Dneska máme na trzích docela panické výprodeje (zatím). První hodina po otevření jen uzavřela gap a pak se rychle obrátila do červené. Jak dopadne tento týden a jak si povedou supporty na indexech? Bude někdo nakupovat nebo spíše prodávat?

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Já se naštěstí celkem držím.

Nějaký důvod přoč se dnes tak děje?

Tady stručné shrnutí toho co se děje. Ale není to komplet.

1. **Měnová politika a úrokové sazby**: Federální rezervní systém agresivně zvyšoval úrokové sazby, aby bojoval s inflací, což vyvolalo obavy o dopad na ekonomiku a akciový trh. Tyto zvýšení sazeb způsobují nejistotu na trhu.

2. **Výkon akciového trhu**: Index Dow Jones Industrial Average klesá, což vede k obavám mezi investory. Zmiňuje se, že v současném prostředí trhu pravděpodobně není nejlepší strategií podstupovat rizika.

3. **Pesimistické pohledy**: Významní investoři, jako je Bill Ackman a Katie Koch, vyjadřují pesimistické pohledy na ekonomiku. Věří, že ekonomika zpomaluje a očekávají recesi. Zmiňují, že vyšší úrokové sazby způsobí větší nesoulad na trhu.

4. **Obavy o dluh**: Existují obavy o natáhnuté úrovně dluhu spotřebitelů a firem. S růstem úrokových sazeb rostou náklady na půjčky, což by mohlo zatížit jak spotřebitele, tak firmy.

5. **Akce Federálního rezervního systému**: Existuje nejistota ohledně budoucích kroků Federálního rezervního systému. Někteří investoři věří, že Fed mohl přehnout s navýšením úrokových sazeb, zatímco jiní očekávají další zvýšení sazeb k boji s inflací.

6. **Inflace**: Existují různé názory na inflaci. Někteří, jako je Ackman, očekávají trvale vyšší inflaci, což by mohlo zvýšit tlak na výnosy.

7. **Trh s nemovitostmi**: Článek zmiňuje výzvy na trhu s nemovitostmi, včetně potřeby vyřadit z trhu značné množství kancelářských prostor, zejména v nejatraktivnějších lokalitách.

8. **Obavy o spotřebitele a úvěry**: Investoři mají obavy o nesplácení úvěrů a portfolia bondů držená bankami. Existují obavy o spotřebitelích s fixními hypotékami, které se ještě nepřizpůsobily rostoucím úrokovým sazbám.

Celkově vzato tento článek zdůrazňuje nejistoty a výzvy v současném ekonomickém a finančním prostředí, které jsou důsledkem rozhodnutí Federálního rezervního systému o měnové politice, rostoucích úrokových sazbách, úrovní dluhu a různých faktorech na trhu. Odražuje opatrný a pesimistický postoj některých investorů.

V skratke, väčšina vyššie spomenutých bodov súvisí s úrokovými sadzbami. Vysoké úrokové sadzby a najrýchlejšie tempo zvyšovania týchto sadzieb za posledných 30 rokov sa ešte len začne prejavovať, a tí čo tu hlásili že treba ešte pridať, vôbec nevedia čo hovoria, lebo vôbec nevedia aké budú dôsledky a čo všetko tieto sadzby ovplyvňujú. Dnes je priemerná 30-ročná hypotéka s pevnou úrokovou sadzbou v USA na úrovni cca 7,30%. Len pre porovnanie, naposledy boli takto drahé hypotéky v roku 2000.

Díky! Perfektní! :)

Ty jo! Tohle bolí. Mám ještě nějakou hotovost k investicím, ale na větší nákupy bych musel některé méně výkonné pozice prodat a to se mi moc nechce. Každopádně k případným nákupům vidím: LVMH, WP Carey, Bank of America, Deere, Novo Nordisk, Starbucks,  Vici, Elf Beauty. Nějaké myšlenky nebo nápady? Co byste nakoupili vy a co byste mi naopak rozmluvili?

Budu kupovat DTLA, cena už vypadá dobře.

Já jsem zatím vpoho.