Çarşamba günü, 19-20 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen ve FOMC üyelerinin faiz oranlarını %5,25-5,5 aralığında sabit bıraktığı ABD Fed toplantısının tutanakları yayınlanacak. Bir sonraki Fed toplantısı 31 Ekim - 1 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek ve Cuma günü açıklanan beklenenden güçlü Eylül ayı işgücü piyasası raporuna rağmen para piyasası şu anda Fed'in bir sonraki faiz artırımına ilişkin sadece %16'lık bir ihtimal fiyatlıyor (FOMC üyelerinin bireysel beklentilerini gösteren en son nokta grafiği son bir artırıma işaret ediyor).

Diğer varlıklar için gerekli getiri oranının elde edildiği yakından izlenen bir gösterge oranı olarak hizmet veren 10 yıllık ABD Hazine tahvilinin getirisindeki güçlü artış da istikrar için bir argüman oluşturabilir. Bu oran bu yıl %4,8'in üzerine çıkarak 2007'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

ABD doları da güçleniyor ve ABD otomobil sendikalarının grevleri ve ABD'li kanun yapıcıların borç tavanını daha da yükseltmeyi kabul etmemeleri halinde federal hükümetin Kasım ayı ortasında kapanma tehdidi belirsizliği beraberinde getiriyor.

Perşembe günü, Avrupa Merkez Bankası'nın 13-14 Eylül tarihlerinde gerçekleştirdiği ve Yönetim Konseyi'nin faiz oranlarını 0,25 puan artırarak ana refinansman oranını %4,5'e çıkardığı toplantının tutanakları yayınlanacak.

Bloomberg'e göre, ECB'nin yeterli bir süre için mevcut faiz seviyesinin enflasyonun hedefe önemli ölçüde geri dönmesine katkıda bulunması gerektiği yönündeki açıklaması faiz artırım döngüsünün sona erdiğine işaret etse de, daha sonra medyaya sızan bilgiler, kurulun bazı "şahin" üyelerinin (ekonomik büyüme veya işgücü piyasasından ziyade enflasyona daha fazla önem veren) ücretlerin artmaya devam etmesi ve enflasyonun daha kalıcı olması halinde Aralık ayında bir artışa daha gidebileceğini öne sürdü. Kuzey eyaletlerindeki merkez bankacılarından gelen birkaç açıklama da buna yardımcı oldu.

Bu arada, Çek Ulusal Bankası'nın 27 Eylül tarihli toplantısının tutanakları geçen hafta yayınlandı. Tomáš Holub'a göre bile, diğer nedenlerin yanı sıra, "bu yılın geri kalanında daha düşük faiz oranlarına doğru bir hareket mantıklı olacaktır", çünkü Şubat toplantısına kadar beklemek, döviz kurunda ters bir reaksiyonu tetikleyebilecek daha sert bir indirim gerektirebilir.

Tüketici fiyatları - Çek Cumhuriyeti'nde Eylül ayında bir önceki aya göre düşüş mü?

Salı günü Çek Cumhuriyeti'nde tüketici fiyatları açıklanacak. Yıllık bazda enflasyonun %7,5'e yavaşlaması beklenirken, aylık bazda fiyat seviyesinin %0,2'ye varan oranda düşmesi bekleniyor. Almanya'da Eylül ayına ilişkin nihai enflasyon rakamları Çarşamba günü açıklanacak.

Perşembe günü ise Amerika Birleşik Devletleri'nde TÜFE raporu yayınlanacak. Ekonomistlere göre, yıllık bazda manşet ve çekirdek enflasyonun yavaşlaması, ancak aylık bazda çekirdek enflasyonun ikinci ayda da %0,3'te kalması bekleniyor ki bu da yıllık bazda %2'lik hedefin oldukça üzerinde %3-4'lük bir orana işaret ediyor. Bloomberg Economics ekonomistlerine göre, üç ay sonra, temel mal fiyatları kullanılmış araba fiyatlarının etkisiyle aylık bazda artmalıdır. Buna karşın, ABD üretici fiyatlarında aylık çekirdek büyümenin %0,2'de kalması bekleniyor. Bloomberg Economics'e göre, yakıt ve ulaştırma fiyatları, önceki aylara kıyasla daha az güçlü olsa da ÜFE büyümesine katkıda bulunmaya devam edecek.

Çin'de anemik fiyat artışı

Tam tersi bir enflasyon sorunu ise, istatistikçileri Cuma günü rapor yayınlayacak olan Çin tarafından ele alınıyor. Ekonomistler, Eylül ayı tüketici fiyatlarının (TÜFE) Ağustos ayındaki %0,1'lik artışın ardından yıllık bazda %0,2 artmasını ve üretici fiyatlarının (ÜFE) bir önceki ayki %3,0'lık düşüşün ardından %2,4 düşmesini bekliyor.

İşsizlik başvuruları, gaz ve petrol stokları, ABD tüketici güveni, Avro Bölgesi sanayi

Haftalık sosyal yardım başvuruları Perşembe günü açıklanacak - yeni başvuruların 207 binden 210 bine, gaz ve petrol stoklarına yükselmesi bekleniyor.

Ayrıca Cuma günü ABD'de, daha önce 68,1 puandan 67,0 puana düşmesi beklenen Ekim ayı Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksinin ön okuması yayınlanacak.

Temmuz ayındaki %2,2'lik düşüşün ardından Ağustos ayında yıllık bazda %3,4'lük bir düşüş ya da %1,1'lik düşüşün ardından aylık bazda %0,1'lik bir büyüme göstermesi beklenen Avro Bölgesi sanayi üretimi de yayınlanacak.


No comments yet