Dzisiejsza telekonferencja z zarządem Colta odbyła się w duchu oczekiwań przyspieszenia wyników finansowych w drugiej połowie tego roku, satysfakcji z niedawno zakończonego przejęcia szwajcarskiego producenta amunicji swissAA Holding czy znaczącej realizacji kontraktu z czeską armią.

Bieżący rok stoi pod znakiem umacniania naszej pozycji w segmencie sił zbrojnych. Potwierdza to już sprzedaż lub przychody za II kwartał 2023 r., kiedy to rozpoczęły się zapowiadane wcześniej dostawy broni i amunicji na Ukrainę, realizowane w ramach podpisanego kontraktu z rządem Kanady. Według słów prezesa firmy Jana Drahoty, znaczna część tego kontraktu rządowego została zrealizowana w 2 kwartale tego roku, a jego realizacja powinna nastąpić w 3 kwartale 2023 roku.

Ponadto Colt informuje o dodatkowych zamówieniach dla sił zbrojnych na pozostałą część tego roku, a mianowicie o zawarciu umowy z rządem duńskim (zarząd określił ten kontrakt jako znaczący, ale nie określił wielkości, biorąc pod uwagę ustalenia z duńskimi urzędnikami, nie może komentować) lub kontynuacji dostaw dla szwedzkiej armii. W tym kontekście kierownictwo wspomniało o ważnej roli swojej spółki zależnej Colt Canada jako jednego z ważnych realizatorów tych kontraktów wojskowych. Nawet dzisiaj jest jasne, jak strategiczne było przejęcie amerykańskiego Colta (i jego kanadyjskiego oddziału) w 2021 roku. Dzięki temu Colt CZ znacząco wzmocnił swoją pozycję w dochodowym segmencie sił zbrojnych. Jan Drahota potwierdził dziś tegoroczny cel, jakim jest podział sprzedaży między segment cywilny i sił zbrojnych w stosunku 50:50 (wcześniej firma osiągnęła również stosunek około 20:80 na korzyść segmentu cywilnego).

Rozwój zamówień wojskowych do tej pory w tym roku jest również w dużej mierze równoważony przez słabszy rynek cywilny w USA. Pierwsza połowa tego roku pokazuje spadek. Zarząd Colta spodziewa się jednak stabilizacji lub poprawy w drugiej połowie roku. Po zeszłorocznym spadku o około 24% na tym rynku, zarząd spodziewa się maksymalnie jednocyfrowego spadku w całym tym roku. Sam Colt reaguje na obecną sytuację na amerykańskim rynku cywilnym, usprawniając swoje kanały dystrybucji, wprowadzając nowe produkty i działania marketingowe. To również powinno pomóc w zwiększeniu ogólnej sprzedaży w pozostałych kwartałach tego roku. Colt doprecyzował dziś tegoroczną prognozę przychodów do przedziału od 16 000 do 16 400 mln. 16227 mln CZK (co jest zgodne z naszą obecną prognozą na poziomie 16227 mln CZK) wskazuje na przychody w 3Q lub 4Q na poziomie 4500 mln CZK. odpowiednio 4500 - 5000 mln CZK. CZK.

Nowe przejęcie szwajcarskiego producenta amunicji swissAA Holding jest również uwzględnione w wyżej wymienionym rozwoju przychodów. Zarząd jest zadowolony z tego przejęcia, które zostało sfinalizowane w połowie tego roku. swissAA Holding posiada trzy zakłady produkcyjne (dwa w Szwajcarii i jeden na Węgrzech). Zarząd postrzega węgierski zakład w szczególności jako perspektywę dalszej ekspansji. Z dzisiejszej telekonferencji wynika więc, że zarząd Colta dostrzega potencjał dalszego rozwoju przejętej spółki, dostrzega potencjał zwiększenia mocy produkcyjnych i wolumenów sprzedaży.

Pozytywnie oceniamy przejęcie swissAA Holding. Produkcja amunicji jest obiecującą dziedziną, zwłaszcza po konflikcie na Ukrainie, i naszym zdaniem będzie dobrze pasować do modelu biznesowego całej grupy Colt, a co nie mniej ważne, może być komplementarna do powstającego joint venture z węgierskim rządem, którego celem jest produkcja broni dla węgierskich sił zbrojnych. Biorąc pod uwagę obecny rozwój zadłużenia (wzrost kwartał do kwartału z 1,3x do 1,7x EBITDA), uważamy, że przejęcie zostało dokonane na rozsądnych warunkach. Zarząd Colta szacuje roczną sprzedaż swissAA Holding na około 35-40 mln CHF (ok. 900-1 000 mln CZK), a zysk EBITDA na blisko 10 mln CHF (ok. 250 mln CZK).

Idealny czas na zakupy :)

Całkowicie się zgadzam!

Muszę tylko skonfigurować Fio :)

Nie inwestuję w przemysł zbrojeniowy. Uważam, że jest on zbyt zorientowany na rząd, a to mi nie odpowiada. To znaczy, to nie mogłoby działać bez rządu, ale nieważne...

Rozumiem cię, mam tutaj dokładnie odwrotnie, bez względu na to, jak patrzymy na to moralnie, przemysł zbrojeniowy zawsze będzie istniał i patrzę na to podobnie jak na dobra luksusowe, o których rozmawialiśmy. Podaż i popyt zawsze będą istnieć i cieszę się, że mogę jeździć na tej fali. W każdym razie rozumiem twój tok rozumowania.