Co si myslím o nákupu akcií BlackBerry?

Akcie společnosti BlackBerry $BB-0.1% zažily v roce 2021 opravdu divoký růst díky tomu, že se společnost stala meme akcií. Akcie $BB-0.1% letos zatím zaznamenaly hned dva masivní nárůsty. Největší byl v lednu, kdy během dvou týdnů vyskočily o zhruba 200 % z necelých 8 dolarů na maximum přes 28 dolarů. Druhý vzestup začal na konci května, kdy akcie během pouhých dvou seancí vzrostly o 51 %. Po poslední korekci dosáhly akcie BB 1. září uzavírací ceny 11,68 dolarů, což je podstatně méně než 20,17 dolarů, na kterých byly v červnu, nebo 25,10 dolarů na konci 27. ledna.

 

 

Akcie BlackBerry však v posledních několika týdnech rostou. Od 20. srpna vzrostly o 21 %. A to navzdory trapnému bezpečnostnímu poplachu (a pokusu o utajení) týkajícímu se softwaru QNX společnosti. Tento incident měl vzhledem k zaměření společnosti na bezpečnost potenciál kompletně potopit akcie $BB-0.1%. Místo toho se rozjela nejnovější rally. To vede k otázce, zda jsou nyní akcie $BB-0.1% skutečně na vzestupu a zda jsou v režimu dlouhodobého růstu. Pokud ano, je nyní ten správný čas zvážit zařazení BlackBerry do svého portfolia?

 

Symbol: $BB-0.1% 

Momentální cena: 11,25 $

Kapitalizace: 6,37 mld. $

Předpokládaná potenciální cena dle Tipranks: 9,5 $ (-15,56 %)

 

Téměř debakl QNX a upgrade analytiků

Je těžké přeceňovat význam QNX pro společnost BlackBerry. Společnost koupila QNX v roce 2010. V té době byl software QNX nainstalován v 17 milionech vozidel a poskytoval služby infotainmentu v automobilech. Společnost BlackBerry poté využila QNX k vývoji operačního systému pro svůj nešťastný tablet PlayBook. Žádný PlayBook už samozřejmě neexistuje 😅. Stejně tak už neexistují žádné chytré telefony BlackBerry, kromě těch, které jsou vyráběny na základě licence třetích stran.

 

QNX se však stal klenotem společnosti BlackBerry. V červnu společnost oznámila, že software QNX je nyní zabudován ve více než 195 milionech vozidel. Společnost připojila citát analytika společnosti Strategy Analytics, který ukazuje, jak se systém QNX vyvíjí a stává se pro výrobce automobilů stále důležitějším:

 

"Za posledních šest let společnost BlackBerry úspěšně rozšířila svůj vliv na trh i mimo oblast infotainmentu a umožnila širší přijetí pokročilých, pro bezpečnost kritických systémů v propojených autonomních vozidlech."

 

Ve svých posledních čtvrtletních výsledcích společnost BlackBerry vykázala tržby ve výši 174 milionů dolarů. Společnost však zároveň vykázala objem nevyřízených licenčních poplatků za QNX ve výši 490 mil. Je zřejmé, že QNX je pro společnost BlackBerry velmi důležitý.

 

Díky tomu byly srpnové události pro společnost potenciálně zničující. Na pozadí obvinění, že společnost o problému věděla již několik měsíců a odmítla na něj upozornit své zákazníky, vydala CISA (Agentura pro kybernetickou bezpečnost a bezpečnost infrastruktury) varování před zranitelností QNX. Agentura varovala, že záškodníci mohou zranitelnost zneužít k získání kontroly nad "vysoce citlivými systémy".

 

Společnost BlackBerry i agentura CISA poznamenaly, že v důsledku toho nebyly zaznamenány žádné incidenty. Společnost BlackBerry vydala vlastní oznámení spolu se softwarovými záplatami. Akcie $BB-0.1% od té doby překvapivě rostou 😄. Bezprostředně po bezpečnostním strachu s QNX se akcie $BB-0.1% dočkaly vzácného zlepšení hodnocení potenciálu od analytiků. 

 

Může se $BB-0.1% zbavit statusu meme akcie?

Společnost BlackBerry postupně buduje své portfolio bezpečnostních produktů se zaměřením na podniky a internet věcí (IoT). Součástí je i QNX, přičemž společnost BlackBerry marketingově prezentuje svůj vestavěný software jako produkt se třemi klíčovými prodejními body: bezpečností, zabezpečením a spolehlivostí.

 

Vzhledem k rostoucím hrozbám podnikové kybernetické bezpečnosti, jako je ransomware, a stále většímu propojení vozidel a jejich závislosti na vestavěném softwaru pro kritické systémy by se strategie společnosti BlackBerry zaměřená na bezpečnost měla opravdu vyplatit.

 

V kontrastu s tímto přístupem k pohledu na společnost BlackBerry nezapomínejme na to, že se pořád jedná o meme akcii. Drobní investoři na fóru r/Wallstreetbets na Redditu způsobili značnou volatilitu akcií $BB-0.1%, což vedlo k tomu, že bylo BlackBerry zařazeno do jednoho pytle s ostatními meme akciemi. Tento status odrazuje mnoho seriózních investorů a může vést k tomu, že společnost nebude brána tak vážně...

 

Závěr 

Akcie $BB-0.1% jsou v současné době uprostřed dvoutýdenní rallye, díky níž si připsaly více než 20 %. I po propadu po každém z dramatických vzestupů na začátku letošního roku jsou akcie $BB-0.1% od začátku roku stále v plusu 76 %. Ve skutečnosti se po každém z těchto prudkých nárůstů $BB-0.1% usadila ve vyšším cenovém pásmu, než v jakém se nacházela před prudkým nárůstem. To naznačuje rostoucí důvěru trhu ve společnost.

 

Bezpečnost internetu věcí, bezpečnost podniků a vestavěné technologie pro vozidla jsou odvětví, u nichž se očekává výrazný růst. Viditelnost společnosti BlackBerry v každém z nich ji staví do pozice dlouhodobého růstu. Její identita specialisty na bezpečnost však činí společnost zranitelnou v případě, že dojde k závažnému hackerskému útoku. Takový incident by mohl být pro akcie $BB-0.1% opravdu ničivý. Srpnový průšvih s QNX byl v tomto směru těsný. Navíc je tu ještě volatilita, která je spojena s tím, že se jedná o meme akcie. Jinými slovy, pokud vám nevadí určité riziko a vyhlídka na volatilitu, stojí akcie $BB-0.1% za zvážení. 

 

DISCLAIMER – nejsem investiční profesionál, ale jen zaujatý retailový investor, takže se nejedná o investiční doporučení. Před nákupem si prosím udělejte vlastní analýzu. 

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Osobně bych raději bral takovou $NOK-0.1%