Uzun bir aradan sonra nihayet haftaya yeşil başladık. 🍀🚀

Küçük bir özet yapma cüretini göstereceğim, çünkü önümüzdeki günlerde ve haftalarda dört gözle beklediğimiz çok şey var. 😊 Cumartesi günü İzreal'e yapılan saldırı ve sıkıyönetim ilanı hakkında çok fazla yazmayacağım. İnternet bunlarla dolu. Tartışma, bunun hisse senetleri üzerinde nasıl bir etkisi olabilir? ...ayrıca burada güzel bir makale var https://bulios.com/status/126028-ovlivni-akciove-trhy-konflikt-mezi-izraelem-a-palestinou.

Ama detaylandırabiliriz, benim görüşüm bunun olacağı ve bugün örneğin petrol fiyatlarındaki artışta görüldüğüdür. Yani emtia sektörü kesinlikle etkilenecektir. Ayrıca, bugün Lockheed Martin Corporation'da oldukça ilginç ve büyük bir sıçrama gördük.

Bugün asıl önemli olan, hisse senetlerinde ve endekslerde büyüme görüyoruz. Şu ana kadar analistlerin raporuna göre, bu iki nokta olabilir.

1, Hazine tahvillerinin yüksek seviyeleri. Bu, Fed'in faiz oranlarını daha da artırmayı düşünmesi için bir işaret olabilir ve ekonomi, hisse senetleri üzerinde daha fazla baskı yaratabilir. Fed'in görevi esas olarak ekonomiyi dengede tutmak olmalıdır ve bir yandan yüksek Hazine tahvili seviyelerinin olumsuz etkileri vardır.

Hisse senetlerine olan talebin azalması da gördüğümüz etkilerden biri. Bu durum elbette ilgili şirketlere de yansıyabilir ve bu şirketler hisse senedi ihraçları yoluyla sermaye bulmakta ve dolayısıyla işlerini finanse etmekte zorlanabilirler. Yatırımcılar fonlarını tahvillere aktarıyor olabilir, ancak hükümet için bu aynı zamanda borçlarına daha fazla faiz ödemek anlamına gelecek ve bu da bütçe açığının artmasına yardımcı olacaktır. Dolayısıyla merkez bankası da bu olguyu izlemeli ve ekonomiyi dengelemeye çalışmalıdır.

2, Bugünkü toparlanma haberlerine 12 Ekim 2023 Perşembe günü açıklanacak olan Eylül ayı TÜFE'sinin hafif bir düşüş göstermesinin beklenmesi yol açtı. Bu elbette harika bir haber olacaktır çünkü Fed'in faizleri artırıp artırmayacağına ilişkin yüzde tahmini bile bu sayede düşecektir ve bu rakamın zaten nihai olduğu anlamına gelebilir.

Dolayısıyla bugünün haberlerini, büyümeyi aldık ve bundan sonra ne olacağını merak ediyorum. Kendi adıma, kesinlikle henüz neşelenmeyeceğim ve satın almak için nakit tutuyor olsam da, kesinlikle acele etmiyorum ve gelişmelere bağlı olarak bunu kademeli olarak piyasalara bırakacağım. Peki ya siz, gelişmelerden ne kadar memnunsunuz? 😊

No comments yet