S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Podle investorů a analytiků musí sandálová společnost Birkenstock před vstupem na newyorskou burzu příští týden prodávat více dřeváků a bot a zvýšit prodej z vlastních internetových stránek a butiků, aby přilákala nové zákazníky v době krize životních nákladů. Společnost Birkenstock je posledním významným vstupem na burzu, který přitahuje pozornost investorů k trhu s primárními veřejnými nabídkami akcií (IPO), který se po dvou relativně klidných letech a zářijovém nárůstu aktivity postupně znovu otevírá.

Několik společností včetně Arm, Instacart a Kellogg spinoff Kellanova, které v poslední době vstoupily na burzu, však zaznamenalo pokles cen svých akcií.

A krize životních nákladů, která způsobila, že spotřebitelé omezili výdaje za diskrétní položky, jako jsou boty a oblečení, ve prospěch základních potřeb, by mohla být pro společnost vyrábějící prémiovou obuv výzvou.

Podle společnosti Euromonitor International, která se zabývá průzkumem trhu, se v důsledku nedávného zvýšení cen očekává, že celosvětové prodeje obuvi vzrostou v průběhu roku 2022 pouze o 2,9 %. „Otázkou je, jak vytvoříte žádanost, aby si lidé koupili další pár bot Birkenstocks?“ uvedla Mamta Valechha, analytička pro oblast spotřebitelské diskrece u správce aktiv Quilter Cheviot v Londýně. Sandály jsou sezónním produktem, což způsobuje, že prodeje společnosti v průběhu roku kolísají, dodala Valechha.

Přesto má značka Birkenstock mnoho dalších výhod – včetně schopnosti udržet si popularitu po desetiletí od doby, kdy se poprvé stala známou jako poněkud neforemné, ale pohodlné sandály, které dotvářejí uvolněný hippie vzhled.


Společnost Birkenstock, kterou v roce 1774 založil Johann Adam Birkenstock, se sídlem v německém Neustadtu, vyvážela své „Birkenstocks“ do celého světa a poprvé se prodávala výhradně v obchodech se zdravotnickými potřebami ve Spojených státech.

V posledních letech se díky trendu ležérnějšího oblékání, který podpořila pandemie COVID-19, staly oblíbenými. Stejně jako její obuvní protějšek Crocs dokázaly i Birkenstock držet krok se stylovými trendy a znovu se prosadit jako módní artikl, který nosí modelky a celebrity. Barbie, kterou hraje Margot Robbie, nosila růžové boty Birkenstocks v závěrečné scéně stejnojmenného filmu, který byl uveden do kin letos v létě. „Paralela s botami Crocs spočívá v tom, že obojí nemusí být nutně známé jako krásné, že?“ řekla Jessica Ramirezová, senior analytička společnosti Jane Hali & Associates.

Přesto si lidé nadále kupují Birkenstocks a značka se modernizuje a získává na dynamice, řekla.

„Velmi dobře se [Birkenstocks] napojují na mnoho silných strukturálních změn v nákupních zvyklostech: zdraví, pohodlí a udržitelnost,“ řekla Siobhan Gehinová, senior partnerka společnosti Roland Berger v Londýně.

Společnost Birkenstock zveřejnila plány na prodej nejméně 32 milionů akcií v ceně mezi 44 a 49 dolary za kus, což by při horní hranici odhadů vyneslo přibližně 1,58 miliardy dolarů. ve svých dokumentech k IPO uvedla, že výtěžek použije na splacení úvěru. Thomas Hayes, předseda hedgeového fondu Great Hill Capital, však uvedl, že společnost Birkenstock pravděpodobně použije část kapitálu získaného prostřednictvím IPO k další expanzi a že její silná pozice v USA jí umožňuje přenést zvýšení nákladů na zákazníky.

V době, kdy návštěvnost velkých maloobchodních prodejen klesá, zaznamenává společnost Birkenstock stabilní návštěvnost obchodů, ale podle analytiků musí i nadále rozšiřovat svůj prodej přímo spotřebitelům, aby přilákala více zákazníků.

Maloobchodní prodejci jako Foot Locker a Dick’s Sporting Goods začali omezovat své objednávky obuvi, ačkoli ani jeden z nich Birkenstock neprodává.

Zatímco ve fiskálním roce 2022 měla společnost Birkenstock 6 000 velkoobchodních partnerů, k 30. červnu provozovala pouze malou síť asi 45 vlastních butiků. Mezi nové produkty na amerických webových stránkách společnosti Birkenstock patří pantofle za 34,95 USD, kožené sandály „Cannes“ za 250 USD a kožené boty za 240 USD. Podle údajů společnosti Similarweb vzrostl počet unikátních návštěv jejích internetových stránek v letošním roce do srpna 2023 oproti stejnému období loňského roku o zhruba 26,4 %. Měsíční skoky v návštěvnosti jejích stránek se pohybovaly od 11,5 % do 72,1 %, vyplývá z údajů.

Naproti tomu někteří její konkurenti, včetně značky značkových tenisek Golden Goose, Dr. Martens a Allbirds, zaznamenali v posledních měsících pokles návštěvnosti vlastních webových stránek ve srovnání s obdobím před rokem, vyplývá z údajů Similarweb. Z větší části byl prodej obuvi v USA v období předškolního vzdělávání bezútěšný.

PODPORA KLÍČOVÝCH INVESTORŮ

Birkenstock je posledním z řady výrobců obuvi, kteří v posledních letech vstoupili na burzu – většina z nich zatím s nevalným výsledkem. Společnosti AllBirds, Dr. Martens a On Running zaznamenaly od svého IPO v roce 2021 pokles tržní hodnoty. Přesto má Birkenstock podporu některých těžkých vah luxusního sektoru: Alexandre Arnault, syn miliardáře a předsedy představenstva LVMH Bernarda Arnaulta, bude zasedat v její správní radě a soukromá kapitálová společnost L Catterton podporovaná LVMH – která nyní vlastní 100 % společnosti – bude i po nabídce akcií vlastnit přibližně 83 % společnosti Birkenstock.

Fondy spravované společnostmi Durable Capital Partners LP a Norges Bank Investment Management rovněž samostatně projevily zájem o koupi akcií v celkové hodnotě 300 milionů USD.

„Vyjádření zájmu ze strany významných základních investorů je pozoruhodné,“ uvedl Matt Oguz, generální ředitel společnosti Iris Family Office v Silicon Valley, který uvedl, že plánuje koupit akcie společnosti Birkenstock. Tato podpora však není zárukou úspěchu na burze. Vezměme si například společnost Oddity, která se zabývá spotřebitelskými technologiemi a vlastní kosmetické značky Il Makiage a SpoiledChild.

Podporována společností L Catterton vstoupila v červenci na burzu s cenou 35 dolarů za akcii, což bylo výrazně nad původním rozmezím 27-30 dolarů, než první den obchodování otevřela na 49,10 dolaru. Její akcie však nyní klesly o téměř 45 % oproti své počáteční ceně.

„Když se podíváte na trend ostatních obuvnických společností, které vstoupily na burzu, nedává to společnosti Birkenstock příliš dobré vyhlídky,“ řekl Valechha.


Tohle je pěkný příklad jak získává LVMH kapitál na nové akvizice a rozvoj podnikání. V roce 2021 koupí společnost za 4,8mld USD, vylepší jí obchodní výsledky a menšinový podíl dá pak na burzu (celková valuace se odhaduje na 9,2mld).

LVMH ví jak to dělat, a moc díky za příspěvek a skvělý příklad!