S&P 500 ^GSPC 5,010.6 +0.87%
Nvidia NVDA $795.18 +4.35%
Tesla TSLA $142.05 -3.40%
Amazon AMZN $177.23 +1.49%
Alphabet GOOG $157.95 +1.43%
Apple AAPL $165.84 +0.51%
Microsoft MSFT $400.96 +0.46%
Meta META $481.73 +0.14%

Akcje dywidendowe są wielofunkcyjnym instrumentem rynkowym. Oferują inwestorom podwójną drogę do zyskownych zwrotów, w tym pewną ochronę przed trudnymi warunkami rynkowymi, a także stabilne źródło pasywnego dochodu. Jest to atrakcyjna kombinacja.

Najlepsze akcje dywidendowe zapewniają bijący inflację dochód oparty wyłącznie na dywidendzie i poparty długoterminową historią wiarygodnych wypłat. Dla inwestorów jest to sytuacja korzystna: kiedy akcje rosną, zarabiasz pieniądze, ale kiedy spadają, nadal możesz zarabiać pieniądze.

Analitycy z Wall Street nie wstydzą się rekomendować spółek z wysoką stopą dywidendy, a wśród ich ostatnich typowań znaleźliśmy dwie ze stopą dywidendy sięgającą nawet 10%. To już solidna stopa zwrotu, ale akcje te mają również ocenę "Strong Buy" od analityków - więc zagłębmy się w dane i dowiedzmy się, co czyni je tak interesującymi dodatkami do portfela.

Sunoco LP $SUN+0.7%

Pierwszą z nich jest Sunoco, jedna z wielkich amerykańskich marek. Firma ma długą historię w branży energetycznej, głównie jako producent i dostawca paliw silnikowych. Linia produktów Sunoco obejmuje różne formuły benzyny, oleju napędowego i paliwa do silników odrzutowych, które są oferowane zarówno w wersjach markowych, jak i niemarkowych. Firma zarządza siecią dystrybucji składającą się ze stacji benzynowych, sklepów ogólnospożywczych, niezależnych dealerów i dystrybutorów komercyjnych z ponad 10 000 lokalizacji w 40 stanach.

Sprzedaż detaliczna paliw Sunoco jest uzupełniana na stacjach benzynowych i w sklepach ogólnospożywczych zwykłymi produktami "z wartością dodaną", w tym przekąskami i napojami, a firma zapewnia również dystrybutory dla klientów stacji benzynowych i flot.

Sunoco wnosi znaczący wkład w rozwój "zielonej" gospodarki i opracowuje rozwiązania w zakresie odzyskiwania paliw mieszanych, tj. benzyny, oleju napędowego i paliw lotniczych, które uległy zmieszaniu i stały się bezużyteczne w rurociągach transportowych. Firma zbiera i przetwarza te mieszane paliwa na produkty nadające się do użytku, zmniejszając zarówno ilość odpadów paliwowych, jak i szkody spowodowane zanieczyszczeniem środowiska.

Biorąc to wszystko pod uwagę, ostatnia kwartalna aktualizacja Sunoco była nieco mieszana. Spółka zaraportowała zysk za II kwartał roku obrotowego 23 w wysokości 5,75 mld USD, co stanowi spadek o 26% w porównaniu z rokiem poprzednim, choć kwota ta przekroczyła oczekiwania o 28 mln USD. Wynik finansowy, choć zyskowny, nie był tak optymistyczny; zysk na akcję w wysokości 78 centów był o 47 centów na akcję niższy niż oczekiwano.

Dla inwestorów dywidendowych kluczowym wskaźnikiem są przepływy pieniężne do podziału, które w drugim kwartale wyniosły 175 mln USD, co w porównaniu z 159 mln USD w drugim kwartale ubiegłego roku wypada korzystnie. Pozwoliło to zadeklarować dywidendę za drugi kwartał w wysokości 84,2 centa na akcję zwykłą, czyli 3,36 USD w ujęciu rocznym. W ujęciu rocznym i przy obecnej wycenie akcji, dywidenda stanowi stopę zwrotu w wysokości 7,1%, ponad dwukrotnie wyższą od średniej dywidendy obserwowanej wśród spółek z indeksu S&P 500 i prawie dwukrotnie wyższą od 3,7% rocznej inflacji odnotowanej w sierpniu.

Według Justina Jenkinsa, pięciogwiazdkowego analityka w Raymond James, Sunoco wyróżnia się zdolnością do utrzymania rentowności i generowania gotówki, co będzie sprzyjać utrzymaniu wysokiej stopy dywidendy. Pisze on o spółce: "Biorąc pod uwagę solidne wykonanie, wiarę w dalszą poprawę rentowności i potencjał wzrostu poprzez średnioterminową optymalizację biznesową i możliwości fuzji i przejęć, pozostajemy konstruktywni w stosunku do Sunoco. Wysiłki te, w połączeniu z dyscypliną kapitałową/kosztową, umożliwiły nam wygenerowanie znacznych wolnych przepływów pieniężnych, co zapewniło bilansowi solidną elastyczność, która zostanie wykorzystana do dalszego rozwoju działalności (zarówno organicznego, jak i nieorganicznego). Chociaż otoczenie makroekonomiczne nadal "rzuca kijami", widzimy stabilny lub pozytywny trend wolumenowy w 2023 r., wspierany przez zwiększone marże paliwowe. Uzupełnia to solidna lista atrakcyjnych przejęć i projektów organicznych, które tworzą długoterminową wartość, a dalsze fuzje i przejęcia prawdopodobnie przyczynią się do wzrostu".

