S&P 500 ^GSPC 5,010.6 +0.87%
Nvidia NVDA $795.18 +4.35%
Tesla TSLA $142.05 -3.40%
Amazon AMZN $177.23 +1.49%
Alphabet GOOG $157.95 +1.43%
Apple AAPL $165.84 +0.51%
Microsoft MSFT $400.96 +0.46%
Meta META $481.73 +0.14%

Fidelity: Enerji hisselerindeki ralli bitmedi, sektör yeni bir döngünün başlangıcında

Geçen yıl enerji hisseleri artan petrol ve gaz fiyatlarından ve bir dizi jeopolitik riskten yararlandı ve enerji sektörü ABD S&P 500 hisse senedi endeksine %40'ın üzerinde katkıda bulundu. Bu yıl, Ocak ayının başından bu yana, enerji sektörü %5'in biraz altında katkıda bulundu, ancak Fidelity Investments uzmanlarına göre endişelenmek için bir neden yok.

Fidelity Investments'ta enerji sektörü portföy yöneticisi olan Maurice FitzMaurice, "Enerji şirketlerinin hisse fiyatlarındaki keskin yavaşlama, diğer şeylerin yanı sıra, enflasyonda daha fazla düşüş beklentileri nedeniyle teknoloji şirketlerinin ve diğer büyüme şirketlerinin menkul kıymetlerine olan yatırımcı ilgisinin yenilenmesi, ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımlarının yakında sona ermesi ve Batı Avrupa'nın Rus hammaddelerine olan bağımlılığını azaltmasıyla enerji emtia piyasasının sakinleşmesiyle ilgilidir" diyor.

Ancak FitzMaurice, enerji emtialarına yönelik güçlü talebin devam edeceğine işaret ediyor. Petrol karteli OPEC, Eylül ayında yayınladığı aylık olağan raporunda küresel petrol talebinin 2024 yılında günde 2,25 milyon varil artacağını öngördü. Aynı zamanda Suudi Arabistan ve Rusya, bu yılın sonuna kadar günde 1,3 milyon varillik gönüllü arz kesintilerini uzattı.

FitzMaurice, "Benim kişisel beklentim OPEC ve müttefiklerinin petrol arzını, ham petrol fiyatlarını varil başına 80 ila 100 dolar arasında tutacak şekilde ayarlayacağı yönünde; bu seviyeler üreticiler için makul kârlar sağlarken ham petrol talebini temelden baltalamayacak" diyor.

Fidelity Investments, madencilere ekipman tedarik eden ve hizmet sağlayan şirketlerin hisseleri hakkında da olumlu görüşe sahip. FitzMaurice, petrol ve gaz üretimine az yatırım yapılan bir dönemin ardından şirketlerin kaynak çıkarma işini geliştirmesini bekliyor.

"Yeni sahalar açmak uzun bir süreçtir, bu nedenle yeni bir döngünün başlangıcında olduğumuza inanıyorum ve bu sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde değil," diye devam eden Maurice FitzMaurice, ekipman ve hizmet sağlayıcılarının menkul kıymetlerinin kaynak üreticileri için madencilerin kendi hisselerinden bile daha cazip olabileceğine inanıyor. Fidelity Investments portföy yöneticisi sözlerini şöyle tamamlıyor: "Altına hücum patlak verdiğinde, ellerimi alanlar çoğunlukla kazma ve kürek satanlar olacaktır."


No comments yet