Yatırımcılar ve analistler, sandalet şirketi Birkenstock'un önümüzdeki hafta New York Borsasına kote olmadan önce, hayat pahalılığı krizinin ortasında yeni müşteriler çekmek için daha fazla terlik ve bot satması ve kendi web sitesi ve butiklerinden satışlarını artırması gerektiğini söylüyor. Birkenstock, nispeten sakin geçen iki yılın ve Eylül ayındaki faaliyet artışının ardından yavaş yavaş yeniden açılan ilk halka arz (IPO) piyasasına yatırımcıların dikkatini çeken son büyük borsa girişi oldu.

Ancak Arm, Instacart ve Kellogg's'un yan ürünü Kellan gibi yakın zamanda halka arz edilen birçok şirketin hisse fiyatları düştü.

Tüketicilerin temel ihtiyaçlar yerine ayakkabı ve giysi gibi dikkat çekmeyen ürünlere yönelik harcamalarını kısmasına neden olan hayat pahalılığı krizi, premium ayakkabı şirketi için bir zorluk oluşturabilir.

Pazar araştırma şirketi Euromonitor International'a göre, son fiyat artışlarının bir sonucu olarak küresel ayakkabı satışlarının 2022 yılına kadar yalnızca %2,9 oranında artması bekleniyor. "Asıl soru, insanların bir çift daha Birkenstocks alması için nasıl talep yaratacağınız?" Londra'daki varlık yöneticisi Quilter Cheviot'ta tüketici tercihleri analisti olan Mamta Valechha Valechha, sandaletlerin sezonluk bir ürün olduğunu ve bunun da şirketin satışlarının yıl boyunca dalgalanmasına neden olduğunu sözlerine ekledi.

Yine de Birkenstock markasının, rahat hippi görünümünü tamamlayan biraz rüküş ama rahat bir sandalet olarak tanınmaya başlamasından bu yana geçen on yıllar boyunca popülerliğini koruyabilmesi de dahil olmak üzere birçok başka avantajı var.


1774 yılında Johann Adam Birkenstock tarafından kurulan ve merkezi Almanya'nın Neustadt kentinde bulunan Birkenstock, "Birkenstock "larını dünyanın dört bir yanına ihraç etti ve ilk olarak yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'ndeki sağlık mağazalarında satıldı.

Son yıllarda, COVID-19 pandemisinin teşvik ettiği daha rahat giyinme eğilimi, bu ayakkabıları popüler hale getirdi. Ayakkabı muadili Crocs gibi, Birkenstock'lar da stil trendlerine ayak uydurmayı başardı ve kendilerini modeller ve ünlüler tarafından giyilen bir moda öğesi olarak yeniden kurdu. Margot Robbie tarafından canlandırılan Barbie, bu yaz sinemalarda gösterime giren aynı adlı filmin final sahnesinde pembe Birkenstock giymişti. Jane Hali & Associates'in kıdemli analisti Jessica Ramirez, "Crocs ile paralellik şu ki, her ikisi de güzel olmalarıyla bilinmiyor, değil mi?" dedi.

Yine de insanlar Birkenstock almaya devam ediyor ve marka modernleşiyor ve ivme kazanıyor" dedi.

Londra'daki Roland Berger'in kıdemli ortağı Siobhan Gehin, "[Birkenstock'lar] alışveriş alışkanlıklarındaki birçok güçlü yapısal değişiklikle çok iyi bağlantı kuruyor: sağlık, rahatlık ve sürdürülebilirlik" dedi.

Birkenstock, tanesi 44 ila 49 dolar arasında değişen fiyatlardan en az 32 milyon hisse satmayı planladığını açıkladı; bu da tahminlerin üst sınırında yaklaşık 1,58 milyar dolar getirecek. Halka arz belgelerinde, elde edilen gelirin bir krediyi geri ödemek için kullanılacağı belirtildi. Ancak, hedge fonu Great Hill Capital'in başkanı Thomas Hayes, Birkenstock'un halka arz yoluyla elde edilen sermayenin bir kısmını daha fazla genişleme için kullanabileceğini ve ABD'deki güçlü konumunun maliyet artışlarını müşterilere yansıtmasına izin verdiğini söyledi.