Jenkins ocenia również akcje SUN jako Outperform (Kupuj) z ceną docelową 53 USD, co sugeruje 12% wzrost w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Pięć ostatnich ocen analityków dla SUN obejmuje 4 oceny "Kupuj" w porównaniu z 1 oceną "Trzymaj", co oznacza konsensus na poziomie Mocno Kupuj. W oparciu o średnią cenę docelową wynoszącą 51 USD, akcje mają roczny potencjał wzrostu o 7.5%; dodając dywidendę, całkowity potencjał zwrotu wynosi blisko 15%.

SUN

Sunoco LP

SUN
$55.90 $0.40 +0.72%

Ares Capital Corporation $ARCC+0.3%

Kolejną akcją na naszej liście jest Ares Capital Corporation, spółka typu BDC (business development company). Firmy te są wyspecjalizowanymi pożyczkodawcami, którzy świadczą usługi kredytowe i finansowe małym firmom, które niekoniecznie kwalifikują się do korzystania z usług tradycyjnych banków komercyjnych. Połączenie przez ARCC finansowania kapitałowego, usług pożyczkowych i dostarczania instrumentów finansowych jest niezbędne dla jej klientów i wypełnia istotną lukę w środowisku małych firm w USA.

Od momentu wejścia na giełdę w 2004 roku, ARCC zainwestowało ponad 21 miliardów dolarów w 475 firm i zapewniło 12% zwrot dla akcjonariuszy. Firma szczyci się kapitalizacją rynkową przekraczającą 10,7 mld USD, co czyni ją największym publicznie notowanym BDC na rynkach amerykańskich. Portfel stojący za tymi wynikami jest zróżnicowany i zrównoważony, ze zdrową mieszanką aktywów. Spośród wszystkich aktywów, 22% przypada na oprogramowanie i usługi, 11,3% na usługi opieki zdrowotnej, a 8,7% na usługi komercyjne i profesjonalne. Inne sektory reprezentowane w portfelu obejmują energię, ubezpieczenia i dobra konsumpcyjne trwałego użytku. Niespełna 42% portfela stanowią uprzywilejowane pożyczki zabezpieczone pierwszym zastawem, a kolejne 18,1% uprzywilejowane pożyczki zabezpieczone drugim zastawem.

Dla inwestorów najważniejsze są wyniki. Ares odnotował całkowity dochód z inwestycji w wysokości 634 mln USD w 2Q23, w porównaniu z 479 mln USD w 2Q22 - wzrost o 32% rok do roku i przekroczenie prognozy o 11 mln USD. Na koniec roku Ares odnotował zysk w wysokości 58 centów na akcję, o 1 cent powyżej szacunków i znacznie powyżej 46 centów na akcję odnotowanych w 2Q22. Spółka mogła pochwalić się gotówką i płynnymi aktywami w wysokości 411 mln USD na dzień 30 czerwca, co stanowi 35% poprawę w porównaniu z końcem 2022 roku.

Rentowna działalność i solidne rezerwy gotówkowe wspierają dywidendę spółki za 3 kwartał, która została ogłoszona 25 lipca, a wypłata nastąpi 29 września. Dywidenda w wysokości 48 centów na akcję zwykłą wynosi 1,92 USD w ujęciu rocznym i daje 10%. Historia dywidendy spółki sięga 2004 r., kiedy to regularne wypłaty kwartalne przeplatały się ze zmiennymi wypłatami nadzwyczajnymi.

Analityk KBW Ryan Lynch wskazuje na historię generowania przez Ares zwrotów i przetrwania wzlotów i upadków cykli kredytowych. Mówi o akcjach: "ARCC ma świetne wyniki w zakresie underwritingu i jakości kredytów, zapewnia jedne z najlepszych zwrotów ekonomicznych w sektorze i ma najlepszą w swojej klasie platformę kredytową. ARCC ma jedną z najdłuższych historii i przeszła przez kilka cykli kredytowych z bardzo dobrymi wynikami. Dominująca platforma ARCC i szerokie, długotrwałe relacje ze sponsorami pomogą jej nadal zdobywać znaczący udział w rosnącym rynku pożyczek bezpośrednich. ARCC ma najlepszą w swojej klasie strukturę zobowiązań, która jest tania, zróżnicowana, długoterminowa i elastyczna z wieloma ratingami na poziomie inwestycyjnym, które finansowały i będą nadal pomagać w finansowaniu wzrostu ich portfela".

ARCC
$20.66 $0.07 +0.34%$ARCC+0.3% ma całkiem ładny wykres. Od 2 lat +- utrzymuje swoją wartość, ale wypłaca dywidendę. Jeśli akcje wzrosną, będzie to miła aprecjacja.

To dla mnie kolejny bardzo interesujący tytuł. Z drugiej strony, może to być naprawdę bardzo miły zysk.

$SUN+0.7% wygląda bardzo interesująco. Dzięki za wskazówkę

Tak! Dziękuję.