Valero Energy jest nie do zatrzymania, wartość akcji wzrosła o 30% w ciągu zaledwie dwóch tygodni

W rzeczywistości, patrząc na rynek, nie ma nic dziwnego w tym, że w tym miesiącu największym powodzeniem cieszą się akcje energetyczne. W tym przypadku jest to Valero Energy Corp. $VLO+0.5%, który zdominował rynek, zyskując 30% w ciągu ostatnich dwóch tygodni kwietnia. Co jest przyczyną tego wzrostu i czy ta tendencja może się utrzymać?

Dominujące zapasy.

Firma jest wyjątkowa, ponieważ bije na głowę cały rynek z indeksem S&P 500 na czele, ale jednocześnie dominuje w granicach kilku punktów procentowych w stosunku do swoich rówieśników z tego sektora. Inwestorzy mogą również zwrócić uwagę na ostatnie zmiany w szacunkach analityków dotyczących Valero Energy. $VLO+0.5% Korekty te pokazują, że krótkoterminowe trendy w biznesie są stale zmienne. Pozytywne korekty szacunków odzwierciedlają więc optymizm analityków co do działalności i rentowności spółki, co omówimy poniżej.

Valero Energy Corporation $VLO+0.5%

41% wzrost od początku roku, ale szczególnie 30% w kwietniu.

Czym zajmuje się firma?

 • Valero Energy Corporation $VLO+0.5% jest największą niezależną rafinerią i sprzedawcą produktów naftowych w Stanach Zjednoczonych.
 • PonadtoValero jest wiodącym producentem etanolu, posiadającym 14 zakładów produkujących etanol na Środkowym Zachodzie, których łączna wydajność wynosi 1,73 mld galonów rocznie.
 • Spółka prowadzi działalność w trzech segmentach sprawozdawczych: rafinacji, etanolu i odnawialnego oleju napędowego.

Te trzy sektory równoważą i dywersyfikują zyski spółki, co jest doskonałą wiadomością dla ostrożnych inwestorów, którzy nie chcą posiadać akcji z jednym tylko źródłem dochodu. Firma wykazuje silny i, co ważniejsze, długoterminowy wzrost, który nie chce się skończyć.

Ten piękny i długotrwały wzrost najlepiej zobrazować na przykładzie:

Jeśli ktoś z Was zainwestował w tę firmę w 2012 roku, z pewnością nie będzie tego żałował, ponieważ stopa zwrotu wyniosła 460%. Wzrost wartości nie obejmuje dywidendy.

Jeśli to nie wydaje Ci się wystarczające: Porównaj to z 224,51% wzrostem indeksu S&P 500 i 14,80% zwrotem z inwestycji w złoto w tym samym okresie.

Skoro już się czepiam dywidendy, to należy zauważyć, że spółka regularnie podnosi swoją dywidendę, która obecnie wynosi 3,74%.

Oczekuje się dalszego długoterminowego wzrostu

Spośród wszystkich niezależnych rafinerii Valero $VLO+0.5% oferuje najbardziej zdywersyfikowaną bazę rafineryjną o wydajności 3,1 mln baryłek dziennie. Obecność firmy na wybrzeżu Zatoki Perskiej pozwoliła jej w ostatnich latach zwiększyć wolumen eksportu i czerpać korzyści z wysokich marż na destylatach. W grudniowym kwartale firma przekazała akcjonariuszom 401 mln USD w formie dywidendy. Oczekuje się, że firma skorzysta również na rosnącym popycie na paliwa destylowane.

 • Wysoki poziom zadłużenia może jednak wpłynąć na elastyczność finansową firmy.
 • Ponadto firma ma stosunkowo wysokie koszty w stosunku do zysków.
 • Jednak obecny wzrost zysków może w znacznym stopniu zminimalizować to ryzyko.
 • Prognoza na 2022 r.: cena około 125-135 USD za akcję, co naszym zdaniem nadal oznacza duży dystans do ceny końcowej i, co ważniejsze, możliwość wejścia na rynek.

Wpisz do kalendarza datę 26 kwietnia, aby zapoznać się z najnowszym komunikatem o wynikach finansowych za pierwszy kwartał 2022 roku.

Spółka podała bardzo dobre wyniki za ostatni kwartał, które powinny być kontynuowane w kolejnych kwartałach.

 • Zysk na akcję wzrósł o 34%.
 • Przychody wzrosły o 28%.
 • Firma skupowała akcje (nieznacznie, ale jednak skupowała), co stanowiło świetną wiadomość dla akcjonariuszy.
 • W latach 2020-2021 spółka odnotowała brutalny wzrost wolnych przepływów pieniężnych, wychodząc z ujemnego FCF.
 • Na koniec chciałbym wspomnieć o rozszerzonej i rozwijającej się działalności na terenie USA i Meksyku.

Kolejne zamknięcie kwartału, które zbliża się nieubłaganie, dostarczy nam więcej informacji i prognoz dotyczących dalszego wzrostu.

Pytania czytelników:

 1. Czy posiadasz akcje $VLO+0.5%?
 2. Czy ta tendencja się utrzyma?
 3. Czego można się spodziewać po firmie 26 kwietnia?

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.
No comments yet