S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

ABD hisse senedi endeksleri Salı günü hafif düştü, dolar da iyi performans göstermedi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde hisse senetleri zayıfladı. Yatırımcılar, ABD merkez bankasının para politikası kararı öncesinde daha riskli yatırımlardan uzaklaştı. Amazon ve NVIDIA gibi faiz oranlarına duyarlı büyük teknoloji şirketleri önemli ölçüde değer kaybetti.

Dow %0,31 düşüşle 34 517,73 puana, daha geniş S&P 500 endeksi %0,22 zayıflayarak 4 443,95 puana ve Nasdaq Bileşik teknoloji piyasası endeksi %0,23 düşüşle 13 678,19 puana geriledi. VIX volatilite endeksi %0,79 artışla 14,11 puana yükseldi ve 10 yıllık ABD devlet tahvilinin getirisi dört buçuk baz puan artışla %4,365'e çıktı. Petrol fiyatları günü yeşil renkte kapatırken, altın ve gümüş marjinal kayıplar yaşadı. Bitcoin yaklaşık yüzde bir artışla 27.080 USD'ye yükseldi.

Yatırımcılar, faiz kararının yanı sıra, faiz oranları, enflasyon ve ekonomik büyümede bir sonraki olası gelişmelere dair bir fikir verecek olan ekonomik göstergelere ilişkin tahminlerini de açıklaması beklenen Çarşamba günkü Fed açıklaması öncesinde pozisyonlarını ayarlıyordu. Piyasalar şu anda Fed'in Çarşamba günü temel faiz oranını mevcut seviyesinde bırakacağını fiyatlıyor. Kasım ayında faiz oranlarında değişiklik yapılmaması ihtimali %70,9'a yükseldi. Ancak analistler, faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması riskinin de arttığını söylüyor.

Yemek dağıtım uygulaması Instacart'ın ana şirketi Maplebear'ın (+%12,33) hisseleri güçlü bir büyüme yaşadı. Şirketin hisseleri borsada işlem görmeye başladı ve ilk işlem gününün başında %40'tan fazla değer kazandı.

En büyük kaybedenler tüketici temel malları ve teknoloji sektörlerinde oldu. Medya firması Walt Disney'in (-%3,62) hisseleri, önümüzdeki on yıl içinde tema parklarına yaptığı yatırımı iki katına çıkaracağı yönündeki haberlere tepki olarak zayıfladı. Otomobil üreticileri General Motors (+1,86%) ve Ford Motor'un (+1,78%) hisseleri güçlendi. Reuters'ın haberine göre, UAW, otomobil üreticileriyle müzakerelerde ilerleme kaydedilmemesi halinde Cuma günü otomobil üreticilerinde daha fazla grev ilan etmeyi planlıyor.

ABD doları, önde gelen altı küresel para biriminden oluşan bir sepet karşısında zayıfladı. Yatırımcılar bu hafta birçok merkez bankasının para politikası kurulu toplantılarının sonuçlarını bekliyor. Fed'in yanı sıra İngiltere ve Japonya merkez bankaları da para politikasına karar verecek.

Doların önde gelen altı dünya para biriminden oluşan bir sepet karşısındaki performansını izleyen dolar endeksi %0,1 düşüşle 105,13 puana geriledi. Euro dolar karşısında %0,1 zayıflayarak 1,0684 dolar oldu. Dolar yen karşısında %0,2 artarak 147,84 Yen'e yükseldi. Euro yen karşısında %0,1 güçlenerek 157,9 Yen'e yükseldi.

ABD piyasalarında Salı gününün öne çıkan gelişmeleri

Elon Musk, eskiden Twitter olarak bilinen sosyal ağ X'e erişim için tüm kullanıcılardan ücret almayı planlıyor olabilir. Botlardan ve sahte hesaplardan kurtulmanın tek yolunun bu olduğunu söylüyor. BBC'ye göre X'in sahibi bunu İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile yaptığı bir röportajda söyledi. Ancak bunun milyarderin sadece bir yan notu mu olduğu yoksa böyle bir planın gerçekten iş başında olduğuna dair bir sinyal mi olduğu belirsiz.

ABD'li medya şirketi Walt Disney (Salı günü -%3,62) önümüzdeki on yıl içinde tema parklarına yaptığı yatırımı neredeyse iki katına çıkararak yaklaşık 60 milyar dolara yükseltecek. Parklar işi şirket için güvenilir bir büyüme itici gücü haline geldi ve gelecek yıl kârlı olması beklenen yayın hizmeti Disney+'daki kayıpları azaltmaya yardımcı oldu.

ABD'li perakendeci Amazon (Salı günü %-1,68) giyim mağazaları için kasiyersiz alışveriş teknolojisinin yeni bir versiyonunu geliştirdi. Bloomberg'in haberine göre, alışveriş sistemini market ve bakkalların ötesine genişletmek istiyor.

ABD'li internet şirketi Google (Alphabet -0.12% Salı) yapay zeka modeli Bard'ın özelliklerini genişletti. Duyuruyu Salı günü blogunda yaptı. Örneğin, Bard cevaplarını olaydan sonra doğrulayacak veya kullanıcı dosyalarını ve belgelerini analiz edecek. Google, Microsoft tarafından desteklenen OpenAI'nin popüler ChatGPT aracının liderliğini azaltmaya çalışıyor.

Krediye olan ilgiyi azaltan faiz artışlarına rağmen, küresel borç ikinci çeyrekte 307 trilyon dolara yükselerek rekor kırdı. Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya gibi gelişmiş ülkeler bu artışa en büyük katkıyı yapan ülkeler oldu. Reuters'in haberine göre, bu durum Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından yapılan yeni bir araştırmaya dayanıyor. Yılın ilk yarısında borç on trilyon dolar arttı ve on yıl içinde 100 trilyon dolara kadar yükseldi.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) bu yıl küresel ekonomik büyüme görünümünü yükselterek gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde üç oranında artmasını bekliyor. Haziran ayına ait bir önceki tahmininde OECD büyümeyi %2.7 olarak öngörmüştü. Ancak OECD gelecek yıl için görünümünü düşürdü.

ABD'de inşaat başlangıçları Ağustos ayında bir önceki aya göre %11.3 düşerek yıllıklandırılmış 1.283 milyon adede geriledi (tahmin: 1.44 milyon, Temmuz: +%2 düşüşle 1.447 milyon, revize: 1.452 milyon).

Ön verilere göre, ABD inşaat ruhsatları Ağustos ayında yıllık bazda %6,9 artışla 1,543 milyon adede yükseldi (Temmuz: +%0,1 artışla 1,443 milyon adet).


No comments yet