ExxonMobil se blíží k dohodě o koupi Pioneer Natural Resources

Americký ropný gigant ExxonMobil je dle WSJ už jen kousek od uzavření dohody o převzetí Pioneer Natural Resources v hodnotě okolo 60 mld. USD.

V nejbližších dnech by mělo dojít k uzavření dohody o koupi společnosti Pioneer Natural Resources vertikálně integrovaným ropným gigantem ExxonMobil.

Informace o předběžných jednáních Wall Street Journal přinesl už letos v dubnu s komentářem, že by tento rok byl ideální pro obchodní „šílenství“ v ropném sektoru, vzhledem k vykázání rekordních zisků ExxonMobilu v roce 2022, kterého by akvizice posunula ještě hlouběji do oblasti těžení západotexaských břidlic.

Tržní kapitalizace společnosti Pioneer se pohybuje okolo 50 mld. USD, transakce by se mohla pohybovat dle WSJ okolo 60 mld. USD. To by znamenalo největší transakci společnosti od „megafúze“ v roce 1999, kdy se Exxon spojil se společností Mobil.

Akvizice by znamenala nabytí dominantního postavení ExxonMobilu v Permské pánvi, což je region, který považuje společnost za nedílnou součást svých růstových plánů.

Kontrolovaná plocha Pioneer v Midland Basin (východní část Permské pánve, která se nachází na území západního Texasu a Nového Mexika) je považována za jednu z největších „orných“ půd pro těžbu ropy v USA a podle analytiků má společnost největší počet nevyužitých lokací vhodných pro těžbu v této oblasti.

Lidé obeznámení s problematikou dle WSJ nicméně zmiňují, že stále existuje možnost, že k transakci nedojde.

Akcie ExxonMobil a Pioneer Natural Resources

Akcie Exxon Mobil (XOM) v předburzovní fázi rostou o 0,01 % na 109 USD, na burze RM-SYSTÉM pod tickerem BAAEXMOC proběhl poslední obchod na 2 497,50 Kč.

Akcie Pioneer Natural Resources (PXD) v předburzovní fázi rostou o 0,13 % na 215,25 USD.


Dobrá zpráva a do toho pěkný dip. Řekl bych, že ta cena ropy úplně neodpovídá ceně akcií z tohoto segmentu, nemusel by to vůbec být zlý nákup.

Souhlasím.

XOM mal silné roky 2021 i 2022. I teraz to vyzerá na nákup.

Je to tak.

Jsem akcionářem a za sebe to vnímám jako dobrý krok i přesto, že akcie nyní klesají. Pěkná zpráva! 👍

To je super! za mě rozhodně také pěkná zpráva!

Jinými slovy: uskutečnění akvizice = růst akcií XOM, že?

V budoucnu to tak vnímám.

také.

Ano, vidím to tak