S&P 500 ^GSPC 5,010.6 +0.87%
Nvidia NVDA $795.18 +4.35%
Tesla TSLA $142.05 -3.40%
Amazon AMZN $177.23 +1.49%
Alphabet GOOG $157.95 +1.43%
Apple AAPL $165.84 +0.51%
Microsoft MSFT $400.96 +0.46%
Meta META $481.73 +0.14%

Ned Davis Research, piyasa değerine göre dünyanın en büyük on hisse senedinin sermaye piyasaları üzerinde her zamankinden daha fazla etkiye sahip olduğunu ve bunun kötü bir şey olabileceğini söylüyor.

Wall Street firmasının Pazartesi günü yayınladığı bir rapora göre, Tüm Ülkeler Dünya Endeksi'nde (ACWI) piyasa değerine göre ilk 10 isim, şu anda karşılaştırma ölçütünün değerinin neredeyse beşte birini veya %19'unu oluşturuyor.

Bunların hepsi ABD şirketleri olmakla kalmıyor, aynı zamanda ilk yedi sırada yer alan Alphabet, Apple, Amazon, Meta Platforms, Microsoft, Nvidia ve Tesla, yapay zeka çılgınlığı sayesinde bu yıl büyük ralliler gören olağan şüpheliler. Apple bu yıl %36, Alphabet ise %55 artış gösterdi.

Ancak tarih herhangi bir gösterge ise, bu yatırımcılar için sıkıntılı sular anlamına gelebilir. Ned Davis, 2000 ve 2021'deki güçlü konsantrasyonları kısa süre sonra bir ayı piyasasının takip ettiğini tespit etti. Bununla birlikte, 2020'de bir avuç hisse senedinin boğa piyasasını desteklemek için genişlediği bir istisna vardı.

"Mevcut yoğunlaşma 2020'yi anımsatan bir sonuca mı yol açacak, yoksa 2000 ve 2021'de olduğu gibi bir ayı piyasasının habercisi mi?" Firmanın baş küresel yatırım stratejisti Tim Hayes, bir araştırma notunda yazdı.

Yatırımcıların bu soruyu yanıtlamak için Eylül ayında hisse senetlerinin mevsimsel sorunlarla nasıl başa çıktığını yakından izlemeleri gerekecek. Mevcut büyüme trendi sürdürülebilirse, hisse senetleri 2020'yi tekrarlayabilir ve büyümeye devam edebilir. Ned Davis, 50 günlük ve 200 günlük temel göstergelerin toplam gücünü takip ediyor.

Ancak firma, bu yılki rallinin daha fazla sektöre yayılmaması halinde hisse senetlerinin bir ayı piyasasına düşebileceğini söylüyor.

"Hisse senedi ağırlıklı ACWI endeksi hala yükselen dengesinin oldukça üzerindeyken, eşit ağırlıklı endeks bunun hemen üzerinde. Eşit ağırlıklı endeksin düşük performans göstermesi ve Rally Watch toplamının dipten sıçrama yapamamasıyla, piyasa mega-cap düşüşüne giderek daha fazla maruz kalacaktır," diye yazdı Hayes.

"Bununla birlikte, artan katılım ve azalan yoğunlaşma ile yılsonunda bir ilerleme görürsek, boğa piyasasının iyi bir şekilde kontrol altına alındığını ve sürdürülebilir olduğunu daha fazla teyit etmiş olacağız" diye ekledi.

Borsa bu yıl şimdiye kadarki en kötü on günlük dönemine girdi

Bank of America'ya göre, Pazartesi günü borsa bu yıl mevsimsel olarak en kötü günlerine girdi.

Bank of America'nın teknik araştırma stratejisti Stephen Suttmeier Salı günkü yazısında, "18 Eylül, [S&P 500 Endeksi] için yılın en kötü 10 günlük dönemi olan Eylül ayının son 10 gününün başlangıcına işaret ediyor ve endeks %40 artışla ortalama %-1,11 getiri sağladı" dedi.

Bu hafta şu ana kadar S&P 500 endeksi yaklaşık %0,6 düşüşle formunu korudu.

S&P 500 İÇİN ZOR BİR DÖNEM

Goldman Sachs bu hafta, üçüncü çeyreğin sonu yaklaşırken şirket yönetimlerinin tüm yıla ilişkin güncellemeler sunmaya zorlanması nedeniyle, bugünden Ekim ayına kadar olan dönemin tipik olarak değişken olduğunu belirtti. Bu erken uyarılar genellikle olumsuz olabilir.

Tipik mevsimsel eğilimlere ek olarak, yatırımcılar bu Çarşamba günü önemli bir Federal Rezerv güncellemesi alacak ve merkez bankası hala yüksek olan enflasyon ile yavaşlayan ekonomi arasında kalacak. Ekonomi ayrıca bir dizi işçi kapanması, yüksek petrol fiyatları ve yatırımcıları endişelendiren hükümetin kapanmasından da etkileniyor.

S&P 500 endeksi Eylül ayının ilk bölümünde zaten kırmızıdaydı ve Suttmeier bunun bu dönemi bir alım fırsatı haline getirmediğini belirtti.

Suttmeier bir notunda, "İlk 10 gün ya da ay ortalamanın altında olduğunda, ayın son 10 günü de zorlayıcı olabilir, SPX ortalama %-1,66 getiri için %41 artış gösterdi," dedi.

Zayıf bir dönem yaşanabileceği gerçeğine rağmen Bank of America teknik analisti, potansiyel bir geri çekilme izlediği kilit destek seviyelerini kırmadığı sürece genel olarak hala yükselişte. Örneğin, Suttmeier'e göre bugünün 4.425 civarındaki piyasa ölçütü hala 200 haftalık hareketli ortalaması olan 3.914'ün oldukça üzerinde, bu nedenle hala "seküler bir yükseliş" eğiliminde.


No comments yet