S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Intel Corp. hisseleri ' un-2.4% hisseleri, veri merkezi stoklarıyla ilgili endişelerin yapay zeka özelliklerine sahip yeni bilgisayar çiplerinin tatil dönemine yetiştirileceği duyurusunu gölgede bırakmasıyla Salı günü Dow'un düşüşüne öncülük etti.

CEO Pat Gelsinger'in Intel Innovation 2023 geliştirici konferansındaki açılış konuşmasına başlamasıyla düşüşe geçen Intel (INTC) hisseleri, seans sırasında düşmeye başladı ve %4,3 düşüşle 36,34 dolardan kapanarak Salı günü Dow Jones Industrial Average'da en kötü performans gösteren hisse senedi oldu. Intel hisseleri işlemlerin kapanmasının ardından %0,5 yükseldi.

Gelsinger açılış konuşmasında Intel'in Core Ultra işlemcilerini - ya da şirketin uzun zamandır beklenen "Meteor Lake" çipini - tanıtacağını ve bu işlemcilerin Intel'in "enerji tasarruflu yapay zeka hızlandırma ve bilgi işlemde yerel çıkarım" sağlamak üzere tasarlanmış ilk entegre sinir işleme birimini kullandığını söyledi. Intel ayrıca her ikisi de 14 Aralık'ta satışa sunulacak olan beşinci nesil Intel Xeon sunucu işlemcilerini de piyasaya sürecek.

Gelsinger, Core Ultra'nın kullanıcının bilgisayardaki yerel verilerini korurken, internet bağlantısına ihtiyaç duymadan cihazlarda yapay zeka çıkarımını mümkün kılacağını söyledi. Yapay zekada "çıkarım", bir makine öğrenimi modelinin bir tahminde bulunmak veya bir kullanıcı talebine dayalı olarak yeni bir yanıt oluşturmak için halihazırda sahip olduğu verileri kullanmasını içerir.

OpenAI'nin ChatGPT'si gibi üretken yapay zeka modellerinde, bir kullanıcının modele girdiği herhangi bir veri otomatik olarak modelin bir parçası haline gelir ve bulut sunucularında saklanır - Samsung Electronics Co. mühendislerinin bu yılın başlarında ChatGPT'ye kendi verilerini girdiklerinde öğrendikleri gibi.

Geçtiğimiz yıl yapay zeka etrafındaki çılgınlık arttıkça Intel, dikkatleri büyük ölçüde yapay zeka dalgasının 1 ve 2 numaralı yararlanıcıları olarak görülen rakip yonga üreticilerinden uzaklaştırmak zorunda kaldı: Nvidia Corp. (NVDA) ve Advanced Micro Devices Inc. (AMD).

Nvidia, Mart ayında yapay zeka çiplerini duyurdu ve CEO Jensen Huang, yapay zeka gelirinin bir yıl içinde "küçük, küçük, küçük" ten "oldukça büyük" e çıkacağını öngördü ve son kazanç raporunda Wall Street'i sudan çıkardı, çeyrekte analistlerin tahminlerini 2 milyar dolardan fazla aşan veri merkezi geliri bildirdiğinde ve üçüncü çeyrek için konsensüs tahmininden 3 milyar dolardan fazla daha yüksek bir toplam gelir öngördüğünde.

Bu arada AMD, Nvidia'nın tescilli yazılım yaklaşımının aksine açık kaynaklı yapay zekaya odaklanarak Haziran ayında yapay zeka ürünlerinin duyurusunu yaptı.

Günün ilerleyen saatlerinde Intel CFO'su David Zinsner analistlere, Intel'in son iki çeyrekte veri merkezi talebinde bir iyileşme görmesine rağmen, şirketin "hisse senedi için iyi bir yere gelmeden önce" hala birkaç çeyreği olduğunu söyledi.

"Ancak iyi bir yıl geçirmeye hazır olduğumuzu düşünüyorum" diyen Zinsner, stokların "yılın ikinci yarısında kademeli olarak düşeceğini" de sözlerine ekledi.

Zinsner, "İş dünyasında şu anda gördüğümüz türden bir dalgalanma ya da her neyse, hava boşluğu yaşayacağız," dedi. "2023'ü bitirdiğimizde bunun ortadan kalkacağını ve 2024'ün veri merkezi işi için gerçekten iyi bir yıl olacağını düşünüyorum."

Bu ayın başlarında Zinsner, bu yılın en büyük sürprizlerinden birinin Intel'in beklenenden daha iyi veri merkezi satışları olduğunu ve bunun yonga üreticisinin şimdiye kadarki en büyük çeyreklik zararını açıkladığı bir çeyreğin ardından geldiğini söyledi.

Haziran ayında bir Wall Street analisti Intel'in "yapay zeka alanında önemli bir fırsat" yakaladığını belirtmişti. Öte yandan Intel, şirketin dökümhane hizmetleriyle ilgili haberleri nedeniyle Haziran ayında iki gün üst üste Dow'da en kötü performans gösteren hisse senedi oldu.

INTC

Intel

INTC
$34.20 -$0.84 -2.40%
1 Day
-0.02%
5 Days
+2.53%
1 Month
+4.04%
6 Months
+16.58%
YTD
-6.88%
1 Year
+74.34%
5 Years
-15.38%
Max.
+13,573.51%

No comments yet