ČESKÁ REPUBLIKA

Obchodní bilance v národním pojetí (srpen):
aktuální hodnota: -3,8 mld.
očekávání trhu: -4,0 mld.
předchozí hodnota: -5,9 mld.

„V zahraničním obchodu se zbožím byl i druhý prázdninový měsíc ve znamení červených hodnot, přestože se deficit meziročně zmenšil. Obchodní bilance za srpen skončila záporná, dovoz meziročně poklesl a vývoz byl rovněž nižší. Vývoz výrazně ovlivnil pokles cen elektřiny, dovoz pokles cen ropy a zemního plynu,“ říká Stanislav Konvička z oddělení obchodní bilance ČSÚ.

Míra nezaměstnanosti (září):
aktuální hodnota: 3,6 %
očekávání trhu: 3,6 %
předchozí hodnota: 3,6 %

Jako každý rok dorazila v září do evidence hlavní vlna absolventů. Vývoj na trhu práce ale nijak zásadně neovlivnila. Naopak výrazně klesl počet nezaměstnaných pracovníků ze školství. Nezaměstnanost v České republice se tak stále drží na velmi nízké úrovni, dokonce je v rámci celé EU opět nejnižší. Děkuji firmám, které pracovní místa vytvářejí,“ uvádí k zářijovým ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Průmyslová výroba (y-y) (bez sezónního očištění) (srpen):
aktuální hodnota: -1,7 %
očekávání trhu: -2,9 %
předchozí hodnota: -2,9 %

„Srpnové výsledky průmyslu byly velmi podobné těm červencovým. Většina odvětví zaznamenala meziroční pokles. Nejvíce k poklesu přispěla výroba elektřiny a plynu, kde se projevila zejména vyšší loňská srovnávací základna a dále výroba ostatních nekovových minerálních výrobků, zejména výroba stavebních hmot a skla,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Stavební výroba (y-y) (srpen):
aktuální hodnota: -0,2 %
očekávání trhu: --
předchozí hodnota: -2,1 %


„V srpnu stavební výroba meziročně stagnovala. Lépe se dařilo pozemnímu stavitelství, jehož produkce se zvýšila o 0,6 %. Inženýrské stavitelství meziročně kleslo o 2,0 %,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Super, díky za zprávu. Dříve jsem tyto data sledoval často, ale už mě to omrzelo a tady to mám hezky na jednom místě, takže děkuji :D

Budu to dávat pravidelně, takže žádný strach! :D já také děkuji.

Super, tak to jsem rád :D

Díky za zprávu, je super že děláš i občas tyto shrnutí z Čech. 👍

Rád zahrnu také i něco od nás, ať to pořád není jen o USA :D a moc děkuji!

Souhlas, já to vidím taky tak, ať to není jen pořád to samé z USA a nebo hlavně jen pořád ty samé "populární" akcie