Büyük perakendecilerde ziyaretçi sayısının düştüğü bir dönemde, Birkenstock istikrarlı bir mağaza trafiği görüyor, ancak analistler daha fazla müşteri çekmek için doğrudan tüketiciye satışlarını genişletmeye devam etmesi gerektiğini söylüyor.

Foot Locker ve Dick's Sporting Goods gibi perakendeciler ayakkabı siparişlerinde kesintiye gitmeye başladı, ancak hiçbiri Birkenstock satmıyor.

Birkenstock'un 2022 mali yılında 6.000 toptan satış ortağı varken, 30 Haziran itibariyle sadece 45 kadar kendi butiğinden oluşan küçük bir ağ işletiyordu. Birkenstock'un ABD web sitesindeki yeni ürünler arasında 34,95 dolarlık terlikler, 250 dolarlık "Cannes" deri sandaletler ve 240 dolarlık deri botlar yer alıyor. Similarweb'e göre, bu yıl Ağustos 2023'e kadar web sitesine yapılan tekil ziyaret sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %26,4 arttı. Veriler, siteye gelen trafikteki aylık artışların %11,5 ile %72,1 arasında değiştiğini gösteriyor.

Buna karşılık, Similarweb verilerine göre, spor ayakkabı markası Golden Goose, Dr. Martens ve Allbirds gibi bazı rakiplerinin web sitelerine gelen trafikte son aylarda bir yıl öncesine kıyasla düşüş görüldü. ABD'de ayakkabı satışları okul öncesi sezonda çoğunlukla kötü seyretti.

ÖNEMLİ YATIRIMCILARDAN DESTEK

Birkenstock, son yıllarda halka arz edilen ayakkabı üreticilerinin sonuncusu - çoğu şimdiye kadar cansız sonuçlar elde etti. AllBirds, Dr. Martens ve On Running, 2021'deki halka arzlarından bu yana piyasa değerlerinin düştüğünü gördü. Yine de Birkenstock bazı lüks sektörü ağır toplarının desteğine sahip: milyarder LVMH başkanı Bernard Arnault'nun oğlu Alexandre Arnault yönetim kurulunda yer alacak ve şu anda şirketin %100'üne sahip olan LVMH destekli özel sermaye şirketi L Catterton, halka arzdan sonra da Birkenstock'un yaklaşık %83'üne sahip olacak.

Durable Capital Partners LP ve Norges Bank Investment Management tarafından yönetilen fonlar da ayrı ayrı toplam 300 milyon ABD Doları değerinde hisse satın almakla ilgilendiklerini ifade ettiler.

Birkenstock'tan hisse almayı planladığını söyleyen Silikon Vadisi merkezli Iris Family Office'in CEO'su Matt Oguz, "Büyük köşe taşı yatırımcılardan gelen ilgi ifadesi dikkat çekici" dedi. Ancak bu destek borsa başarısının garantisi değil. Il Makiage ve SpoiledChild kozmetik markalarının sahibi olan tüketici teknolojisi şirketi Oddity'yi ele alalım.

L Catterton tarafından desteklenen Oddity, Temmuz ayında hisse başına 35 dolardan halka açıldı ve ilk işlem gününde 49,10 dolardan açılmadan önce orijinal aralığı olan 27-30 doların oldukça üzerindeydi. Ancak, hisseleri şu anda ilk fiyatlarına göre yaklaşık %45 düşüşte.

Valechha, "Halka açılan diğer ayakkabı şirketlerinin trendine baktığınızda, bu Birkenstock'a çok iyi bir görünüm vermiyor" dedi.

No comments yet