Odstavení vlády USA se bohužel blíží.

Teď trochu mimo konkrétní akcie, nejspíše mnozí z Vás jste zaznamenali, že v USA probíhají dohady o rozpočtu a vyčlenění dalších finančních prostředků na zaplacení stávajících účtů vlády. Je to podobné jako loni v červnu, kdy se američtí lídři trápili nad zvyšováním dluhového stropu. Tyto přetrvávající patové situace nesnižují státní dluh. Jednoduše zdržují výplatu mezd, provozních nákladů a služeb.

Senát zveřejnil svůj 79 stránkový plán, na proti tomu by to vláda nechala otevřené až do 17 listopadu. Senátní návrh má širokou podporu obou stran – a pravděpodobně by prošel drtivou většinou oběma komorami – ale v současné době zůstává omezený kvůli procedurálním průtahům, přičemž šéf senátní většiny Chuck Schumer doufá, že hlasování o víkendu prolomí špatnou situaci.

Předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy utrpěl další porážku, když poslední pokus o financování vlády zkolaboval po pozoruhodné výtce od jeho vlastní strany, když se 21 republikánských zákonodárců připojilo ke všem demokratům, aby návrh porazili.

„Právě teď nevede žádná cesta k právu“ – jak ve Sněmovně, tak v Senátu – řekl bývalý ředitel rozpočtového úřadu Kongresu Doug Holtz-Eakin. Ten předpovídá pravděpodobnost odstavení na 100 %.

"Nedokážu si představit konečnou dohodu bez demokratů," řekl hlavní stratég americké politiky AGF Investments Greg Valliere v pátek pro novináře o přístupu republikánů ve Sněmovně reprezentantů, kteří se rozhodli jít sami. "Je jen otázkou času, kdy McCarthy a další republikáni budou muset hodit ručník do ringu a souhlasit s tím, že bez demokratů by to mohlo pokračovat měsíce," dodal.

Biden a jeho pomocníci se z velké části drželi mimo tento "boj" jednání, ale opakovaně varují před důsledky odstávky. Ministryně financí Janet Yellenová přidala svůj hlas a řekla, že odstávka „by poškodila americké rodiny a způsobila by ekonomický protivítr, který by mohl podkopat pokrok, který děláme“.

Tak co říkáte na tuto, už nevím jak to nazvat, "komedii"? ...problémy jsou všude, to ano, ale u Ameriky mi vadí asi jediné a to hlavně, že pořád se cpou do světa, ale na svém prahu si pořádek udělat neumí. Každopádně, dobrá zpráva to nebude pokud se opravdu nedohodnout, na druhou stranu, budeme mít ještě dost prostoru na nákupy. 😁

Zatím se jen zachraňují a neřeší skutečný problém.

Přesně tak, taky mě to štve na nic, věčně jen něco odsouvat ale žádné řešení, přitom na dolaru stojí takřka svět.

Souhlasím s tebou. Už je to trochu komedie a nedokážou se na ničem dohodnout. Velice mě zajímá jak to to dopadne a zda to nějak ovlivní trhy.

Přesně tak a rozhodně to nebude nijak pozitivně, jako teď padáme docela rychle mi už přijde.

Tak třeba přijdou nějaké větší slevy :D

Jak moc myslíš, že by to mohlo ovlivnit trhy? Jaký na to máš názor?

Tak zastaví se financování vládních věcí. Určitě různým společnostem to může uskočit, četl jsem že státní zaměstnanci mohou přijít o práci. Ve velkém problému by byly ty jejich studentské půjčky a to v koncové řadě ještě více přiškrtí koncové spotřebitele a to zase bude pokles pro firmy, menší odběr, menší tržby ...mohlo by to pomoct už tak obávané recesi. Ale je opět odklad toho problému, tak uvidíme. O kolik by mohli trhy jít dolů, to si netroufnu říci.

Koukám že to může vyvolat velké problémy .. No tak to jsem dost zvědavý jak tohle dopadne a jak na to trh zareaguje ..

Jsem na to zvědavá,jak to dopadne

To já též, dost by to mohlo ovlivnit trhy.

Tak zatím si to jen prodloužili do listopadu