Britsko-americká společnost, poskytující okružní plavby, Carnival Corp. zveřejnila výsledky hospodaření za třetí kvartál roku 2023.

Výsledky

Tržby Carnival Corp. meziročně vzrostly o 59 %.

Očištěný zisk EBITDA dosáhl 2,22 mld. USD při analytických odhadech 2,1 mld. USD.

Za třetí kvartál společnost přepravila 3,6 mil. pasažérů, což je meziročně o 40 % více. Analytici očekávali 3,78 mil. pasažérů.

Carnival Corp. poprvé od roku 2020 realizovala zisk. Pro čtvrtý kvartál ale očekává nižší zisk, než analytici očekávali. Odhad společnost odůvodňuje vysokou cenou paliv a vývoje měn. Výkonný ředitel uvedl, že cena paliv má v následujícím kvartálu vzrůst o 20 % a tedy negativně ovlivnit až do výše 130 mil. USD.

Výhled

Ve čtvrtém kvartálu společnost predikuje zisk EBITDA v rozmezí 800 až 900 mil. USD, analytici očekávali 945,5 mil. USD.

Pro celý rok 2023 společnost Carnival Corp. snížila očekávané pásmo zisku EBITDA z původních 4,1 až 4,25 mld. USD na 4,1 až 4,2 mld. USD. Analytici očekávali 4,17 mld. USD.

Slovo CEO

Výkonný ředitel Josh Weinstein uvedl: „Doručili jsme rekordní výnosy přes 1 mld. USD. Jak výnosy, tak zisk významně překonaly naše očekávání, což nám umožnilo zvýšit očekávání na celý rok. Poháněla nás silná poptávka v Severní Americe, v Austrálii i v Evropě. Je potěšující vidět sílu našeho portfolia.“

V kontextu konkurence

Na akciové burze je mnoho společností, které poskytují okružní plavby. Významné tituly jsou Norwegian Cruise Line a Royal Caribbean Cruise. Po otevření trhu klesají o 2,83 % a o 1,05 % respektive. V pohledu na tržní podíl má dle zdroje cruisemarketwatch.com společnost Carnival 42% tržní podíl, společnost Royal Caribbean Cruise 23,6% podíl a Norwegian Cruise Line má 9,5% podíl. Všechny ostatní společnosti mají dohromady 24,9% podíl.

Výsledky jsou sice nad odhady, ale ceně to moc nepomohlo. Nevím co by se muselo stát, aby $CCL+2.0% zase rostla…

je to tak.