Téměř tři čtvrtiny příjmů tvořily poplatky placené maloobchodníky a zákazníky, včetně poplatků za prémiový členský program Instacart+. Zbytek pocházel z Instacart Ads, relativně nové, ale zásadní nabídky vyvinuté pod vedením generálního ředitele Fidjiho Sima, bývalého manažera společnosti Meta Platforms (ticker: META) jmenovaného v roce 2021.

Obchody s reklamou loni vzrostly o zhruba 30 % oproti předchozímu roku. Maloobchodní partneři obvykle podepisují smlouvy na dobu kratší než jeden rok a platí společnosti Instacart na základě kliknutí, zobrazení reklamy nebo jako fixní poplatek po dobu trvání smlouvy, vyplývá z dokumentace. Instacart ve svých podáních označil reklamu za „vysoce ziskovou“, ale uvedl, že budoucí příjmy z reklamy mohou kolísat, protože úspěch závisí na schopnosti škálovat díky získávání nových značek, zákazníků a expanzi na další trhy.

„Reklamní byznys se teprve rozjíždí a teprve se uvidí, jak dobře se mu bude dařit,“ řekl profesor managementu na Whartonově univerzitě David Hsu a označil Instacart za „ambiciózní hru s velkou nejistotou“.

V letech 2020 a 2021 společnost rozvážející potraviny zaúčtovala ztráty. Čistý zisk v loňském roce činil 428 milionů dolarů, ale více než tři čtvrtiny zisku pocházely z toho, co bylo označeno jako daňové zvýhodnění.

Přesto by nadšení z primární nabídky akcií společnosti Arm Holdings (ARM), díky níž akcie při zahájení obchodování v minulém týdnu vzrostly o 10 %, a obecně z nových kotací mohlo společnosti Instacart v úterý pomoci získat požadovanou hodnotu nebo i více.Už jsem o této společnosti tento týden něco četl, ovšem nedočetl jsem se toho tolik. Tedy děkuji za tento super souhrn.

Jsem rád, že články pomáhají! tedy já moc děkuji.

Další IPO. To je super, když teď dlouho nebyly. Tohle zrovna sledovat asi nebudu, ale i tak je to zajímavé.

Díky! já budu sledovat i tak, jsou to pro mě zajímavé události.