İngiliz-Amerikan kruvaziyer şirketi Carnival Corp. 2023 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı.

Sonuçlar

Carnival Corp.'un gelirleri bir önceki yıla göre %59 arttı.

Düzeltilmiş FAVÖK, 2,1 milyar ABD doları olan analist tahminlerine karşılık 2,22 milyar ABD dolarına ulaştı.

Şirket üçüncü çeyrekte yıllık bazda %40 artışla 3,6 milyon yolcu taşıdı. Analistlerin beklentisi 3,78 milyon yolcu yönündeydi.

Carnival Corp. 2020 yılından bu yana ilk kez kâr elde etti. Ancak dördüncü çeyrek için analistlerin beklediğinden daha düşük bir kâr bekliyor. Şirket tahminini yüksek yakıt fiyatları ve döviz gelişmeleriyle gerekçelendirdi. CEO, yakıt fiyatının önümüzdeki çeyrekte %20 artmasının beklendiğini ve bu nedenle 130 milyon avroya kadar olumsuz etkilediğini söyledi. 130 ABD DOLARI

Görünüm

Şirket dördüncü çeyrekte 800 milyon ila 900 milyon dolar aralığında FAVÖK öngörüyor. Analistler 945,5 milyon ABD doları bekliyordu. 945 MİLYON ABD DOLARI

Carnival Corp. 2023 yılının tamamı için FAVÖK kar beklentisini 4,1 ila 4,25 milyar ABD Doları aralığından 4,1 ila 4,2 milyar ABD Doları aralığına indirdi. Analistlerin beklentisi 4,17 milyar ABD dolarıydı.

CEO'dan açıklama

CEO Josh Weinstein şunları söyledi: "1 milyar doların üzerinde rekor bir gelir elde ettik. Hem gelir hem de kazanç beklentilerimizi önemli ölçüde aşarak yılın tamamı için beklentilerimizi yükseltmemizi sağladı. Kuzey Amerika, Avustralya ve Avrupa'daki güçlü talepten güç aldık. Portföyümüzün gücünü görmek memnuniyet verici."

Rekabet bağlamında

Borsada gemi seyahatleri sağlayan birçok şirket bulunmaktadır. Öne çıkan başlıklar arasında Norwegian Cruise Line ve Royal Caribbean Cruise bulunmaktadır. Piyasa açıldıktan sonra sırasıyla %2,83 ve %1,05 düşüş gösterdiler. Pazar payı açısından, cruisemarketwatch.com kaynağına göre, Carnival %42, Royal Caribbean Cruise %23,6 ve Norwegian Cruise Line %9,5 pazar payına sahiptir. Diğer tüm şirketlerin toplam payı ise %24,9'dur.

No comments yet