Investoři, zajímá mě Váš názor na Českou burzu. 🇨🇿

Vím, že občas zde zazní názory na nějaké tituly, většinou ty známé jako je ČEZ, KB, Moneta, párkrát zazněl dotaz i na Kofolu. (mimo to, u ní na mě nedávno vyskočila zpráva, že její CEO na začátku léta nakupoval akcie).

Já osobně na tomto trhnu nejsem, ale pár týdnů nad tím přemýšlím. Chci se zde optat a rozvést diskuzi, né na jednotlivé akcie, ale obecně na náš trh a vládní prostředí. Já se moc v politice nevyznám a stejně tak, jako třeba se někdo vyhýbá Číně, nebo Jížní Americe, co jsem si zde všiml, tak jako každé území i to naše má svá úskalí a to bych zde rád probral, zdali se v tom někdo více orientujete? 😊

Já politice moc nerozumím a ani ji tedy nesleduji, protože i když neznám na ni recept, tak obecně v schopnost nějaké strany konat něco opravdu pro lid a stát nevěřím, protože je tam vždy jen plno lží a chamtivosti. Proto investuji a na stát se spoléhat nechci. Ovšem, byznisu se dařit může.

Dále máme Pražskou burzu cenných papírů (BCPP) a Česká burza RM-SYSTÉM, která nabízí více titulů i světových značek. Co případně používáte? ...jde mi jen o čistě české akce.

Mám KB, Kofolu a ČEZ. Přemýšlím nad zařazení Monety

Pěkné, právě u Tebe si pamatuji že na toto téma už jsi zde několikrát psala že vlastníš akcie a tak jsem i doufal, že napíšeš svůj názor, pohled. Všechny Tvé zmíněné akcie mě též lákají ač Čezu se bojím trochu.

KB je za mne fajn  držák, divi má taky fajn,na druhou stranu nemusí být teď se snižující sesazbou ta divi tak velká (nižší prijmy). Čez tam jsem část prodala a část držím dal a těžko říct, vo tám bude dal

O české akcie se už taky nějakou dobu zajímám a velice mě lákají akcie $KOMB.PR, $CEZ.PR a možná $CZG.PR. Zatím to vypadá, že Fio na české akcie je asi nejlepší a brzo si tam založím účet.

Super díky za názor a máme to stejně, myslím že do konce roku se na to taky podívám a pošlu tam peníze. KB a Moneta ty asi určitě pokud se nic nestane. U ČEZ tam se trochu bojím jak moc to do toho více může stát ještě zasáhnout, ale uvidím ještě, chtěl bych je také jinak ...

Super, vidím to stejně a přístup mám hodně podobný.

Pouze ty klasiky: ČEZ, Colt, KB, Moneta, Kofola... Do ostatních bych asi neinvestoval. Už jen kvůli tomu, že mě ty společnosti moc nezajímají/nebaví. Příliš se v tom neorientuji.

Tak to máme stejně. Jediné pokud se pro to rozhodnu tak jsou jen ty zmíněné, ostatní mě nezajímají a ono už jich ani zas tolik není, je pravda že ten trh tady není moc velký a celkově jak píše Filip, ty objemy tam nebudou.

Ono kdyby se to mělo shrnout, tak Česko je pro investice do akcií složitá země. Nemáš tu žádnou historickou tradici investování mezi běžnou populací tzn. trh ti dělají fakt jen banky a fondy co si čas od času mezi sebou "přepošlou" nějaké tituly, nikoliv individuální investoři. Objemy u spousty obchodovaných titulů jsou tak vysloveně komický nebo některé dny doslova 0 Kč (zdravím do Pilulky). Tady taky z nějakého důvodu nefungují západní standardy korporátního chování vůči akcionářům - nejobvyklejší příběh titulu na BCPP je "přijde PPFka nebo jí podobná parta, koupí firmu co je na burze, vytěsní minority za pár šupů a zdar, titul stáhne z burzy protože se pochopitelně o zisky nechce s nikým dělit". Na samotné burze je tak trapně malý výběr titulů, kde ještě mají některé emise "istá kulturná špecifíka" v podobě toho že je to třeba duální listing (např. Erste/Spořka je primárně listovaná ve Vídni, VIG/Kooperativa je myslím to samé) nebo ta firma přišla na burzu skrze SPAC (Footshop) což sebou taky nese nějaká specifika, popřípadě je ten titul vysloveně nelikvidní protože ho nikdo aktivně neobchoduje (Pilulka). Jediné co je zajímavé jsou dividendy, ale pokud ti 80-90% veškerého zhodnocení českých akcií v portfoliu dělá dividenda, tak to taky není nic moc.

Díky za hezký popis. Máš pravdu že to je fakt, jak je v ČR malé a hlavně to povědomí investorské není takové jako na západě, tak až na možná 3-4 tituly bude jistě malá likvidita a malé objemy, příklad jak zmiňuješ Pilulku. Já nad tím začal přemýšlet jen čistě kvůli těm pár kouskům, jako je například Čez, Moneta, Komerčka, možná ještě Kofola? ... a právě jen kvůli dividendám. Rozhodit to tam a nechat být a nesahat na to. Určitě nevidím v tom nějaký trade, či volatilitu která by právě mohla být způsobená objemy a tak. Měl bych to jen na výplat dividend, které tyhle společnosti mají. Proto ale si říkám, jestli to prostředí je u nás pro tyhle společnosti dobré a může se s nimi počítat třeba na dalších 15-20 let. Ale právě u toho třeba zmiňovaného Čezu se toho znárodnění bojím.

Já kromě takové klasiky českých titulů musím uznat, že se příliš také nevyznám.

Tak to máme stejně a tak tedy do těch klasik, myslíme asi oba stejně vid jako je ČEZ,Moneta, KB ... tam vidíš jistotu i v dlouhodobém horizontu?

Minimálně ve střednědobém horizontu zde nevidím absolutně žádný problém a titulům věřím, jak to vidíš ty?