S&P 500 ^GSPC 5,082.77 +0.24%
Tesla TSLA $160.18 +10.72%
Nvidia NVDA $838.44 +1.72%
Meta META $502.46 +1.28%
Microsoft MSFT $409.71 +0.53%
Alphabet GOOG $160.12 +0.12%
Amazon AMZN $179.75 +0.12%
Apple AAPL $166.75 -0.09%

Akcje Intel Corp. $INTC+2.0% doprowadziły do spadku Dow we wtorek, ponieważ obawy o zapasy w centrach danych przyćmiły zapowiedź nowych chipów komputerowych z funkcjami sztucznej inteligencji przed świętami.

Akcje Intel (INTC), które spadały, gdy dyrektor generalny Pat Gelsinger rozpoczął swoje przemówienie na konferencji deweloperów Intel Innovation 2023, zaczęły spadać podczas sesji i zakończyły się spadkiem o 4.3% do 36.34 USD, co czyni je najgorzej radzącymi sobie akcjami na Dow Jones Industrial Average we wtorek. Akcje Intela wzrosły o 0,5% po zamknięciu notowań.

W przemówieniu Gelsinger powiedział, że Intel zaprezentuje swoje procesory Core Ultra - lub długo oczekiwany chip firmy "Meteor Lake" - które wykorzystują pierwszą zintegrowaną jednostkę przetwarzania neuronowego Intela, która została zaprojektowana w celu zapewnienia "energooszczędnej akceleracji sztucznej inteligencji i lokalnego wnioskowania w obliczeniach". Intel wprowadzi również na rynek procesory serwerowe Intel Xeon piątej generacji, z których oba będą dostępne 14 grudnia.

Gelsinger powiedział, że Core Ultra umożliwi wnioskowanie sztucznej inteligencji na urządzeniach bez potrzeby połączenia z Internetem, przy jednoczesnym zachowaniu lokalnych danych użytkownika na komputerze. "Wnioskowanie" w sztucznej inteligencji obejmuje model uczenia maszynowego wykorzystujący dane, które już posiada, do przewidywania lub tworzenia nowej odpowiedzi na podstawie żądania użytkownika.

W generatywnych modelach sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT firmy OpenAI, wszelkie dane wprowadzane przez użytkownika do modelu automatycznie stają się jego częścią i są przechowywane na serwerach w chmurze - o czym przekonała się firma Samsung Electronics Co. na początku tego roku, gdy inżynierowie wprowadzili własne dane do ChatGPT.

W miarę jak szał wokół sztucznej inteligencji narastał w ciągu ostatniego roku, Intel musiał odwrócić uwagę od konkurencyjnych producentów chipów, którzy byli w dużej mierze postrzegani jako beneficjenci nr 1 i nr 2 fali sztucznej inteligencji: Nvidia Corp. (NVDA) i Advanced Micro Devices Inc. (AMD).

Nvidia ogłosiła chipy AI w marcu, a dyrektor generalny Jensen Huang przewidywał, że przychody ze sztucznej inteligencji wzrosną z "malutkich, malutkich, malutkich" do "całkiem dużych" w ciągu roku, i zdmuchnął Wall Street z wody w swoim najnowszym raporcie o zyskach, kiedy to firma poinformowała o przychodach z centrów danych za kwartał, które przewyższyły szacunki analityków o ponad 2 miliardy dolarów, i przewidziała całkowite przychody za trzeci kwartał, które były o ponad 3 miliardy dolarów wyższe niż szacunki konsensusu.

W międzyczasie AMD ogłosiło w czerwcu swoje produkty sztucznej inteligencji, koncentrując się na sztucznej inteligencji typu open source w przeciwieństwie do zastrzeżonego oprogramowania Nvidii.

W dalszej części dnia dyrektor finansowy Intela David Zinsner powiedział analitykom, że chociaż Intel odnotował poprawę popytu na centra danych w ciągu ostatnich dwóch kwartałów, firma ma jeszcze kilka kwartałów "zanim dotrzemy do dobrego miejsca dla akcji".

"Ale myślę, że jesteśmy przygotowani na przyzwoity rok" - powiedział Zinsner, dodając, że zapasy "będą stopniowo spadać w drugiej połowie roku".

"Będziemy mieli do czynienia z pewnego rodzaju zmiennością, czy czymkolwiek to jest, lub kieszenią powietrzną w biznesie, którą obecnie obserwujemy" - powiedział Zinsner. "Myślę, że to minie, gdy zakończymy rok 2023, a rok 2024 powinien być naprawdę dobrym rokiem dla branży centrów danych".

Wcześniej w tym miesiącu Zinsner powiedział, że jedną z największych niespodzianek w tym roku była lepsza niż oczekiwano sprzedaż centrów danych Intela, która nastąpiła po kwartale, w którym producent chipów odnotował największą kwartalną stratę w historii.

W czerwcu jeden z analityków z Wall Street uzasadnił "znaczącą szansę" Intela w dziedzinie sztucznej inteligencji. Z drugiej strony, Intel był również najgorzej radzącą sobie akcją w Dow przez dwa kolejne dni w czerwcu, kiedy firma ujawniła informacje o swoich usługach odlewniczych.

INTC

Intel

INTC
$34.98 $0.70 +2.03%

Nie wiem zbyt wiele o tej firmie, ale przyjrzę się jej bliżej.

Zdecydowanie warto!

Kupiłem akcje Intela podczas spowolnienia, solidna firma w świetnych cenach nawet teraz. Wierzę, że mogą wrócić na szczyt.

Dla mnie dobry zakup! Ja też w to wierzę.

Kupiłem już Intela, więc teraz czekam tylko, aż cena pójdzie w górę. Myślę, że firma solidnie podniosła się z dna w ostatnich latach.

Tak to wygląda na wykresie.