İSRAİL'E SALDIRMAK PİYASALAR İÇİN NE ANLAMA GELİYOR

Bu hafta sonu, Gazze'den yapılan sürpriz saldırıların yüzlerce kişinin ölümüne, onlarca kişinin esir alınmasına ve binlerce kişinin yaralanmasına yol açmasıyla şiddet olaylarında önemli bir tırmanış yaşandı. Bu rahatsız edici gelişme İsrail ve Suudi Arabistan arasında devam eden barış görüşmelerine gölge düşürdü ve görüşmelerin devam edip etmeyeceği konusunda soru işaretleri yarattı. Olası bir İsrail-Suudi anlaşması somut ve sembolik faydalar getirse de, devam eden kaos, 1978 yılında bölgeyi sürekli çatışma ve hasar zincirlerinden kurtarmak gibi asil bir amaçla başlatılan barış sürecinin temellerini ortadan kaldırıyor gibi görünüyor.

Dış unsurlar böyle bir durumdan büyük ölçüde etkilenmektedir. Örneğin, mali piyasalar kendilerini şiddet olaylarındaki bu yeni artışı piyasa dinamiklerine ve fiyatlara yansıtmak zorunda bulmaktadır. Savaş alanlarında yaşanan ekonomik acılar talihsiz gibi görünse de gerçek şu: piyasalar ekonomik talebi İsrail (Dünya Bankası'nın 2022 GSYİH sıralamasında 28. sırada) ya da Batı Şeria ve Gazze (120. sırada) gibi bölgelerden ziyade OPEC üyesi ve önemli bir petrol üreticisi olan İran gibi büyük oyunculara göre önceliklendiriyor.

The Wall Street Journal'ın haberine göre İran'ın saldırılara karışmasının önemli uluslararası sonuçları olabilir. Özellikle ABD, İran'ın ihracatına uygulanan mevcut yaptırımları sıkılaştırmayı düşünebilir. Goldman Sachs analistlerine göre, saldırıdan önce bölgedeki gerilimin azaldığını gösteren eğilimler, İran'ın petrol üretimine olumlu katkıda bulundu ve bu üretim bir önceki yıl günde yaklaşık yarım milyon varil artış gösterdi. Bu göstergeler dikkate alındığında, İran üretimindeki günlük 100.000 varillik bir düşüşün Brent ham petrol fiyatlarını varil başına 1 doların biraz üzerinde artırabileceği tahmin ediliyor.

Ancak, Lübnan Hizbullah'ının sınırlı katılımı ve İsrail'in Ürdün ve Irak üzerinden ya da Suudi Arabistan üzerinden bir işgal başlatmasına izin vermeyecek coğrafi kısıtlamalar göz önüne alındığında, gerçek bir İsrail-İran çatışması olasılığı şu anda düşük görünüyor. Mevcut durumda her iki ülkeden birliklerin cepheden bir füze savaşına girme potansiyeli oldukça uzak bir ihtimal.

İsrail'in Demir Kubbe savunma sisteminin Hamas roketlerini engelleyememesi halinde ne kadar etkili olabileceği konusunda endişeler var ve bu da İran'ın gelişmiş topçularının potansiyel olarak neler yapabileceği konusunda spekülasyonlara yol açıyor. Montreal merkezli bir yatırım araştırma şirketi olan Alpine Macro'nun baş küresel stratejisti Dan Alamariu'nun yaptığı bir tahmine göre, İsrail'in İran'ın nükleer tesislerine yapacağı bir saldırının petrol fiyatlarının varil başına 150 doların üzerine çıkmasına neden olma olasılığı %20'dir.

Clocktower Group'un baş stratejisti Marko Papic, korkunç tahminler etrafındaki tüm abartıların aksine farklı bir görüş sunuyor. Bir grafik aracılığıyla, 21. yüzyıldaki büyük İsrail-Filistin çatışmaları sırasında petrol fiyatlarındaki değişimlerin esasen değişmediğini gösteriyor. Her ne kadar değişim olasılığını kabul etse de Levant bölgesindeki olayların genellikle önemli bir dış etkiye sahip olmadığını varsayıyor.

Her ne kadar bu görüş bu yüzyılla sınırlı olsa ve 50 yıl önceki Yom Kippur Savaşı gibi önemli vakaları göz ardı etse de, İsrail'e yönelik pan-Arap saldırısının ardından meydana gelen çok yıllı önemli finansal değişimleri not etmek çok önemlidir. Takip eden yedi yıl içinde petrol fiyatları 5 dolardan 50 dolara, faiz oranları %6,5'ten %18'e ve altın fiyatı 42 dolardan 875 dolara yükseldi. Buna karşılık hisse senetleri, dalgalanmalarla dolu ilk yıl boyunca istikrarlı bir zemin bulmayı başardı.

Artan gerilim ve istikrarsızlık göz önüne alındığında, bu olayların hisse senetleri için olumlu bir katalizör olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekir. Her ne kadar olası görünmese de, bu olay önümüzdeki birkaç ay içinde tahvillerdeki derin düşüşü durdurma ve hatta tersine çevirme potansiyeline sahiptir.

Bu olaylara verilen ilk tepkiler hızlı ve önemli oldu: İsrail hisse senetleri keskin bir düşüş yaşadı, petrol fiyatları (CL00, %3,45) keskin bir artış gösterdi, Hazine tahvil vadeli işlemleri (TY00, %0,35) nakit piyasası Columbus Günü nedeniyle kapalıyken yükseldi, altın (GC00, %0,98) artış gösterdi ve hisse senedi vadeli işlemleri (ES00, -%0,63; NQ00, -%0,81) düşüş gösterdi. Ancak, petrol fiyatları şimdiden en yüksek seviyelerinden geri çekilmeye başladı.


No comments yet