Federal Ticaret Komisyonu'nun şirkete karşı açtığı tekel davasının redakte edilen bölümlerine göre Amazon.com $AMZN+0.4%, rakiplerinin de aynı şeyi yapması için fiyatları ne kadar artırabileceğini test etmek üzere "Project Nessie" kod adlı bir algoritma kullandı.

Şikayetteki iddiaları bilen kişilere göre, algoritma Amazon'un alışveriş kategorilerindeki ürünlerde karını artırmasına yardımcı oldu ve şirketin e-ticaretteki gücü göz önüne alındığında, rakiplerin fiyatları yükseltmesine ve müşterilerden daha fazla ücret almasına yol açtı. Rakiplerin fiyatlarını Amazon'un seviyesine yükseltmediği durumlarda, algoritma - artık kullanılmıyor - ürünü otomatik olarak normal fiyatına geri döndürüyordu.

Şirket ayrıca Nessie'yi, çalışanların promosyon sarmalı olarak nitelendirdiği, Amazon'un Target.com gibi bir rakibin indirimli fiyatını eşleştirdiği ve diğer rakiplerin de bunu takip ederek fiyatlarını düşürdüğü durumlarda da kullandı. Algoritma ve fiyatlandırma ekibinde çalışan eski çalışanlara göre, Target satışını sona erdirdiğinde, Amazon ve diğer rakipler birbirleriyle eşleşmeye devam ettikleri için düşük fiyatta kilitli kaldılar.

Algoritma, Amazon'un parayı telafi etmesine ve marjları artırmasına yardımcı oldu. FTC'nin davası, uygulamanın "Amerikan hanelerinden çekildiği" iddia edilen miktarın editoryal bir tahminini sunuyor ve ayrıca şirketin editoryal bir miktar "aşırı kar" elde etmesine yardımcı olduğunu söylüyor. Konuya aşina bir kişiye göre Amazon, algoritmanın kullanımı yoluyla 1 milyar dolardan fazla gelir elde etti.

Bir Amazon sözcüsü "FTC'nin iddiaları aracı büyük ölçüde yanlış tanıtıyor" dedi. "Nessie Projesi basit bir amacı olan bir projeydi - fiyat karşılaştırmalarımızın, fiyatların sürdürülemeyecek kadar düşük olduğu olağandışı sonuçlara yol açmasını önlemeye çalışmak. Proje birkaç yıl boyunca ürünlerin bir alt kümesi üzerinde yürütüldü, ancak amaçlandığı gibi çalışmadı, bu yüzden birkaç yıl önce iptal ettik."Nessie Projesi, FTC'nin şikayetinde Amazon'un tekel konumunun perakende satışta tüketici fiyatlarını artırmada geniş bir etkisi olduğunu iddia ettiği bir dizi davadan biri.

FTC şikâyetteki redakte edilmiş materyaller hakkında yorum yapmayı reddetti, ancak sözcüsü Douglas Farrar şunları söyledi: "Amazon'u bir kez daha redaksiyonları derhal kaldırmaya ve Amerikan halkının yasadışı tekel uygulamaları olduğuna inandığımız şeyleri tam olarak görmesine izin vermeye çağırıyoruz."

Amazon'un baş avukatı David Zapolsky geçen hafta yaptığı bir açıklamada FTC'nin internette fiyatlandırma ve rekabetin nasıl işlediğini yanlış anladığını söyledi.

Zapolsky, "Bu davada başarılı olursak, sonuç rekabete aykırı ve tüketici karşıtı olacaktır çünkü düşük fiyatlar sunmak ve vurgulamak için yaptığımız birçok şeyi durdurmak zorunda kalacağız - bu da antitröst yasalarının hedefleriyle doğrudan çelişecektir" dedi.

FTC'nin ana argümanı, Amazon'un web sitesindeki üçüncü taraf satıcılar üzerindeki gücünün, rakiplerden mal satın alanlar için bile tüketiciler için daha yüksek fiyatlara yol açmasıdır.

FTC'ye göre satıcılar, erişimi, tüketici tabanı ve lojistik kabiliyetleri nedeniyle Amazon'u kullanmaktan başka çareleri olmadığına inanıyor, ancak şirket, ABD'deki e-ticaretin yaklaşık %40'ının gerçekleştiği Amazon dışındaki satıcılarda ürünlerini daha düşük fiyata sunmalarını yasaklıyor. FTC, başka bir yerde daha düşük fiyatlar sunmaları halinde Amazon'un müşterilerin görmemesi için tekliflerini düşürerek onları "cezalandırdığını" söylüyor.

FTC, Amazon'un satış başına maliyetinin ücretler nedeniyle diğer platformlardan daha yüksek olması nedeniyle, satıcıların Amazon'un fiyatını bir taban olarak kullanması gerektiğinden, bunun perakende sektöründe daha yüksek bir mal maliyeti yarattığını savunuyor.

Amazon satıcıları için ücretler ve harçlar son yıllarda hızla arttı ve şirket şu anda üçüncü bir tarafın platformda yaptığı her satış için tutarın neredeyse yarısını topluyor.

Bir araştırma ve savunuculuk grubu olan Institute for Local Self-Reliance tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, Amazon'un üçüncü taraf satışlarındaki payı 2014-2023 yılları arasında %19'dan %45'e yükselecek. Rapor, Amazon'un platformda satış yapma, reklam verme ve siparişleri yerine getirme ile ilgili ücretlerini içeriyor. Amazon'un perakende satışlarının %60'ından fazlası üçüncü taraf satıcılardan geliyor.

FTC, satıcıların Amazon Prime programına dahil olmak için Amazon'un lojistik programını kullanmak zorunda hissettiklerini ve çok sayıda müşteriye ulaştıklarından emin olmak için Amazon.com'da reklam satın aldıklarını iddia ediyor.

Amazon yaptığı açıklamada, milyonlarca satıcı için güvenilir bir ortak olduğunu çünkü "gelişen ve başarılı işletmeler yaratmak için en etkili hizmet setini" sağladığını ve satıcılara yardımcı olmak için milyarlarca dolar yatırım yaptığını söyledi. Ayrıca satıcılarına seçenek sunduğunu ve satıcıların şirketin reklam veya lojistik hizmetlerini kullanmadan da başarılı olabileceklerini söyledi.

AMZN
$147.42 $0.54 +0.37%
1 Day
+0.37%
5 Days
-2.27%
1 Month
-4.17%
6 Months
+45.69%
1 Year
+5.26%
YTD
+58.81%
5 Years
+39.65%
Max.
+139,094.42%
No comments yet