S&P 500 ^GSPC 5,307.01 -0.27%
Tesla TSLA $180.11 -3.48%
Alphabet GOOG $178.00 -0.86%
Apple AAPL $190.90 -0.75%
Meta META $467.78 +0.68%
Nvidia NVDA $949.50 -0.46%
Microsoft MSFT $430.52 +0.34%
Amazon AMZN $183.13 -0.01%

Historyczny krok dla Intela: IPO jednej z jego spółek będzie ogromne

Firma Mobileye, której właścicielem jest Intel, podobno zatrudniła ekspertów, aby przygotować się do pierwszej oferty publicznej jeszcze w tym roku. Ta ostatnia wycenia branżę samochodów samojezdnych na około 50 mld USD. Może to stworzyć wyjątkową okazję dla wszystkich zainteresowanych inwestowaniem w spółkę w najbliższym czasie.

Firma Intel jest znana głównie jako producent układów scalonych

Według agencji Reuters, banki inwestycyjne Goldman Sachs $GS-1.7% i Morgan Stanley $MS-0.8% przygotowują IPO, choć to, czy do niego dojdzie, będzie prawdopodobnie zależało od sytuacji na światowych rynkach w tym roku.

W ostatnich tygodniach bardzo niewiele spółek weszło na giełdę z powodu ogromnej zmienności w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Kilka dużych firm, w tym firma dostarczająca jedzenie GoPuff i producent greckiego jogurtu Chobani, zdecydowało się odłożyć swoje plany na później. Jednak najbardziej znaczącym opóźnieniem w tym roku jest prawdopodobnie debiut giełdowy Reddita.

Około 4 miesiące temu mówiło się o IPO dla MobilEye:

https://www.youtube.com/watch?v=BzJDswTpeTE

Jednak dopiero teraz nabiera ona realnych kształtów.

W 2017 r. Intel kupił izraelską firmę Mobileye za 15,3 mld dolarów. Chipowy gigant $INTC-1.0% powiedział, że zamierza zachować większościowy pakiet akcji Mobileye i kontynuować współpracę z nim po IPO. W przedsięwzięciu mają uczestniczyć zespoły Intela pracujące nad technologiami lidarowymi i radarowymi, a także firma Moovit, twórca aplikacji do planowania podróży, którą Intel przejął w 2021 r.

Firma Mobileye współpracuje między innymi z Udelv Inc. nad zautomatyzowanymi elektrycznymi pojazdami dostawczymi, które planuje uruchomić w Stanach Zjednoczonych do 2023 r. Firmy twierdzą, że planują wyprodukować ponad 35 000 "transporterów" napędzanych przez Mobileye w latach 2023-2028.

Ludzie - to jest przyszłość!

https://www.youtube.com/watch?v=PFxT5bIExok

Firma Mobileye planuje również produkcję samokierujących się pojazdów elektrycznych dla transportu publicznego - wraz z austriacką firmą Benteler EV Systems i firmą Beep Inc. z Florydy. Firma planuje rozpocząć działalność w Stanach Zjednoczonych z takimi pojazdami na żądanie w 2024 roku. Miałyby one około 14 miejsc siedzących i nie miałyby kierownicy ani pedałów. Z drugiej strony, to już jest trochę przerażający pomysł 😂

Jakie jest Twoje zdanie na temat jazdy autonomicznej w ogóle? A czy IPO tej spółki będzie Twoim zdaniem udane? Podziel się w komentarzach! 👇

Zastrzeżenie: To nie jest rekomendacja inwestycyjna. Nie jestem profesjonalistą, a jedynie amatorem, który dzieli się swoimi opiniami na podstawie danych z Internetu, zwłaszcza raportu Cromwella Schubarta.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet