S&P 500 ^GSPC
5,029.22
-0.44%
Nvidia NVDA
$845.30
-3.30%
Amazon AMZN
$181.28
-1.11%
Meta META
$495.68
-0.82%
Alphabet GOOG
$157.10
+0.71%
Apple AAPL
$168.34
-0.62%
Tesla TSLA
$156.21
-0.57%
Microsoft MSFT
$412.98
-0.39%

ABD hisse senetleri: yılsonu rallisi gelecek mi? Bu argüman trilyonlarca dolar ağırlığında

ABD'de faizlerin ve tahvil getirilerinin yükselmesi ve getiri eğrisinin tersine dönmesi ile oldukça mantıklı bir şey el ele gitti, yani ABD para piyasası fonlarındaki para miktarındaki keskin artış. Bu fonlarda 5 trilyon ABD dolarının üzerinde para var ve bu para %5'in üzerinde bir değerlenme oranına sahip. Ancak Bank of America'daki stratejistlere göre bu paranın en azından bir kısmı yıl sonunda daha cesur hale gelebilir.

ABD para piyasası fonlarındaki para hacmi Eylül ayı sonunda 5,6 trilyon doları aşmış durumda. Bu para, borsada ya da uzun vadeli tahvil piyasasında daha yüksek getiri elde etmeye çalışmaktansa, yıl boyunca %5'in biraz üzerinde değer kazanmaktan daha memnun olan yatırımcıların parası.

ABD'deki para piyasası fonları şu anda yıllık %5'in biraz üzerinde bir getiri sunarken, son on yılın çoğunda yatırılan paranın neredeyse sıfır değer kazanmasına izin verdiler. Buna rağmen, o dönemde genellikle 2,5 trilyon ABD Dolarından fazla para tutuyorlardı.

Bank of America stratejistleri bu nedenle para piyasası fonlarındaki mevcut paranın kabaca yarısının, belirli koşullar altında paralarını çekmeye ve hisse senetleri başta olmak üzere daha riskli varlıklara yatırmaya istekli olması gereken yatırımcıların sermayesinden oluştuğu sonucuna varıyor.

Bu koşullar değişkenlik gösterebilir, ancak birçok yatırımcı için para politikasındaki gelişmelerle ilgili belirsizliğin azalması ve hisse senetlerinin daha cazip fiyatlara sahip olması muhtemelen teşvik edici olacaktır. Fed hala yıl sonundan önce bir faiz artırımı daha yapma olasılığıyla çalışıyor gibi görünse ve hisse senedi iyimserlerinin yakın zamana kadar umduğundan daha uzun bir yüksek faiz dönemine güveniyor olsa da, hisse senedi fiyatlarında son iki ayda yaşanan düşüşler piyasayı bir bütün olarak değerlemeler açısından biraz daha cazip hale getirdi.

Olası başarılı bir üçüncü çeyrek kazanç sezonu, para piyasası fonlarından hisse senedi piyasasına doğru bir miktar dolar çıkışı dalgasını tetikleyebilir. Böylece başlıca hisse senedi endeksleri, geleneksel mevsimsel model olan yılsonu yükselişini teyit edebilir.


No comments yet