S&P 500 ^GSPC
5,069.06
+0.01%
Tesla TSLA
$202.08
+1.34%
Alphabet GOOG
$139.49
+0.53%
Meta META
$484.17
+0.50%
Nvidia NVDA
$787.00
-0.50%
Microsoft MSFT
$405.64
-0.47%
Amazon AMZN
$174.08
-0.37%
Apple AAPL
$180.89
-0.15%

Levi Strauss $LEVI+1.0%, znany sprzedawca dżinsów, ponownie obniżył całoroczną prognozę sprzedaży po słabych wynikach kwartalnych, które nie spełniły oczekiwań Wall Street. Akcje spółki nieznacznie spadły w rozszerzonym obrocie, ponieważ trendy zakupowe w domach towarowych i głównych sieciach detalicznych w USA osłabły.

Levi's spodziewał się, że jego sprzedaż netto w trzecim kwartale fiskalnym będzie płaska, rosnąc o 1% rok do roku, poniżej poprzedniej prognozy wzrostu między 1,5% a 2,5%. Obniżenie prognozy nastąpiło trzy miesiące po tym, jak Levi's obniżył już swoje całoroczne prognozy zysków. Firma spodziewa się, że skorygowany zysk na akcję znajdzie się w dolnej granicy wcześniej prognozowanego przedziału od 1,10 do 1,20 USD.

Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród analityków przez LSEG, dawniej znaną jako Refinitiv, można zobaczyć, jak sprzedawca dżinsów radził sobie w trzecim kwartale fiskalnym w porównaniu z oczekiwaniami Wall Street:

Zysk na akcję: 28 centów, skorygowany, wobec oczekiwanych 27 centów.
Przychody: 1,51 mld USD wobec oczekiwanych 1,54 mld USD.

Dochód netto za okres trzech miesięcy zakończony 27 sierpnia wyniósł 10 milionów dolarów, czyli 2 centy na akcję, w porównaniu z 173 milionami dolarów, czyli 43 centami na akcję, rok wcześniej. W ujęciu skorygowanym zysk na akcję wyniósł 28 centów.

Dyrektor generalny Chip Bergh przypisuje te niepowodzenia klientom odczuwającym szczyptę inflacji, rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych i ceny benzyny, co doprowadziło do zmniejszenia zakupów u sprzedawców detalicznych dostarczających odzież Levi's. Harmit Singh, dyrektor finansowy i ds. rozwoju w Levi's, zauważył, że firma przyjęła konserwatywne podejście do swoich prognoz, pomimo utrzymującej się dynamiki sprzedaży bezpośredniej do konsumentów i lepszych trendów w sprzedaży hurtowej w pierwszej części czwartego kwartału fiskalnego.

Ponadto detaliści znajdują się pod presją ze względu na trudniejsze środowisko sprzedaży w USA. Sieci takie jak Macy's, Kohl's i Target są częścią wielu sklepów detalicznych, które zaopatrują się w marki Levi's. Ponieważ te sklepy detaliczne, które kupują hurtowo towary od Levi's do sprzedaży w swoich sklepach i na swoich stronach internetowych, doświadczyły słabszej sprzedaży uznaniowej, wpływ kupujących odcisnął znaczące piętno na działalności Levi's.

Pozycje z niedrogich linii dżinsowych, w tym Signature by Levi Strauss i Denizen, sprzedawane przez Walmart i Target, osłabły, a sprzedaż tych marek spadła dwucyfrowo w trzecim kwartale. Ta tendencja spadkowa pokazuje, że segment wartościowy znajduje się pod silną presją finansową.

Pomimo tych wyzwań, sprzedaż bezpośrednia i międzynarodowa Levi's wyglądają bardziej obiecująco. Starając się kontrolować swój los podobnie jak Nike, Levi skupił się na zwiększeniu sprzedaży bezpośrednio ze swoich sklepów i strony internetowej. W trzecim kwartale fiskalnym sprzedaż netto Levi z bezpośredniej sprzedaży konsumenckiej wzrosła o 14% rok do roku, podczas gdy sprzedaż e-commerce wzrosła o 19% rok do roku.

Ten wzrost sprzedaży bezpośredniej do konsumenta, który obecnie stanowi 40% całkowitych przychodów netto Levi's w trzecim kwartale fiskalnym, ma osiągnąć 55% do 2027 r. Jednak sprzedaż netto z hurtu spadła o 8% rok do roku, ponieważ wzrost sprzedaży w Azji i Ameryce Łacińskiej nie zdołał zrównoważyć spadków w Ameryce Północnej i Europie.

Niemniej jednak firma pozostaje pełna nadziei co do przyszłych perspektyw wzrostu. Michelle Gass, przyszła dyrektor generalna Levi's, zauważyła, że marka firmy rezonuje z młodymi konsumentami na całym świecie i może zdobyć większy udział w rynku w krajach takich jak Meksyk, gdzie sprzedaż wzrosła o prawie 40% w porównaniu do poziomów sprzed pandemii, oraz Indie.

Levi's stara się wykorzystać swoją silną reputację w dziedzinie mody, sprzedając zróżnicowaną gamę produktów, takich jak spodnie chino, topy i odzież wierzchnia. Bergh wspomniał, że spadek trendów hurtowych może być spowodowany wyjątkowo ciepłą pogodą w USA i Europie. Jednak własne sklepy Levi's odniosły sukces w przyciąganiu klientów o wyższych dochodach, którzy są skłonni wydać więcej na dżinsy premium.

LEVI
$18.30 $0.18 +1.02%
1 Day
+0.01%
5 Days
+1.46%
1 Month
+14.41%
6 Months
+29.45%
YTD
+10.82%
1 Year
+1.24%
5 Years
-19.59%
Max.
-19.59%

Firma uciekła się nawet do obniżenia cen na pół tuzina wrażliwych cenowo produktów sprzedawanych przez innych detalistów, aby poprawić sprzedaż, a obniżki cen miały pozytywny wpływ na trendy sprzedaży. Bergh spodziewa się, że sprzedaż Levi's wzrośnie w okresie świątecznym ze względu na czystsze zapasy w całej sieci detalicznej i przewiduje "nieco mniej promocyjne środowisko" w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Pomimo tych pozytywnych prognoz, akcje Levi's spadły w tym roku o około 14%, w porównaniu z 11% wzrostem indeksu S&P 500, a w czwartek zamknęły się prawie 2% niżej na poziomie 13,21 USD.


Nawet nie miałem okazji go obejrzeć, więc dzięki za podsumowanie.

Cieszę się, że to ma sens!

:D