S&P 500 ^GSPC
5,051.41
-0.21%
Tesla TSLA
$157.11
-2.71%
Apple AAPL
$169.38
-1.92%
Nvidia NVDA
$874.15
+1.64%
Microsoft MSFT
$414.58
+0.23%
Alphabet GOOG
$156.00
-0.21%
Amazon AMZN
$183.32
-0.16%
Meta META
$499.76
-0.09%

Rynek pierwszych ofert publicznych był zaskakująco normalny w ciągu ostatnich dwóch tygodni, przynajmniej na pierwszy rzut oka.

Brytyjski producent chipów Arm Holdings, firma dostarczająca żywność Instacart i Klaviyo stanowiły szansę na ożywienie rynku IPO, który od dawna był w strzępach. Wyniki nie były jednak przekonujące.

Arm, Instacart i Klaviyo wyceniły swoje oferty na poziomie lub powyżej ostatnich oczekiwań, a ich akcje wzrosły w pierwszym dniu notowań. Jednak od tego czasu nastąpił ich odwrót, a akcje Arm i Instacart na krótko spadły poniżej cen IPO. Po wzroście o 25% w pierwszym dniu notowań, Arm spadał przez kolejne sześć dni. Akcje spółek technologicznych ogólnie spadły w zeszłym tygodniu, ciągnięte w dół przez inwestorów, którzy pogodzili się z faktem, że Rezerwa Federalna poważnie myśli o utrzymaniu wyższych stóp procentowych na dłużej.

"Wszystkie IPO zaczęły się mocno, a potem osłabły. Dopóki to się nie poprawi, nadal będzie to słaby początek dla rynku IPO" - powiedział Renos Savvides, szef rynków kapitałowych w Neuberger Berman.

IPO są ważną częścią amerykańskiej gospodarki, a jeśli przepływ spółek wchodzących na giełdę spowolni, może to wpłynąć na kapitał i tworzenie miejsc pracy. Kiedy spółki wchodzą na giełdę, pieniądze ze sprzedaży akcji trafiają do kieszeni pracowników i pierwszych inwestorów. Jeśli firmy wchodzą na giełdę, gdy są młodsze i mają więcej miejsca na rozwój, ich IPO może pozwolić małym inwestorom publicznym na osiągnięcie dużych zysków w przyszłości.

Doradcy Arm, Instacart i Klaviyo zdawali sobie sprawę ze znaczenia ich IPO. Starannie skonstruowali oferty. Na przykład wszystkie trzy spółki pozyskały inwestorów strategicznych, którzy z góry zobowiązali się do zakupu części IPO.

W końcu rynek IPO jest nadal senny, przynajmniej w porównaniu z tym, co było w 2021 r., zanim Fed rozpoczął swoją krucjatę na rzecz podwyżek stóp procentowych. W tym świecie niskich stóp procentowych inwestorzy poszukujący zysków chętnie kupowali ryzykowne akcje wzrostowe, co doprowadziło ceny startupów do rekordowych poziomów. Według firmy badawczej Dealogic, w 2021 r. tradycyjne IPO zebrały w USA więcej pieniędzy niż kiedykolwiek wcześniej.

Wszystko to zatrzymało się w listopadzie tego roku, kiedy członkowie Fed wyrazili obawy o inflację i ostrzegli, że mogą podnieść stopy procentowe szybciej niż oczekiwano.

Ceny, jakie inwestorzy byli skłonni zapłacić za szybko rozwijające się spółki - publiczne i prywatne - spadły. Według danych Dealogic, w ubiegłym roku pozyskano najniższą kwotę z IPO w USA od 20 lat.

Kiedy Instacart wszedł na giełdę w zeszłym tygodniu, sprzedał swoje akcje po cenie, która wyceniła go na 9,9 miliarda dolarów na podstawie pełnego rozwodnienia. Było to znacznie poniżej wyceny 39 miliardów dolarów, którą Instacart zebrał w rundzie finansowania w 2021 roku.

Sceptycy twierdzą, że oznacza to, że klimat 2021 roku już dawno minął, przynajmniej na razie. Inwestorzy i doradcy twierdzą, że gotowość Instacart do tak znacznego obniżenia wyceny w IPO jest w rzeczywistości dobrym znakiem dla rynku, ponieważ może zachęcić innych do zrobienia tego samego.

"Większość inwestorów venture capital zdaje sobie sprawę, że ostatnie rundy w wielu przypadkach stanowiły nieosiągalne cele przed wejściem na giełdę" - powiedział Mark Caccavo, partner zarządzający w Millennia Capital, która inwestuje w spółki venture capital na późnym etapie rozwoju.

Inne duże debiuty giełdowe w ubiegłym roku - w tym jednostka Mobileye Intela, która zajmuje się samojezdnymi samochodami, firma Kenvue zajmująca się ochroną zdrowia konsumentów, Johnson & Johnson, śródziemnomorska sieć restauracji Cava Group i firma kosmetyczna Oddity Tech - również oferują mieszany obraz rynku IPO. Oddity i Kenvue są notowane poniżej swoich wycen IPO; Mobileye i Cava Group rosną.

Według osób zaznajomionych z innymi IPO, projektant obuwia Birkenstock ma wprowadzić swoje akcje na giełdę w październiku, podczas gdy firma Waystar, zajmująca się oprogramowaniem do płatności w sektorze opieki zdrowotnej, rozważa ofertę akcji przed końcem roku. Doradcy ds. IPO twierdzą, że rynek jest otwarty na duże spółki z udokumentowanym doświadczeniem.

"Inwestorzy popierają nowe emisje, ale tylko w przypadku określonych rodzajów spółek" - powiedział Chris Donini, dyrektor zarządzający w Raine Group, która doradzała Arm przy IPO. "Inwestorzy chcą widzieć stabilność finansową i katalizator wzrostu".

Savvides, który doradza zarządzającym portfelami Neuberger Berman w zakresie IPO, powiedział, że obecnie otrzymuje od trzech do pięciu próśb tygodniowo o "próbne" spotkania od prywatnych firm rozważających IPO. Sześć miesięcy temu otrzymywał może jedną ofertę tygodniowo lub żadnej.


ARM spadł do tej pory o ponad 20% od szczytu, ale myślę, że nadal będzie dość zmienny. Wciąż nie mamy zbyt wielu danych na wykresie, a inwestorzy będą raczej czekać na dalszy rozwój sytuacji. Dla mnie 40 USD to realistyczne miejsce do obserwacji.

Jestem pewien, że inwestorzy wciąż czekają, więc mam oko na ARM. 40 dolarów byłoby miłe :D