CO ZNAMENÁ NAPADENÍ IZRAELE PRO TRHY

Tento víkend došlo k výrazné eskalaci násilí, když si překvapivé útoky z Gazy vyžádaly stovky obětí, desítky zajatých a tisíce zraněných. Tento znepokojivý vývoj vrhl stín na probíhající mírové rozhovory mezi Izraelem a Saúdskou Arábií a vyvolal otázky ohledně možnosti jejich pokračování. Přestože potenciální izraelsko-saúdská dohoda přináší hmatatelné i symbolické výhody, zdá se, že pokračující chaos popírá samotné základy mírového procesu zahájeného již v roce 1978, jehož vznešeným cílem bylo osvobodit region z okovů neustálých konfliktů a škod.

Vnější prvky jsou takovou situací výrazně ovlivněny. Například finanční trhy se ocitají v situaci, kdy musí tento nový nárůst násilí promítnout do dynamiky trhu a cen. Ačkoli se ekonomické utrpení na bojištích může zdát nešťastné, faktem zůstává: trhy upřednostňují ekonomickou poptávku spíše ve vztahu k velkým hráčům, jako je Írán, člen OPEC a významný producent ropy, než k územím, jako je Izrael (podle žebříčku HDP Světové banky za rok 2022 se umístil na 28. místě) nebo Západní břeh Jordánu a Gaza (120. místo).

Zapojení Íránu do útoků, o němž informoval deník The Wall Street Journal, by mohlo mít významné důsledky na mezinárodní úrovni. Konkrétně by Spojené státy mohly zvážit zpřísnění stávajících sankcí uvalených na íránský vývoz. Podle analytiků Goldman Sachs trendy před útokem, které naznačovaly deeskalaci napětí v regionu, pozitivně přispěly k íránské produkci ropy, která v předchozím roce zaznamenala nárůst o téměř půl milionu barelů denně. S ohledem na tyto ukazatele odhadují, že denní pokles íránské produkce o 100 000 barelů by mohl zvýšit ceny ropy Brent o něco málo přes 1 dolar za barel.

Pravděpodobnost skutečného izraelsko-íránského konfliktu se však v současné době zdá být nízká vzhledem k omezenému zapojení libanonského Hizballáhu a geografickým omezením, která by Izraeli neumožnila zahájit invazi přes Jordánsko a Irák ani přes Saúdskou Arábii. Za současného stavu je potenciální vstup vojsk obou zemí do čelních raketových soubojů spíše přitažený za vlasy.

Existují obavy ohledně účinnosti izraelské obrany Iron Dome, pokud nedokáže zachytit rakety Hamásu, což vede ke spekulacím o tom, čeho by potenciálně mohlo dosáhnout íránské vyspělé dělostřelectvo. Podle odhadu Dana Alamariu, hlavního globálního stratéga montrealské investiční výzkumné společnosti Alpine Macro, by útok Izraele na íránská jaderná zařízení mohl s 20% pravděpodobností způsobit prudký nárůst cen ropy nad 150 dolarů za barel.

Na rozdíl od všeho humbuku kolem hrozivých předpovědí představuje Marko Papic, hlavní stratég společnosti Clocktower Group, jiný pohled. Prostřednictvím grafu ilustruje, že změny cen ropy během velkých izraelsko-palestinských konfliktů ve 21. století zůstaly v podstatě bez výraznějších změn. Vychází z principu, že události v regionu Levanty obecně nemají navenek výrazný dopad, i když připouští možnost změny.

Ačkoli se tento pohled omezuje na toto století, a opomíjí tak důležité případy, jako byla Jomkipurská válka před 50 lety, je zásadní si všimnout podstatných několikaletých finančních posunů, k nimž došlo po panarabském útoku na Izrael. V následujících sedmi letech se ceny ropy zvýšily z 5 na 50 dolarů, úrokové sazby vzrostly z 6,5 % na 18 % a cena zlata prudce vzrostla ze 42 na 875 dolarů. V porovnání s tím se však během prvního roku, který byl plný výkyvů, podařilo akciím najít stabilní půdu pod nohama.

Vzhledem k rostoucímu napětí a nestabilitě stojí za zvážení možnost, že by tyto události mohly být pro akcie pozitivním katalyzátorem. Jakkoli se to může zdát nepravděpodobné, tato událost má potenciál zastavit nebo dokonce zvrátit hluboký propad dluhopisů v příštích několika měsících.

Bezprostřední reakce na tyto události byly rychlé a výrazné: Izraelské akcie zaznamenaly prudký pokles, ceny ropy (CL00, 3,45 %) zaznamenaly prudký nárůst, futures na státní dluhopisy (TY00, 0,35 %) vzrostly, zatímco hotovostní trh byl uzavřen kvůli Kolumbovu dni, zlato (GC00, 0,98 %) zaznamenalo nárůst a futures na akciové trhy (ES00, -0,63 %; NQ00, -0,81 %) pokles. Nicméně ceny ropy již začaly ustupovat ze svého maxima.


Super, nemám hodiny volného času abych sledoval zprávy v televizi a tak velice děkuji za tento článek, který jsem měl za pár minut přečtený a dozvěděl jsem se ty informace které jsem potřeboval vědět :D

Super diky :)

👍👍👍 Za nepolitický přístup.

Politiku se snažím vyjma Čzu řešit a rozebírat co nejméně, moc děkuji! :)

Skvělé informace! Díky.:)

Já děkuji!