S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

İlk halka arz piyasası geçtiğimiz iki hafta boyunca en azından yüzeysel olarak şaşırtıcı derecede normaldi.

İngiliz çip üreticisi Arm Holdings, yemek dağıtım şirketi Instacart ve Klaviyo, uzun süredir paramparça olan halka arz piyasasını canlandırma şansını temsil etti. Ancak sonuçlar ikna edici olmadı.

Arm, Instacart ve Klaviyo halka arzlarını son beklentilere uygun ya da beklentilerin üzerinde fiyatlandırdı ve hisseleri işlemlerin ilk gününde yükseldi. Ancak, o zamandan beri geri çekildiler ve Arm ve Instacart'ın hisseleri kısa bir süre için halka arz fiyatlarının altına düştü. Arm, ilk işlem gününde %25'lik bir sıçrama yaptıktan sonra sonraki altı gün boyunca düşüş yaşadı. Teknoloji şirketlerinin hisseleri geçen hafta genel olarak düştü ve yatırımcıların Federal Rezerv'in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutma konusunda ciddi olduğu gerçeğini kabul etmeleriyle aşağı çekildi.

"Tüm halka arzlar güçlü başladı ve sonra düşüşe geçti. Bu durum düzelene kadar halka arz piyasası için zayıf bir başlangıç olacak," diyor Neuberger Berman'ın sermaye piyasaları başkanı Renos Savvides.

Halka arzlar ABD ekonomisinin önemli bir parçasıdır ve halka açılan şirket akışı yavaşlarsa, sermaye ve istihdam yaratımı da yavaşlayabilir. Şirketler halka açıldığında, hisse senedi satışlarından elde edilen para çalışanların ve ilk yatırımcıların cebine giriyor. Şirketler daha gençken ve büyümek için daha fazla alana sahipken halka açılırlarsa, halka arzları küçük kamu yatırımcılarının gelecekte büyük karlar elde etmesine olanak sağlayabilir.

Arm, Instacart ve Klaviyo'nun danışmanları halka arzlarının önemini fark etti. Halka arzları dikkatli bir şekilde yapılandırdılar. Örneğin, her üç şirket de halka arzın bir kısmını satın almayı peşinen taahhüt eden köşe taşı veya stratejik yatırımcıları güvence altına aldı.

Sonuçta, halka arz piyasası, en azından Fed'in faiz artırımına başlamasından önce 2021'de olduğu yere kıyasla hala durgun. Bu düşük faizli dünyada, getiri arayan yatırımcılar riskli büyüme hisselerini almaktan mutlu oldular ve bu da startup fiyatlarını tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkardı. Araştırma şirketi Dealogic'e göre, geleneksel halka arzlar 2021 yılında ABD'de daha önce hiç olmadığı kadar çok para topladı.

Tüm bunlar, aynı yılın Kasım ayında Fed üyelerinin enflasyonla ilgili endişelerini dile getirmesi ve faiz oranlarını beklenenden daha hızlı artırabilecekleri uyarısında bulunmasıyla durma noktasına geldi.

Yatırımcıların hızlı büyüyen şirketler için ödemeye razı oldukları fiyatlar - kamu ve özel - düştü. Dealogic verilerine göre, geçen yıl ABD'de son 20 yılın en düşük halka arz miktarı elde edildi.

Instacart geçen hafta halka açıldığında, hisselerini tamamen seyreltilmiş bazda 9,9 milyar dolar değerinde bir fiyattan sattı. Bu, Instacart'ın 2021 finansman turunda elde ettiği 39 milyar dolarlık değerlemenin oldukça altındaydı.

Şüpheciler bunun, en azından şimdilik, 2021 havasının çoktan kaybolduğu anlamına geldiğini söylüyor. Yatırımcılar ve danışmanlar, Instacart'ın halka arzda bu kadar önemli bir değerleme kesintisi yapmaya istekli olmasının, diğerlerini de aynı şeyi yapmaya teşvik edebileceği için aslında piyasa için iyi bir işaret olduğunu söylüyor.

Geç aşama girişim sermayesi şirketlerine yatırım yapan Millennia Capital'in yönetici ortağı Mark Caccavo, "Çoğu girişim sermayesi yatırımcısı, son turların birçok durumda halka arz öncesi ulaşılamaz hedefleri temsil ettiğinin farkında" dedi.

Intel'in sürücüsüz araçlarla ilgilenen Mobileye birimi, tüketici sağlığı şirketi Kenvue, Johnson & Johnson, Akdeniz restoran zinciri Cava Group ve kozmetik şirketi Oddity Tech de dahil olmak üzere geçen yılki diğer büyük listelemeler de halka arz piyasası hakkında karışık bir görünüm sunuyor. Oddity ve Kenvue halka arz değerlerinin altında işlem görürken; Mobileye ve Cava Group yükseliyor.

Diğer halka arzlar hakkında bilgi sahibi olan kişilere göre, moda ayakkabı tasarımcısı Birkenstock'un Ekim ayında hisselerini halka arz etmesi beklenirken, sağlık hizmetleri ödeme yazılımı şirketi Waystar yıl sonundan önce bir hisse senedi arzı düşünüyor. Halka arz danışmanları piyasanın kendini kanıtlamış büyük şirketlere açık olduğunu söylüyor.

Arm'a halka arz konusunda danışmanlık yapan Raine Group'un genel müdürü Chris Donini, "Yatırımcılar yeni ihraçları destekliyor, ancak sadece belirli şirket türleri için" dedi. "Yatırımcılar finansal istikrar ve büyüme için bir katalizör görmek istiyorlar."

Neuberger Berman'ın portföy yöneticilerine halka arz konusunda danışmanlık yapan Savvides, artık halka arzı düşünen özel şirketlerden "deneme" toplantıları için haftada üç ila beş talep aldığını söyledi. Altı ay önce haftada bir teklif alıyor ya da hiç teklif almıyordu.


No comments yet